Президент «перезавантажує» владу. Кого та за що звільнили останнім часом

Чому зараз владу накрило «хвилею звільнень».

president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський розпочав масштабну реорганізацію органів влади. Останнім часом він звільнив декілька знакових фігур у системі та у своєму найближчому оточенні – лише в суботу, 31 березня, розпрощалися одразу зі 6 членами команди. Перед цим Зеленський заявляв про необхідність "великого перезавантаження" влади. Коротко про: причини цього кроку і кого конкретно президент звільнив.

«Велике чищення» почалося з Данилова

Першим президент звільнив секретаря РНБО Олексія Данилова. Причина - нібито той неефективно виконував свої обов'язки та захопився громадською діяльністю. Останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння глави держави, як кажуть політологи, стали некоректні висловлювання на адресу спецпосланця Китаю щодо мирного врегулювання війни в Україні.

Володимир Зеленський також звільнив свого помічника, одного з найвпливовіших людей зі свого оточення – Сергія Шефіра, заступників голови Офісу президента Олексія Дніпрова та Андрія Смирнова, радників Михайла Радуцького, Сергія Трофімова та Олега Устенка. Також «під ніж» потрапили позаштатні уповноважені з волонтерської діяльності Наталія Пушкарьова та забезпечення прав захисників Олена Вербицька.

«Сірий кардинал» втратив свій вплив

Сергій Шефір вважається давнім другом Зеленського та його бізнес-партнером, з яким вони разом створювали студію "Квартал 95". Після обрання Володимира Зеленського президентом у травні 2019 року Шефір став першим помічником президента. Він відповідав за комунікацію із великим бізнесом від Офісу президента, а також відповідав за організацію щоденної роботи глави держави. Перший помічник президента України Сергій Шефір займався "аналізом ситуацій" для підготовки майбутніх рішень Володимира Зеленського. Це вивчення ситуації, аналіз різних точок зору, експертні оцінки та пропозиції можливих рішень. Взагалі Шефір вважався "сірим кардиналом" Зеленського.

І він також вважався своєрідною противагою главі Офісу президента Андрію Єрмаку. Подейкували, що Єрмак ніколи не зможе «посунути» Шефіра за рівнем впливу на главу держави. Але, як бачимо, помилились.

Єрмак втратив двох заступників

Звільнений з посади заступника голови Офісу президента Олексій Дніпров, який обіймав цю посаду з липня 2021 року, займався напрямом освіти, культури та спорту. Андрій Дніпров - старожил у владі та Офісі президента. Свого часу він працював заступником міністра освіти Дмитра Табачника, якого зараз заочно засудили за державну зраду. У 2015 – 2016 роки він був заступником голови Адміністрації президента України за Петра Порошенка, а з 2016 по 2021 рік - керівником Апарату Адміністрації (Офісу) президента України.

Інший заступник голови Офісу президент - Андрій Смирнов, призначений на цю посаду у вересні 2019 року, займався судовою гілкою влади, яка нібито "вже багато років потребувала реформи". Андрій Смирнов - автор ідеї створення Міжнародного кримінального трибуналу для Російської Федерації, що має на меті розглядати справи вищого політичного та військового керівництва Росії за злочини проти України. У новинах його ім'я згадувалося також через скандал, коли нібито його сім'я купувала елітну нерухомість під час війни. Не виключено, що через це Смирнов міг стати еталоною жертвою боротьби з корупцією в оточенні президента.

Радників поменшало

Президент мав десять офіційних радників. В Офісі президента зазначали, що позаштатні радники здійснюють свої повноваження на громадських засадах та заробітну плату не отримують. Тепер їх поменшало.

Сергій Трофімов, який був призначений на посаду позаштатного радника президента з 2020 року, був спеціалістом з територіального розвитку, будівельної галузі та всього того, що стосується Міністерства розвитку громад та територій. Раніше, з 2019 по 2020 рік, він був першим заступником глави Офісу президента. З цієї посади тоді його було звільнено через конфлікт з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком.

Михайло Радуцький – голова комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Засновник медичної клініки "Борис". У липні 2019 року він став радником президента та експертом у галузі охорони здоров'я. Є головою тимчасової робочої групи з питань реформування системи охорони здоров'я.

Олег Устенко – член Національної інвестиційної ради. Став радником президента з економічних питань у травні 2019 року. Має науковий рівень кандидата економічних наук. Закінчивши 2001 року Гарвардський університет, 2003-го продовжив навчання в докторантурі Університету Брандейса. Займається дослідженням української економіки.

Кого можуть ще звільнити

За чутками, під анонсоване Зеленським "перезавантаження" може потрапити і один із "міжнародних" заступників Єрмака – Ігор Жовква чи Андрій Сибіга. Кажуть, один із них може стати міністром закордонних справ. Нібито до Дмитра Кулеби є певні претензії щодо кадрової політики та роботи окремих посольств.

Не виключені й зміни у Кабміні. Можуть скоротити Міністерство молоді та спорту, агарне відомство та інші. Молодіжне відомство скорочено приєднають до Міністерства культури та інформаційної політики, як це було вже деякий час тому. Такі ж скорочення можуть торкнутися ще двох-трьох міністерств. Подейкують, що можуть бути кадрові зміни у керівництві окремих міністерств.

Оновлення, рейтинги чи кулуарні ігри

У традиційному зверненні Зеленський заявив щодо звільнень, що це ще не всі кадрові зміни. "Ми робимо Офіс функціональнішим", - сказав глава держави. Але можуть бути інші причини.

Останні соціологічні опитування країни показують, що рівень недовіри до державних інститутів перевищує рівень довіри. Вибори в Україні в умовах воєнного стану не проводяться, тому президент намагається "перезавантажити" органи влади шляхом кадрових змін.

Також є версія, що всі перераховані вище звільнення є "справою рук" голови Офісу президента Андрія Єрмака, який таким чином відсікає від Володимира Зеленського альтернативні джерела впливу та інформації. Згідно з цією версією, глава Офісу президента прагне зачистити все чужорідне оточення глави держави. Двоє звільнених його заступників – Смирнов та Дніпров - були креатурами попередника Єрмака, Андрія Богдана. На місце Смирнова призначено Ірину Мудру, а на місце Дніпрова - Олену Ковальську. Причому вони обидві вважаються людьми Андрія Єрмака.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

– Не треба перебільшувати роль Андрія Єрмака. Усі рішення ухвалює президент, а Єрмак – лише виконавець. Зеленський проводить перезавантаження влади, виходячи з нового етапу війни. Вона затягується, і не всі у його оточенні пройшли це випробування. І саме кадрове перезавантаження – це добір ефективніших менеджерів і кадрів, і усунення тих, хто не проявив себе як потрібно. Зеленський призначить тих, хто, як він вважає, краще проявить себе у нових умовах. І деякі із звільнених радників, по суті, вже формально виконали свої обов'язки. Вони вже відійшли від команди президента. Це Шефір, Смирнов, Дніпров – два останні були ще креатурами попереднього глави Офісу Андрія Богдана. В умовах війни ми бачимо зміни Зеленського – в умовах війни він розлучається зі своїм минулим. Він змінюється і змінює свою команду.