Польський президент Анджей Дуда в інтерв'ю "Українському радіо" розповів про блокування польсько-українського кордону, своє бачення, як вирішити цю проблему, про підтримку України у війні з Росією, допомогу біженцям та про перспективи членства України в ЄС.
Про блокування кордону
- Мені шкода, що виникли такі ситуації, але, з іншого боку, прошу також пам'ятати, що Польща - це демократична країна, де право на протест просто існує і воно гарантоване Конституцією. Якщо є законний протест, цей протест просто толерантно сприймається і захищається. Сподіваюся, що і це питання вдасться вирішити так само - спокійно, шляхом переговорів. Як я вже казав: у нас в Польщі демократична система. Ми намагаємося розв'язати цю проблему. Це певний конфлікт інтересів між фермерами і виробниками сільськогосподарської продукції в Україні, фермерами, які бояться за своє існування. Вони просто бояться за свої кошти до існування, вони бояться за свої ферми, вони теж мають кредити, які потрібно повертати, вони теж мають сім'ї, які потрібно утримувати, вони теж несуть витрати на ведення своїх господарств. Якщо ціна на сільськогосподарську продукцію різко падає, тому що раптом виявляється, що ринок заполонили якісь сільськогосподарські продукти, ну, це, дійсно, величезна проблема в національному масштабі, з якою польська влада, найважливішим обов'язком якої є просто захист громадян Республіки Польща, ну, вона повинна якось справлятися.
Про перемогу України
- Перемогла - для мене це означає дві речі. По-перше, Україна повинна відновити контроль над усіма своїми міжнародно визнаними територіями, включаючи, звичайно, Луганську, Донецьку області та Крим. Ситуація війни має завершитися тим, що російські війська або були б змушені відступити, або були б вигнані з української території. Це для мене б, дійсно, означало перемогу України. Натомість другим надзвичайно важливим елементом є прийняття України до НАТО. Щоб вона мала гарантії безпеки, щоб вона була частиною Північноатлантичного альянсу і також мала гарантії союзницької оборони, - сказав Анджей Дуда.
Про українських біженців
- Продовження того періоду підтримки українських біженців, яке вже відбулося в Польщі з березня по червень (2024 року. - Ред), саме по собі вже коштує понад один мільярд 800 мільйонів (злотих. – Ред). Тобто це, це в будь-якому випадку великі витрати для нашого бюджету. Тому це впроваджується поступово, по кілька місяців. Тоді, як я знаю, що на цей час уряд вже працює над черговим продовженням, і йдеться про те, щоб просто зробити це продовження до того моменту, який був встановлений Європейською комісією (бо березня 2025 року. - Ред.)
Членство України у ЄС
- Наступного року Польща буде головувати у ЄС. Серед іншого, якраз підтримка вступу України до Європейського Союзу серед інших пріоритетів, які ми, як польська влада, прийняли. Так, ми підтримували, підтримуємо і будемо підтримувати Україну на її шляху до Європейського Союзу. Хто як, а ми очевидно робимо це в абсолютно однозначний спосіб з самого початку.
- У рамках протесту поляки також перекрили залізницю поблизу пункту пропуску "Медика - Шегині". Протестувальники розсипали українське зерно з вантажного вагона.
- Представник Польщі в Євросоюзі запевнив, що інцидент із висипаним українським зерном на кордоні вже розслідується правоохоронцями.