Слідами конфлікту таксиста та українки у Варшаві: інструкція з безпеки за кордоном

Певна власна недбалість та неуважність грають на руку аферистам.

flickr.com/photos/peterolthof

Злочинці є всюди. І, як кажуть самі постраждалі, пощастить, якщо заберуть лише гаманець чи прикраси. На жаль, можна втратити не лише гроші, а й здоров’я, і навіть життя. Про те, як убезпечити себе від зустрічі з "нехорошими" людьми, чому гроші та документи треба зберігати окремо і чи дійсно наплічник приваблює шахраїв, читайте у матеріалі Коротко про.

Безпека в транспорті

В останні дні одразу кілька резонансних випадків, пов'язаних, як мінімум, із хамським ставленням таксистів до українок, сталися у Польщі. Спочатку актриса Катерина Тишкевич поскаржилася на неадекватного водія. А потім ще одна наша співвітчизниця потрапила у форс-мажорну ситуацію. Христина приїхала до Варшави і поспішала у готель. На центральному залізничному вокзалі взяла одне з таксі, які стояли неподалік. Спочатку водій назвав ціну у 20 злотих, але за 5 хвилин дороги передумав і вже зажадав 300 злотих. А коли українка відмовилася платити, заблокував її в машині. Перелякана дівчина віддала водієві усю готівку, яку мала, і той її відпустив. На жаль, такі випадки трапляються досить часто, особливо за кордоном. Незнання своїх прав, мовний бар’єр, страх мати проблеми з поліцією і, що найчастіше, певна власна недбалість та неуважність – усе це грає на руку аферистам. До прикладу, вище згадана Христина могла б зберегти свої гроші та нерви, викликавши, приміром, той же Bolt чи Uber. Тому нагадуємо:

Якщо ж водій вимагає якісь додаткові гроші, всіляко погрожує, не панікуйте, а одразу викликайте поліцію.

Гроші та документи

Крадуть усюди. І мирна та багата Європа не виключення. Там також витягують гаманці, забирають документи, спритно «підрізають» годинники та ювелірні вироби, цуплять будь-яку техніку.

- Пам’ятаю, як я заблукала в одному з кварталів Відня і звернулася по допомогу до милої сімейної пари пенсійного віку, перехожих, - розповідає Коротко про українка Наталія. – Доки чоловік з допомогою онлайн-перекладача пояснював мені, де знаходиться потрібна благодійна організація, його дружина витягла з мого рюкзака гаманець. Про крадіжку я зрозуміла вже пізніше. На щастя, в гаманці були лише дрібні гроші. Можна сказати, що мені пощастило (сміється. – Авт.). Зате висновок такий: довіряти не можна нікому, навіть приємним, на перший погляд, стареньким пенсіонерам.

Наталія нагадує: власні речі краще узагалі не випускати з поля зору. Легковажно закинутий на спину наплічник приваблює крадіїв. Тому гроші та усе цінне тримайте, як то кажуть, ближче до тіла, наприклад у сумці-бананці, яка кріпиться на пояс, або у спеціальному картхолдері, який легко заховати у внутрішню кишеню куртки. Також готівка, картки та документи мають зберігатися у різних місцях. Готівку краще розділити на кілька частин і тримати частину в гаманці, а решту - на розсуд власника. Основну суму варто мати на карті. А для документів має бути окремий органайзер.

І не треба одягати на себе усе краще, що є в гардеробі. Норкові манто та «шпильки» залиште на вихід, доречно виглядатиме простий, зручний одяг. Ювелірні прикраси та дорогоцінні речі також краще зняти та заховати подалі від допитливих очей.

І ще:

Нагадуємо, що документи зручно показувати через програму «Дія» (головне, при цьому тримати телефон міцно в руках – їх теж крадуть. – Ред.)

Робота і житло

В очах мерехтить від кількості шахрайських повідомлень про допомогу у пошуку роботи. Насторожують щедрі обіцянки зарплати, страхування здоров’я, безкоштовне харчування та проживання. І усе це без достатньої кваліфікації та знання мови. От тільки перш ніж дати адресу з місцем праці, треба оплатити певне суму нібито кадровій агенції. Після оплати шахраї зазвичай зникають. А буває ще гірше: людина, яка шукає роботу, потрапляє у трудове рабство, визволитися з якого ой як важко.

Тому:

Щодо житла. Часто саме українкам, молодим та красивим, пропонують за смішні гроші орендувати затишну квартиру чи кімнату неподалік від центру великого міста. А безкоштовним, як кажуть, буває лише сир у мишоловці. Пошук житла – справа не одного дня. Якщо вдалося орендувати квартиру чи кімнату, обов’язково підписуйте офіційний договір.

Діти

Їдете за кордон з малечею? Тоді треба бути ще більш уважними. В інтернеті можна прочитати чимало «страшилок» про те, як викрадають українських дітей за кордоном. Останній трагічний випадок узагалі вразив суспільство своєю цинічністю. Сімейна пара з Німеччини, етнічна росіянка та німець, підозрюються у вбивстві молодої українки, яка лише 5 тижнів тому народила доньку.

Ціллю злочинців нібито була саме маленька дівчинка, яку вони вирішили отримати за будь-яку ціну. І заздалегідь готувалися до злочину. Втерлися у довіру до майбутньої матері, всіляко їй допомагали, ходили з нею до лікаря, обирали пологовий, пригощали в кафе. Вже насторожує: чужі люди несподівано і надто активно допомагають вирішувати чужі проблеми. Очевидно, є якийсь прихований мотив. Тому довіряти можна лише представникам влади, громадських або міжнародних організацій. Як правило, службовці та волонтери, які представляють офіційні установи, носять форму. Сумніваєтеся, чи це дійсно волонтер? Просіть документ, що засвідчує приналежність особи до певної організації.

Щоб хоча б трохи убезпечити себе від біди, пам’ятайте:

А ще збережіть контакти людей та організацій, які можуть допомогти у разі надзвичайної ситуації. Нехай будуть записані у телефоні та у звичайному записнику. Також, про всяк випадок, заздалегідь домовтеся з близькими людьми про кодове слово або знак, що означатиме потребу у допомозі.

І замість висновку. Від біди ніхто не застрахований. Якщо сталася одна з вишезгаданих неприємностей, важливо не панікувати і нічого не вирішувати в такому стані. Видихніть, максимально заспокойтеся, і телефонуйте 112 – це єдина лінія екстреної допомогти, яка діє у всіх країнах Європейського Союзу.