Незважаючи на бойові дії, обстріли та повітряні тривоги, українські випускники цього року закінчать школу як належить – з атестацією знань. За інформацією Міністерства освіти і науки України, у 2024 році замість зовнішнього незалежного оцінювання знань (ЗНО) 11-класники складатимуть національний мультитест, який було запроваджено два роки тому. І він трохи відрізнятиметься від попередніх НМТ - у 2022 та 2023 роки .
Як виглядатиме НМТ
Якщо ЗНО передбачає складання кожного предмета в окремий день, то на НМТ всі предмети складаються за день. Точніше, за 240 хвилин (4 години) – саме стільки триватиме цьогорічний національний мультитест. На тестування кожного предмета буде відведено 60 хвилин. Після блоку обов'язкових предметів – української мови та математики (120 хвилин) - випускнику надається перерва на 20 хвилин, після чого складають історію України та один предмет на вибір. Цього року до таких предметів увійшли: українська література, біологія, географія, хімія, фізика, іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська).
Порівнюючи з минулими роками, кількість предметів на НМТ збільшилася за рахунок історії України, яка увійшла до списку обов'язкових. Як зазначив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, «знати та розуміти історію своєї країни, наші виклики та перемоги - це база за всіх часів, а у воєнний час це також питання національної безпеки».
Що і коли почнеться
Реєстрація учасників національного мультипредметного тестування розпочнеться 14 березня та триватиме до 11 квітня. У цей час школярі створюють персональний електронний кабінет на сайті Українського центру оцінки якості освіти.
Туди завантажуються всі необхідні документи та інформація, вибирається предмет для тестування на НМТ. Якщо виникають зміни в даних (наприклад, змінюється обраний предмет), то внести їх можна до 15 квітня. Після цієї дати жодні виправлення в особистому кабінеті не фіксуються.
Для тих, хто з поважної причини не зміг зареєструватись в основний період, зможуть це зробити у додатковому – з 10 по 15 травня. Таких учасників буде зареєстровано на додаткову сесію національного мультитесту.
Запрошення на проходження основної сесії НМТ з'явиться у кабінетах учасників із 8 травня. Там буде вказано дату, місце та час проведення тестування. Учасники додаткової сесії отримають такі запрошення із 8 липня.
Основна сесія НМТ проходитиме з 14 травня до 25 червня. Додаткова – з 11 до 19 липня. Результати учасники основної сесії отримають до 2 липня, учасники додаткової сесії – 26 липня.
Які будуть завдання
Вже відомо, що завдань із відкритою формою відповіді (власне висловлювання у блоці з української мови чи аудіювання у блоці з іноземної мови) на НМТ не буде.
У тестах з української мови, української літератури, історії України, біології, хімії, географії буде 30 завдань. З математики – 32 завдання, з фізики – 20, з іноземної мови – 22 завдання.
Максимальна кількість балів з української мови та української літератури становитиме 45 балів, з математики, фізики, іноземної мови – 32 бали, історії України – 54 бали, біології та географії – 46 балів, хімії – 40 балів. Для вступу до вузів результати з кожного предмета у тестових балах переведуть у шкалу 100–200 балів.
Для отримання результату за шкалою 100–200 балів достатньо набрати 15% правильних відповідей на завдання з кожного предмета:
- з української мови, української літератури, географії та біології вступник має набрати мінімум 7 балів,
- з математики, фізики, іноземної мови – 5 балів,
- з хімії – 6 балів,
- з історії України – 8 балів.
Якою мовою складатимуть тестування абітурієнти?
Як і раніше – державною українською мовою (крім завдань з іноземної мови).
Також цього року ті абітурієнти, які здобували загальну середню освіту мовою національних меншин, можуть скласти НМТ з деяких предметів цими мовами (при реєстрації особистого кабінету потрібно буде вказати цей пункт). Йдеться про угорську, польську, румунську, кримськотатарську мови. Російської мови, на відміну від минулих років, у тестах не буде.
Переклад тестів НМТ мовами національних меншин буде доступний з таких предметів, як історія України, математика, біологія, хімія, географія та фізика.
За кордоном – як і раніше
Директор Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко на одному з пресбрифінгів зазначила, що варіант складання національного мультипредметного тестування за кордоном також буде можливим, як і минулого року. Україна сподівається на продовження співпраці з 23 країнами, де було відкрито тимчасові центри тестування у 2023 році. Однак говорити про розширення списку таких країн поки що не доводиться.
Випускники з тимчасово окупованих територій та із зон, де ведуться активні бойові дії, зможуть вступати до вузів за співбесідою – їм не треба складати НМТ чи інші вступні іспити.
А що з атестацією 4- та 9-класників?
Державної підсумкової атестації (ДПА) для учнів цих класів у 2024 році не буде, як і в останні чотири роки. У міністерстві пояснюють: причин декілька, і не лише війна.
– До 9-го класу ще не дійшла реформа Нової української школи. Ми повинні розуміти, що зараз тестування у 9-му класі буде за старою програмою, тому воно не дасть того ефекту, який ми хотіли б отримати, - розповів на пресконференції заступник міністра освіти і науки Михайло Вінницький.