Разом із законопроєктом про посилення мобілізації Верховна Рада найближчим часом має розглянути аналогічний документ за №10379 щодо посилення відповідальності за військові правопорушення. До останніх в даному разі віднесли порушення вимог, що пов’язані з мобілізаційними процесами, і відмову від проходження військово-лікарської комісії.
Законопроєкт був ініційований Кабінетом міністрів і має на меті “...вирішити завдання щодо удосконалення з урахуванням вимог воєнного стану засад адміністративної та кримінальної відповідальності”, - пише у пояснювальній записці міністр оборони Рустем Умєров. Що загрожуватиме ухилянтам і порушникам, якщо депутати пристануть на пропозиції уряду, в матеріалі Коротко про.
Тільки протокол... якщо спіймають
У чинних редакціях Адміністративного та Кримінального кодексів термін “військово-лікарська комісія” не згадується. Йдеться лише про порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізацію, ухилення від призову під час мобілізації. Небажання проходити ВЛК розглядається в контексті адміністративних порушень.
- На ухилянта можуть накласти штраф згідно зі статею 210 або 210-1 КУпАП. Але ця відповідальність наступає лише тоді, коли протокол складається в присутності самого порушника. Простіше кажучи, коли військовозобов’язаний прийшов до ТЦК та СП для уточнення облікових даних, його направили на ВЛК, а чоловік утік, і для накладання штрафу порушника треба розшукувати через поліцію. Так само треба розшукувати, якщо людина не з’явилася за викликом у призначений день і не мала на це поважних причин.
Призовник має право письмово відмовитися від проходження ВЛК, однак це не звільняє його від штрафу і повторного виклику. За нез’яву за кількома повістками може загрожувати кримінальна відповідальність, бо це вже розцінюється як ухилянство. Такі вироки є, зокрема, відомо про рішення Воловецього районного суду, який визнав чоловіка винним через відмову проходити ВЛК. Але була застосована стаття 337 КК України – ухилення після попередження керівника ТЦК та СП.
- Тобто має бути зроблене і доведене попередження про кримінальну відповідальність, - звертає увагу правник. - Безумовно, вона настає тільки тоді, коли порушник пройшов ВЛК, отримав мобілізаційне розпорядження і не з’явився у пункт збору.
Додамо, що стаття 337 загрожує тільки штрафом. Міноборони хоче радикальніших заходів.
Уряд просить від 3 до 5 років
Урядовий документ включає відмову від проходження медичного огляду у 336-ту статтю Кримінального кодексу України – ухилення від призову на військову службу під час мобілізації. Це злочин, за який передбачено від 3 до 5 років позбавлення волі.
- Якщо депутати візьмуть цю зміну до закону, ТЦК та СП матимуть право за фізичної відсутності порушника подавати відомості про нього у поліцію, поліція – вносити їх до Єдиного реєстру досудових розслідувань і подавати особу в кримінальний розшук, - пояснює юрист Зорян Павлів. – Можливо, в цьому є логіка, бо принаймні буде усунута колізія “ухилянт – неухилянт”.
Варто згадати, що минулого тижня президент підписав закон, яким скасовується статус “обмежено придатного». Норма починає діяти з 4 травня. Всі чоловіки, які були визнані обмежено придатними після 24.02.2022, мають пройти повторну ВЛК протягом 9 місяців для визначення придатності чи непридатності до служби у війську. Отже, коли депутати схвалять пропозицію Міноборони, всі “обмежені”, хто до 4 лютого 2025 року не пройде переогляд, стануть кандидатами на кримінальні справи.
Нову ВЛК доведеться проходити чоловікам військовозобов’язаного віку з інвалідністю ІІІ та ІІ груп (окрім тих, хто отримав інвалідність під час захисту Вітчизни або має ампутацію), якщо депутати ухвалять таку норму в законі про мобілізацію.
Тоді посилюйте контроль за ВЛК
Оскільки останнім часом вся увага була зосереджена на нових мобілізаційних положеннях, супутній законопроєкт про покарання залишався в їх тіні. Зараз юристи заговорили про порушення ч. 2 ст. 28 Конституції України, де йдеться що “жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам”.
- Коли ви стікатимете кров’ю, вас не госпіталізують, якщо напишете відмову. Навіть буйного психічнохворого не затримають в лікарні, якщо він на те не погодиться, - нагадує адвокат Олег Леонтьєв. - Медичні маніпуляції, в тому числі діагностику, з людиною не можна проводити, якщо вона проти.
Інша думка така:
- Висновок ВЛК – це документ, без якого людину не можуть взяти до війська. Він зафіксований нормою Закону “Про військовий обов’язок і військову службу”, - каже юрист Игор Конопатий. – Отже, відмову від отримання такого документа можна розцінювати як відмову від виконання ст. 65 Конституції про обов’язок захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Так чи інакше, але більшість сходиться в тому, що паралельно із посиленням покарань необхідно посилювати і відповідальність членів військово-лікарських комісій за свої висновки. Бо відомі випадки, коли визнані придатними помирали у військових частинах.
- ВЛК – це колективна відповідальність, а вона вся розмита, - каже Олег Леонтьєв. - Лікарів взагалі дуже важко змусити розплачуватися за свої помилки, а тут ціла комісія, і кожен може легко скинути із себе провину. Треба, щоб були спеціальні розслідування, щоб працювала фахова судмедекспертиза.
Що ще пропонує законопроєкт
З тексту законопроєкту не можна зробити однозначний висновок, що ухилення від проходження ВЛК повністю виключається з адміністративної площини. Перше порушення, ймовірно, в ній залишать. Але документ не тільки про в’язницю. Пропоновані в ньому адміністративні санкції дуже суттєво зростають:
- за порушення правил військового обліку (ст. 210 КУпАП) штраф від 8500 до 17 000 грн (було 850 – 1700),
- за порушення законодавства про оборону, військовий обов’язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП) штраф 34 000 – 85 000 грн (було 5100 – 8500),
- діяння (210-1), вчинені в умовах особливого періоду, тягнуть накладення штрафу в розмірі 153 000 – 204 000 грн.
Термін адміністративного правопорушення по цих статтях хочуть подовжити на 3 роки (по інших він діє три місяці), термін адміністративного затримання дозволити визначити від 3 годин до 3 діб.
Зустрічні пропозиції
Від імені депутатів виступив член комітету ВР з правоохоронної діяльності Максим Бужанський. Судячи з його допису в телеграм-каналі, комітет не підтримав усі ідеї Кабміну. Було висунуто зустрічні пропозиції:
- за порушення правил військового обліку - штраф від 3400 до 5100 грн, повторно або в особливий період – від 17 000 до 22 500 грн;
- за порушення законодавства про оборону та мобілізацію у мирний час - штраф від 5100 до 8500 грн для громадян та 17 000 - 34 000 грн для посадових та юридичних осіб; у воєнний час - штраф для громадян від 17 000 до 22 500 грн, для посадових та юридичних осіб від 34 000 до 59 500 грн.
“Адміністративного арешту на три доби не буде, жодних тюремних термінів, у тому числі й на 5 років, також не буде”, - каже Максим Бужанський.