Успішне застосування безпілотних літальних апаратів ( БПЛА ) під час війни в Україні змусило інші країни активізувати їх розробки та випуск. Вони так успішно тестуються на полі бою в нашій країні, що їх можна, що називається, з коліс коригувати та покращувати технічні параметри. Лідирують у виробництві БПЛА США, Ізраїль та Туреччина.
Новий «Байрактар»
Компанія Baykar Defence після серії підготовчих випробувань здійснила перше випробування ударно-розвідувального безпілотника Bayraktar TB3. Оснащений двигуном ПД-170, який розроблений компанією TUSAŞ Engine Industries (TEI), дрон продемонстрував стійкість у несприятливих погодних умовах у регіоні Мармурового моря при швидкості 130 км/год під час своїх льотних випробувань.
Bayraktar TB3 має посилене шасі, крила, що можуть складатися, потужний двигун, він спеціально розроблений для використання на нещодавно введеному в експлуатацію авіаносці Туреччини TCG Anadolu.
При максимальній злітній масі 1450 кг і вантажопідйомності 280 кг, цей БПЛА майже вдвічі важчий за свого попередника Bayraktar TB2. Очікується, що дальність його польоту становитиме 11 900 кілометрів. Особливістю TGG Bayraktar TB3 є можливість базування на морських платформах.
Мисливці на підводні човни
Американці вже випробували і направили до своїх військ новітній безпілотний літальний апарат MQ-9B SkyGuardian. Це багатоцільовий БПЛА класу MALE, розроблений американською компанією General Atomics (раніше його сертифікували як Predator B). Клас MALE означає, що це середньовисотний безпілотник, з великою тривалістю польоту. Перший його зліт відбувся 2020 року.
Безпілотик MQ-9B, який пілотується дистанційно, може перебувати в повітрі понад 40 годин за будь-яких погодних умов. З його допомогою ведуть розвідку та спостерігають за місцевістю. Можна встановити обладнання для виявлення підводних човнів (це вже версія SeaGuardian). Інформація передається у режимі реального часу.
За допомогою MQ-9B SkyGuardian можна не лише вести розвідку. Це ще й ударний дрон. Він може, наприклад, оснащуватися авіабомбами, що планують. Також повідомлялося, що цей БПЛА може одержати ракети JSM.
Інший новий американський дрон-розвідник MQ-4C Triton американці направили до своїх баз в Європі. Це перше розміщення таких БПЛА в Європі, яке покликане підвищити оперативну сумісність ВМС США із союзниками та партнерами по НАТО.
MQ-4C Triton є найновішим засобом морської розвідки, спостереження та розвідки ВМС і доповнює можливості морського патрульного літака P-8 Poseidon.
Безпілотник-ракета та мікродрони
Американське агентство DARPA (управління Міністерства оборони США, що відповідає за розробку нових технологій) разом із компанією General Atomics підготували до перших льотних випробувань безпілотник LongShot, оснащений ракетами класу "повітря-повітря". Найцікавіше, що він і сам може стартувати як ракета – з-під крила винищувачів.
Дрон оснащений ракетним двигуном і є носієм мінімум двох ракет класу "повітря-повітря". Безпілотник не тільки несе додаткове озброєння, а й сам є дроном-камікаде, здатним вражати цілі.
Американці також розробляють і виробляють нанодрони – мікроскопічні безпілотні апарати. На виставці озброєнь AUSA 2023 американська компанія Teledyne Technologies представила новий нанодрон Black Hornet 4 вагою всього 70 грамів. Це наступне покоління легких нанодронів, вони базуються на своєму попереднику Black Hornet 3, які вже використовуються підрозділами спеціального призначення Сил оборони України.
Нанодрон отримав оновлену камеру у 12 мегапікселів із денним, нічним та тепловим каналами передачі відео та фото. При вазі всього 70 г Black Hornet 4 має час польоту більше 30 хвилин, дальність польоту становить більше двох кілометрів.
У порівнянні з іншими невеликими квадрокоптерами, Black Hornet 4 має дуже низьку візуальну та звукову помітність, що дозволяє йому виявляти загрози вдень та вночі, залишаючись непоміченим.
Дальнобійні БПЛА на 1000 кілометрів та більше
Американська компанія General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) вперше провела випробування нового безпілотника ALE Eaglet, запущеного з борту іншого БПЛА. "Eglet задуманий як недорога малоуразлива система, яку можна запускати з літака, вертольота чи наземного транспортного засобу", - розповіли у компанії-виробнику. У GA-ASI зазначили, що дальність польоту безпілотника складає "тисячі кілометрів".
На озброєння ЗСУ надійшли три новітні американські безпілотники - Jump 20 UAS, Altius-600 UAS і CyberLux K8 UAS. Найпотужнішим із пропонованих дронів є Jump 20 UAS, який при вазі майже 100 кілограмів здатний нести 13,5 кг корисного навантаження. Його плюсом є можливість вертикального зльоту та посадки, тобто запускати дрон можна фактично з будь-якого місця без спеціального обладнання. Завдяки двигуну та запасам палива Jump 20 UAS може триматися в повітрі щонайменше 14 годин і вести розвідку на користь ЗСУ на дальності до 185 км.
БПЛА Altius-600 UAS важить до 12,5 кг, три з них припадають на корисне навантаження. Переваги цього дрона в його меншому розмірі та помітності, а також універсальності – з апаратурою стеження він може займатися розвідкою або придушувати ворожий зв'язок, а якщо її замінити зарядом вибухівки, то стає дроном-камікадзе. Заявлений час перебування БПЛА у повітрі – до 4 годин та дальність до 440 км.
Дрони п'ятого покоління для боїв у місті
Військово-повітряні сили Ізраїлю випробували безпілотники Spark. "БПЛА Spark суттєво покращать можливості військ діяти ефективно та наступально на підставі даних, які будуть надходити з безпілотників. Це нова можливість для ізраїльських сил, які використовують БПЛА, і це перехід до п'ятого покоління таких апаратів в Армії оборони Ізраїлю", - йдеться у заяві ВВС Ізраїлю. БПЛА Spark створено ізраїльськими компаніями Rafael та Aeronautics. Він має широкий спектр завдань: розвідувальні дії, супровід сухопутних сил, коригування вогню.
Ще один ізраїльський безпілотник-камікадзе Spike Firefly створений ізраїльським оборонним гігантом Rafael та призначений для ведення бою на ближній дистанції, для міських чи складних бойових дій, з якими Ізраїль зіштовхнувся на своїх кордонах, а тепер і на Західному Березі.
З погляду ЦАХАЛ, подібні баражуючі боєприпаси меншого розміру можуть використотуватися піхотними підрозділами, як міномети або інша стандартна зброя для взводів та рот.
Spike Firefly може бути не тільки дроном-камікадзе, а й дроном-розвідником. Загальне компонування Firefly дуже нестандартне і складається з трьох сегментів - верхнього, нижнього та комплекту оптики. Лопасті сконструйовані так, щоб складатися при зберіганні дрона, зменшуючи площу під час транспортування. Безпілотник міститься у міцний чохол і може переноситися піхотинцем за спиною. Двигун повністю електричний і складається зі знімного/замінюваного акумуляторного блоку, що забезпечує автономність протягом відносно короткого періоду в 15 хвилин (30 хвилин без боєзапасу, з другим акумуляторним блоком у режимі розвідки).
Штучний інтелект вже воює у дронах Ізраїлю
Інший ізраїльський дрон Heron-1 вже має штучний інтелект. Дрон самостійно здатний визначати місце розташування заданої мішені і слідувати за нею. На одному заряді безпілотник може перебувати у небі до 45 годин. Вперше він представлений ще у 1994 році, тому є одним із найстаріших у світі, проте за цей час пройшов кілька модернізацій.
Під час атак на сектор Газа Ізраїлем також вперше було застосовано індійський дрон Hermes 900, який виробляється першою в Індії приватною компанією з виробництва дронів Adani Defence and Aerospace спільно з ізраїльською компанією Elbit Advanced Systems.
Завдяки високочутливим датчикам ці БПЛА можуть виявляти наземні чи морські цілі. Деталі Hermes 900 виготовлені з вуглецевих композитних матеріалів, його довжина становить 8,3 метра, розмах крил – 15 метрів, вантажопідйомність – понад 300 кілограмів. Наголошується, що цей БПЛА - далекої дії, здатний перебувати у повітрі 36 годин на висоті 9 тисяч метрів, оснащений сучасними оптико-електронними системами та лазерними маркерами.