Ностальгія - підступне почуття: змушує страждати, як в анекдоті про мишок, які плакали, кололись та продовжували їсти кактус. Це про «Мисливців на привидів: Крижана імперія», які з 22 березня стартували в українських кінотеатрах. Бо так хочеться повернутись до тих щасливих моментів дитинства, коли з насолодою спостерігав за пригодами мисливців за духами – чи то у кіно-, чи у мультиплікаційному варіанті.
А реальність тобі ніби каже: подорослішай вже - підсовуючи, приміром, «Мисливці на привидів» 2016 року з Мелісою Маккартні та Крисом Гемсвордом, який провалився у прокаті. Але потім, у 2021-му, виходять «Мисливці на привидів: З того світу», де з привидами борються донька та внуки Ігона Спенглера. І зроблено це з такою повагою до фільму 1984 року, що, попри простенький сюжет, вже очікуєш продовження. І, мабуть, нас таких багато. Недарма ж «Мисливці на привидів: Крижана імперія» називали одним з найочікуваніших фільмів 2024-го. І анонс такий привабливий: молоде покоління об’єднується зі старою гвардією, щоб врятувати світ від замерзання.
Але коли чогось сильно очікуєш, і очікування завищені – то точно буде розчарування. 46% свіжості на агрегаторі рецензій Rotten Tomatoes показують, що таких розчарованих було багато.
Про що фільм
Сто років тому в Нью-Йорку невідома сила заморозила так зване Товариство любителів пригод – тобто крадіїв артефактів. Невідому силу вдалось призупинити і сховати у мідній кулі.
Наші часи. Сім’я Спенглерів – Келлі та двоє її дітей Тревор і Фібі, а також Гері Груберсон, чоловік Келлі, перебираються у Нью-Йорк, оселяються в колишній пожежній частині, де раніше була база мисливців за привидами. Гері та Спенглери продовжують боротися з привидами, використовуючи всю вінтажну техніку, яка залишилась у пожежній частині. З нового обладнання – лише дрон, і то на ньому прикріплена стародавня пастка.
А ще через брак досвіду та надмірну енергійність нова команда часто призводить до якихось руйнувань у місті, що страшенно бісить мера. Тревору вже 18, він інфантильний, але вимагає до себе ставлення, як до дорослого. Фібі – серйозна та розумна. Але закон не дозволяє використовувати працю 15-річних дівчат, тож на вимогу мера її відсторонюють від полювань. Гері намагається вибудувати з Фібі батьківсько-дружні стосунки, але ідея провалюється.
Фібі з підлітковим бунтарством виговорює матері та Гері все, що про них думає. А потім серед ночі тікає в парк, де знайомиться з привидом-дівчиною. І ця зустріч приведе до непередбачуваних наслідків.
Один зі старих мисливців, доктор Вінстон Зеддмор, розвиває ультрасучасний дослідницький центр, де модернізують гаджети для ловлі привидів. А тим часом сховище в пожежній частині, в якому ув’язнювала привидів ще попередня четвірка мисливців, переповнюється і ось-ось вибухне.
Ще один мисливець зі старої гвардії, Реймонд Станц, відійшовши від справ, займається тим, що визначає, чи є духи в речах його клієнтів. А також з допомогою юного помічника веде про це відеоблог. В один із днів до Реймонда приходить невідомий молодий індус, щоб продати старі речі своєї бабці. Серед яких є дивна мідна куля.
Зрозуміло, що кулю буде пошкоджено, над Землею нависне загроза перетворитися на крижану пустелю, а всі вищезгадані особи плюс ще троє зі старої четвірки мисливців, плюс ще декілька людей тим чи іншим чином або допомагатимуть цій злій силі, або боротимуться з нею.
Мішанина, єралаш і безлад
Сюжетних ліній, як бачимо стільки (і в описі фільму згадано далеко не всі), що жодна з них до пуття не розкривається. Ностальгічні моменти, які дорогі фанатам «Мисливців на привидів», збивають з пантелику, змішуючись зі спробами догодити широкій аудиторії. Фільм виходить затягнутий, водночас важливі для сюжету і розкриття персонажів моменти показують поспіхом.
Що ж трапилось?
По-перше, у 2022 році не стало Айвара Райтмана (режисера «Мисливців на привидів» 1984 року, його продовження у 1989-му і продюсера «З того світу»).
По-друге, змінився режисер. Замість сина Айвара, Джейсона Райтмана, який трепетно поставився до батьківського спадку, до керма став не дуже досвідчений Гіл Кінан. Хоча людина він не стороння: один із співавторів сценарію «З того світу» і «Крижаної імперії».
По-третє, вочевидь, ідей щодо нового фільму було так багато, що вирішили втілити їх всі. Тож незрозуміло, що ми дивимось. Сімейну драму? Пригодницьку комедію? Роман про дорослішання? Пошук себе у похилому віці? Роботу над помилками попередніх мисливців? Протистояння героїв і влади, яка встромляє їм палиці в колеса? Ця мішанина, до якої додається купа незрозумілої й не дуже потрібної технічної інформації, дуже втомлює.
Але подивитись треба. Бодай раз
І це дуже засмучує, бо насправді от прямо всі ідеї у фільмі хороші. І якби їх рознесли десь хоча б на три фільми (як і кількість персонажів) – було б набагато краще. Зустрічаються непогані жарти та такі, знаєте, знахідки-родзинки, завдяки яким картина не виглядає геть вже провальною. Є прикольні привиди, що оживляють сюжет. Зверніть увагу на маленький червоний енергетичний заряд, який може оживити будь-яку річ, вселившись в неї, навіть кам’яного лева. Обов’язково будуть Лизун і зефірні чоловічки (хоча жарти з останніми виглядають «чорнувато»).
Ради них, заради вінтажних костюмів і гаджетів, а ще заради власної ностальгії, мабуть, варто сходити на «Мисливців на привидів: Крижана імперія». Але знайте, що розчарування фільмом може заморозити ваше серце.
Про всяк випадок
В якому порядку дивитись «Мисливців на привидів»:
- Мисливці на привидів (1984)
- Мисливці на привидів ІІ (1989)
- Мисливці на привидів: З того світу» (2021)
- Мисливці на привидів: Крижана імперія» (2024)
Фільм «Мисливці на привидів» 2016 року можна дивитись коли завгодно, він поза серією.
Країна: США
Режисер: Гіл Кінан
В головних ролях: Фінн Вулфгард («Воно», серіал «Дивні дива»), Маккенна Грейс («Обдарована»), Пол Радд («Людина-мураха та Оса: Квантоманія»), Керрі Кун («Мисливці на привидів: З того світу»), Кумейл Нанджіані («Кохання - хвороба», «Дедпул 2»), Білл Мюррей («Труднощі перекладу»), Ден Екройд («Різдво з невдахами»), Ерні Хадсон («Бетмен»).
Тривалість: 02:00