Комітет із політичних питань та демократії Парламентської асамблеї Ради Європи рекомендував запросити Косово стати членом Ради Європи. Про це повідомила пресслужба ПАРЄ 27 березня.
На підтримку консультативного висновку висловився 31 член Комітету. Проти проголосували чотири (двоє представників Сербії та по одному – Чорногорії та Північної Македонії), один представник Греції утримався.
ПАРЄ обговорить рекомендацію комітету на пленарній сесії 18 квітня, а остаточне рішення щодо членства Косова ухвалить Комітет міністрів Ради Європи.
Комітет привітав великий перелік зобов'язань, які взяли на себе влада Косова, і зазначив, що членство призведе до зміцнення стандартів прав людини в країні завдяки доступу до Європейського суду з прав людини.
Членство в Раді Європи, йдеться у заяві, «надасть Косово імпульс для подальшого прогресу в зміцненні прав людини, демократії та верховенства права, а також для розв'язання проблем і питань, що викликають занепокоєння». Серед таких проблем назвали розрив між нормативними стандартами та їхньою ефективною імплементацією, права громад, що не належать до більшості, створення клімату, сприятливого для довіри, примирення та інклюзії. Комітет ПАРЄ наголосив на необхідності забезпечення захисту прав косовських сербів.
- Влада Косова у травні 2022 року подала заявку на членство в Раді Європи після того, як Росію виключили з цієї організації.
- У квітні 2023 року Україна утрималася під час голосування щодо приєднання Косова до Ради Європи. Глава МЗС Сербії Івиця Дачич заявив, що був «неприємно вражений», адже Сербія у всіх резолюціях засуджує порушення територіальної цілісності України.
- 22 березня 2024 року президент Сербії Александр Вучич заявив, що його країна може вийти з Ради Європи, якщо його члени дозволять Косово приєднатися. За словами Вучича, ухвалення заявки Косова на вступ до організації «де-факто означатиме вигнання Сербії».
- Косово визнано більш ніж 110 країнами, але не всіма країнами – членами Ради Європи. Також Косово не є членом ООН.