У стані союзників України розпочалася дискусія з приводу відправлення до нашої країни військ західних країн. Зокрема ця тема обговорювалася на неформальному саміті на підтримку України у Парижі 26 лютого.
"Ніколи не кажи "ніколи"
"Ми це обговорили. Наразі консенсусу щодо відправки військ немає. Але в цьому питанні у майбутньому нічого не слід виключати. Ми зробимо все можливе, щоб Росія не змогла виграти цю війну", - сказав президент Франції Еммануель Макрон.
Французький лідер підтвердив, що тему допомоги Україні військами обговорювали "дуже вільно й прямо", додавши, що "все можливо, якщо це корисно". "Я не зніматиму двозначність сьогоднішніх дебатів, називаючи імена. Я кажу, що це питання було порушено як один із варіантів. Багато людей, які сьогодні кажуть "ніколи, ніколи", були тими ж людьми, які два роки тому говорили: " Жодних танків, жодних літаків, жодних ракет далекого радіусу дії." Давайте вже визнаємо, що ми часто відставали від графіка на шість-дванадцять місяців. Це й було метою сьогоднішньої дискусії: все можливо, якщо це корисно для досягнення нашої мети", - пояснив. Макрон.
Виступаючи за підсумками зустрічі, він попередив: «Позиція Росії змінюється. Вона прагне захопити нові території і дивиться не лише на Україну, але й на багато інших країн, тому Росія становить велику небезпеку».
В унісон президентові французький прем'єр-міністр Габріель Атталь також не виключає, що у майбутньому його країна може відправити війська до України. Глава французького уряду наголосив, що не можна допустити перемогу країни-терориста РФ у війні проти України. "Ми не можемо нічого виключати у війні, яка відбувається у самому серці Європи, зокрема відправлення наземних військ, як сказав раніше Еммануель Макрон", – заявив прем'єр Франції.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо також заявив, що у "документі з обмеженим доступом", який готувався до саміту підтримки України в Парижі, є натяк на те, що "що низка країн-членів НАТО та ЄС розглядає можливість відправлення війська в Україну". "Ці теми свідчать про те, що низка країн НАТО та ЄС розглядають можливість відправлення військ до України на двосторонній основі", – цитує його слова американське видання Politico. "Я можу підтвердити, що є країни, які готові відправити свої війська до України. Є країни, які кажуть "ніколи", до яких належить і Словаччина. І є країни, які кажуть, що цю пропозицію необхідно розглянути", - сказав він.
США та Європа швидше «ні», ніж «так»
Слова Макрона про введення військ викликало неоднозначну реакцію у країнах. Президент Польщі Анджей Дуда підтвердив, що учасники зустрічі розглядали тему введення своїх військ, але не дійшли згоди.
У Білому домі повідомили, що Сполучені Штати не планують надсилати війська для бойових дій в Україні, а також не планують відправляти війська НАТО для бойових дій в Україні. Нині це зовсім не актуально. З боку України на це також немає запиту, додав прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон. Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що "Чехія, звісно, не готується відправляти солдатів в Україну, нікому не варто турбуватися про це". НАТО та ЄС заяву Макрона поки що офіційно не коментували.
Можливо, там бояться того, що Росія неодноразово попереджала, що будь-яке розміщення західних військ в Україні спровокує прямий конфлікт між Москвою та військовим альянсом НАТО.
У Франції деякі політичні сили відверто злякалися пропозиції французького президента. Лідери крайніх лівих та ультраправих Франції засудили президента Еммануеля Макрона. "Я не знаю, чи всі усвідомлюють серйозність такої заяви", - заявила лідер французьких ультраправих Марін Ле Пен. "Війна проти Росії була б божевіллям", - боягузливо відреагував лідер лівої "Нескореної Франції" Жан-Люк Меланшон у соціальних мережах. Але тут варто згадати, що існують підозри, що французькі ультраправі і ультраліві перебувають на утриманні Москви.
А крапку в дискусійному питанні наразі поставив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який заявив, що Альянс не має таких намірів. За його словами, НАТО підтримує і підтримуватиме Україну зброєю, технологіями, розвідданими, порадами, а от відправляти своїх військовослужбовців на нашу війну не планує.
Думка експерта
Ігор Рейтерович, міжнародний експерт
- Заява Макрона – це більше зондування ґрунту всіх західних союзників України на сприйняття цієї ідеї, яка десь усередині наших союзників існує, ніж реальні наміри. І це не миротворці, бо мандат на «блакитні каски» може дати лише ООН чи ОБСЄ. А це наразі неможливо, тому що Росія у Раді безпеки ООН має право вето. Найімовірніше, йдеться про запровадження окремих підрозділів добровольців. Наприклад, західні льотчики для літаків F16. І нині ця ідея була вкинута, щоб подивитися на реакцію Заходу і передати сигнал Путіну, що світ уважно стежить за його діями. А слова Макрона «Ніколи не кажи «ніколи» – це тролінг французьким президентом канцлера ФРН Олафа Шольца, який не хоче давати Україні далекобійні ракети Taurus. Франція, Британія - дають, а він – не хоче.
Світові ЗМІ
Le Monde
Макрон наголосив на необхідності того, щоб західні країни мали активніший підхід, який «визнає зростаючу загрозу як з військової, так і зі стратегічної точки зору». Конференція послужила для Макрона платформою, щоб позиціонувати себе як провідного захисника України в Європі на тлі побоювань, що американська підтримка може ослабнути протягом найближчих місяців.
The New York Times
Ані Сполучені Штати, які були представлені на зустрічі своїм головним дипломатом у Європі Джеймсом О'Браєном, ані інші європейські лідери не одразу публічно відреагували на коментарі пана Макрона. Його заяви різко відхилялися від звичайної обережності, яку виявляли західні лідери, включаючи самого Макрона. Вони неодноразово заявляли, що хочуть уникнути ескалації конфлікту, і раніше виключали відправлення будь-яких сухопутних військ до України.