Костянтин Грубич у день народження Ліни Костенко розповів, як надихнув поетесу на приготування козацького супу

Журналіст згадав, як у середині 1990-х умовляв поетесу на зйомки у програмі "Вибрики" та подарував їй книгу рецептів.

facebook.com/nejnich

Ліну Костенко вважають однією із найбільш закритих письменниць в українській літературі. Вона майже не дає інтерв'ю і рідко з'являється на публіці, але часом все ж робить винятки. Про один з таких розповів телеведучий та блогер Костянтин Грубич у Facebook. У день народження поетеси, якій 19 березня виповнилося 94 роки, він згадав, як у середині 1990-х вмовляв її на зйомки у програмі "Вибрики".

- Я не хотів писати зараз про цю історію. Але Сенічкін порадив: пиши! Бо це твоє і люди повинні знати. Так от. Досвід спілкування з Ліною Василівною у мене був телефонний, у 1995 році. Я безуспішно умовляв класикиню прийти до студії нашого проєкту «Вибрики» і поспілкуватися зі школярами. Ідея такої зустрічі їй заходила, вона проводила зі мною годинні бесіди телефоном, але на ток-шоу врешті не прийшла. Натомість у моїй памʼяті досі бринить той її голос вже майже 30 років тому, сенси її думок, головна з яких - з молоддю треба розмовляти відверто й українською мовою, – зазначив Грубич.

Друга "заочна" зустріч телеведучого і поетеси відбулася майже через 25 років. За словами Грубича, тоді він передав Ліні Василівні у подарунок свою кулінарну книгу, а пізніше дізнався, що вона готувала за одним із рецептів.

- Через свого товариша, який «у близькому колі» сьогоднішньої іменинниці, передав Ліні Василівні у подарунок свою книжку «Смачна країна». І це спричинило маленьке диво, бо змусило Костенко, яка не дуже любить куховарити (так мені говорили), дістати з антресолей моцний баняк і наварити кандьру (козацька старовинна страва - суп з пшоном та картоплею - Ред.) «за рецептом Грубича». З цією думкою живу, і вона дає мені крила. Лінині крила. Многая літа їй у вільній Україні!

Поетеса-шістдесятниця Ліна Костенко народилася у 1930 році у місті Ржищів Обухівського району Київської області. У 2017-му Шведська академія наук розсекретила документи 50-річної давності, з яких стало відомо, що у 1967 році Костенко була номінована на Нобелівську премію з літератури разом із Павлом Тичиною та Іваном Драчем. Лауреатом того року став гватемальський письменник Мігель Анхель Астуріас.

У липні 2022 року Ліна Костенко вперше за довгий час з'явилася на публіці. У французькому посольстві у Києві їй вручили найвищу нагороду Франції Орден Почесного легіону. У вересні 2023 року поетеса подарувала книгу студентці з Харкова Дар'ї Вдовенко, яка у червні вийшла на одиночний пікет проти виступу Світлани Лободи.