Встановив свій третій рекорд України із паверліфтингу та зібрав більше 100 тисяч гривень на ЗСУ. Греко-католицький ієромонах Макарій Дутка каже, що досяг цього з божою поміччю. Про чернечі будні, допомогу військовим, а також про спорт під час посту, «фарму» для м’язів та високобілкову дієту читайте у матеріалі Коротко про.
Вітання «конвертував» у допомогу ЗСУ
У спеціальному екіпіруванні, лежачи, паверліфтер Макарій Дутка підіймає штангу у 190 кілограмів на змаганнях «Кубок Спарти» (м. Київ).
- Можеш, можеш, можеш! - підбадьорливо кричить тренер спортсмена Павло Зінько.
І він зміг. У ваговій категорії до 75 кілограмів і у віковій категорії 40 - 44 роки підняв штангу та встановив свій третій рекорд України. А опісля написав зворушливий пост на своїй сторінці у фейсбуці, в якому попросив усі вітання конвертувати у донати для ЗСУ.
- Коли я збирався на ці змагання, моя мама сказала: «Макарію, сину, буде багато фото, а чи доречно, адже зараз війна», - розповідає Коротко про ієромонах Макарій Дутка. - Мені ці слова запали в душу. Стою на молитві - і раптом в голові думка: зробити треба ось так, написати у фейсбуці прохання допомогти ЗСУ. В той же день я зв’язався з отцем Тарасом Коцюбою, капеланом нашого війська від 2014 року, який працює у бригаді артилерійської розвідки. Він розповів, що захисники потребують коштів на ремонт та обслуговування автомобільної техніки, акумуляторів, шин та інше.
Завдяки донатам, які надіслали Дутці його підписники у соцмережі, вдалося за добу зібрати більше 100 тисяч гривень. Ієромонах каже, це стало приємним сюрпризом, тому що розраховував на значно меншу суму.
Зібрані кошти Макарій Дутка вже передав військовим. І продовжує тренуватися, адже з 2019 року виступає за федерацію UPC (Ukrainian Powerlifting Committee - Комітет паверліфтингу України). Нова ціль ченця: захистити звання «еліта UPC» і подужати штангу вже у 198 кг.
Про церковний піст та протеїнові добавки
Узагалі ієромонах Макарій Дутка – унікальний спортсмен, адже успішно поєднує служіння богу та професійний спорт. Ще з самого дитинства цікавився і божою наукою, і спортивними змаганнями. Каже, народився у спортивній та побожній сім’ї. Наприклад, батько був кандидатом в майстри спорту по спринтерському бігу.
- Та й саме селище Доброгостів (Дрогобицький район Львівської області), звідки я родом, відоме тим, що у 1873 році тут народився професор, педагог, популяризатор спортивного руху на Галичині Іван Боберський (автор назви «Пласт» і відомий пластун, голова товариства «Сокіл-батько»), - каже Дутка. – Спорт був у моєму житті завжди. Навіть у монастирі ми створили невеликий спортзал, в якому тренуються монахи. З 2012 року до 2016-го я займався самотужки. А опісля мене почав тренувати Павло Зінько. Він мені дуже допомагає. Це мій друг, фінансист, моральна підтримка. Хто знає, чи встигав би займатися паверліфтингом, якби не постійна підтримка тренера. У вівторок та суботу ми з ним обов’язково тренуємося, зазвичай 1-1,5 години.
Але відомо, що успіх у спорті залежить не лише від тренувань, а й від харчування. Спортсменам, особливо тим, які підіймають велику вагу, треба вживати чимало білкових продуктів: м'ясо, сир, яйця. А монахи дотримуються певних обмежень у раціоні, до того ж впродовж року ще й постують.
- М’ясні страви в нашому меню є тільки в суботу і неділю, а у Великий піст майже 60 днів не їм м’яса, – пояснює Макарій Дутка. - За цей час дійсно втрачаю м’язи: зараз моя вага 76-77, а в Страсний тиждень може зменшитися до 71 кг. Але, знаєте, я помітив, що навіть тоді маю силу брати участь у змаганнях і показую не гірші результати. Називаю це божою благодаттю.
- Зазвичай спортсмени добирають дефіцитний білок харчовими добавками. А ви? – запитуємо.
- Так, я приймаю протеїн, креатин, вітаміни, але ніякої, боже збав, «фарми», - каже Макарій.
Отець Макарій, який донедавна був настоятелем Свято-Успенської Унівської лаври УГКЦ (с. Унів Львівської області), говорить про свої досягнення скромно та постійно дякує богу за допомогу. Але беззаперечний факт: Макарій Дутка вже став своєрідною знаменитістю у церковних колах. І якщо зараз церковники вже звикли до його спортивного хобі, то на перших порах дивувалися і, чого лукавити, навіть обурювалися. На час змагань ієромонах змінює свою рясу на спортивне облягаюче трико, яке вигідно підкреслює усі м’язи.
- Спочатку то була сенсація, та й я хвилювався як це сприймуть мої брати та наставники, - пригадує Макарій. – Але з плином часу всі звикли. Я беру участь у змаганнях, де збирається не так багато людей. Перед виступом завжди перехрещуся, подумки прошу у Бога сили. І знаєте, коли піднімаю штангу, аж відчуваю якусь потужну силу: ривок – і підняв!