Планета нагрівається все швидше, і попередні погодні катаклізми - це ще квіточки. Ягідки будуть болючими та непередбачуваними. Приблизно так звучить дуже короткий зміст щорічної доповіді Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), випущеної минулого вівторка. Журналісти Коротко про вивчили основні тези цієї доповіді. Резюме: готуємось до важких років.
Попереду – прожарювання
Влітку на нас чекає пекло, та й нинішня весна може неодноразово здивувати своєю непередбачуваністю – про це вже говорено неодноразово. У ВМО до цього додали результати спостережень за минулий рік, порівняли їх із загальною статистикою спостережень, що ведеться з 1950 року, і жахнулися. Надії на те, що наші онуки розберуться з тим, як ми напартачили з парниковими газами та викидами в атмосферу, схоже, тануть – нам самим доведеться з цим розбиратися.
- Минулий 2023-й був найтеплішим роком за всю історію спостережень: температура була на 1,45 ± 0,12 ° C вище середнього доіндустріального періоду. Концентрації трьох основних парникових газів - вуглекислого газу, метану і закису азоту - досягли рекордно високих рівнів, що спостерігаються. Тепловміст океану досяг найвищого рівня за 65-річну історію спостережень. А швидкість підвищення рівня моря за останні десять років (2014 – 2023 рр.) збільшилася більш як удвічі, порівняно з першим десятиліттям супутникових спостережень (1993 – 2002 рр.), - йдеться у доповіді ВМО.
Розумієте, так? Ми прискорили власну самоліквідацію завдяки тому, що продовжуємо використовувати практично безконтрольно вуглеводні, не особливо дбаємо про чистоту землі, води та повітря. І якщо раніше, ще кілька років тому, масштабні лісові пожежі були надзвичайною подією, то зараз це неодмінний атрибут літа майже в кожній країні.
Екстремальні погодні умови продовжують призводити до тяжких соціально-економічних наслідків. Лісові пожежі на Гаваях, у Канаді та Європі вже стали причиною загибелі сотень людей, руйнування будинків. Про те, як палала Європа минулого літнього сезону, теж розповідалося не раз. Температура повітря в 45-50 градусів за Цельсієм поступово стає звичною не лише у Греції та Іспанії – цьогорічні стовпчики термометрів можуть зашкалити і в Польщі, і в Нідерландах.
- Рекордні щомісячні глобальні приземні температури спостерігалися в океані – з квітня до грудня, на суші – з липня до листопада, - зазначили метеорологи.
У Швейцарії тануть льодовики
Поки хтось підсмажуватиметься на сонці, інші зазнають дуже неприємних відчуттів, пов'язаних із повенями. І жодні циклони та антициклони з дощами в цьому особливо не винні – це все ми, своїми руками, розтопили антарктичні льоди, підняли рівень води у світовому океані, ще й підігріли її.
- У лютому протяжність морського льоду в Антарктиці досягла абсолютного рекордно низького рівня. Річна максимальна довжина була приблизно на 1 мільйон квадратний кілометр нижче за попередній рекордно низький максимум. Еталонні льодовики зазнали найбільшої втрати льоду за всю історію спостережень (1950 - 2023 роки), що було викликано вкрай негативним балансом маси як на заході Північної Америки, так і в Європі. Льодовики Швейцарії втратили за останні два роки близько 10% свого обсягу, що залишився, - б'ють на сполох автори доповіді на чолі з генеральним секретарем ВМО Селестою Сауло.
Океан поглинає близько чверті щорічних викидів вуглекислого газу (CO2), виробленого людиною в атмосферу. Газ вступає у реакцію з морською водою і змінює хімічний склад карбонатів, що призводить до зниження pH (величина, що характеризує міру активності іонів водню в розчині, що кількісно показує його кислотність). Цей процес називається "закислення океану", і він серйозно впливає на все органічне життя підводного світу. Риби та ссавці, що викидаються сотнями на берег, мор медуз чи восьминогів, зникнення звичних видів промислових риб – це все неприємні наслідки потеплілої та закисленої океанської води. І це ще вчені не привели до показників скидання відходів у води світового океану. Втім, «сміттєвий острів» у Тихому океані розміром з Монголію або дві Туреччини – всього 1,5 млн кв. км - нікуди не подівся і теж робить свій внесок у кліматичний розбрат на планеті.
Ми боремося, але недостатньо
Людство, звичайно, налякане наслідками кліматичних змін, але, мабуть, не настільки, щоб діяти трохи швидше щодо ліквідації наслідків. Проте тенденція до зростання є, і це не може не тішити.
- Виробництво відновлюваної енергії, насамперед обумовлене динамічними силами сонячної радіації, вітру та водного циклу, вийшло на передній план боротьби зі зміною клімату. У всьому світі вже відбувається суттєвий енергетичний перехід. 2023 року приріст потужностей відновлюваних джерел збільшився майже на 50% порівняно з 2022 роком. Наразі мета – потроїти потужність відновлюваних джерел енергії у всьому світі до 2030 року, - повідомляють автори доповіді. Особливу увагу вони закликають приділити Африці, де доступ до енергії взагалі, і з відновлюваних джерел зокрема, слід значно покращити.
У всьому світі щорічні економічні втрати від кліматичних та погодних катастроф збільшилися з 2000-х років. Більше 65% втрат (через посуху) припадає на сільське господарство, особливо великі втрати у рослинництві та тваринництві. На повені та урагани припало близько 20% втрат. І це не тільки в далекій Африці або ще більш далекій Австралії – це вже в Азії та рухається у бік Європи. Величезна кількість біженців – звідки? Утікають не тільки від диктатур і кривавих звичаїв країн, тікають від голоду і посухи, із залитих безперервними дощами або згорівших під спекотним сонцем домівок. А біженці та нелегальні мігранти у країнах прибуття – це додаткове навантаження на всі сектори економіки. Віддаючи гроші на адаптацію мігрантів, держава часто бере їх із проєктів кліматичного фінансування. І коло замикається.
У четвер, 21 березня, у Копенгагені відбудеться міністерська зустріч із питань клімату. Звісно, всі учасники обговорять доповідь Всесвітньої метеорологічної організації і знову думатимуть: що робити, як нейтралізувати викиди, як перейти на відновлювані джерела енергії, пригальмувати потепління та не залишити онукам і правнукам кліматичну катастрофу замість квітучої планети.