Україна планує розпочати будівництво чотирьох нових атомних реакторів цього літа чи осені. Ця ініціатива націлена на компенсацію втрат енергетичних потужностей через війну з Росією, розповів міністр енергетики Герман Галущенко агентству Reuters.
Два із чотирьох реакторів, а також відповідне обладнання будуть базуватися на російському обладнанні, яке Україна планує імпортувати з Болгарії. Інші два реактори використовуватимуть західні технології від виробника енергетичного обладнання Westinghouse. Міністр підкреслив, що всі чотири реактори будуть побудовані на Хмельницькій АЕС на заході України.
За словами Галущенка, графік робіт є «більш агресивним», ніж попередні плани Києва, які передбачали початок робіт у 2024 році. Він також додав, що сподівається на максимальну мобілізацію урядової команди та проведення першої міжурядової конференції навесні цього року.
Міністр пояснив, що такий крок став можливим завдяки узгодженим рішенням, досягнутим на зустрічі з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн під час Давоського форуму. Також він наголосив на необхідності імпорту корпусів реакторів та зазначив, що бажано розпочати роботи одночасно над третім і четвертим блоками.
- Будівництво третього і четвертого реакторів на Хмельницькій АЕС розпочалося в 1980-х роках, але було заморожено. Україна, здобувши незалежність від Радянського Союзу в 1991 році, змогла побудувати три нові атомні реактори.
- Наразі три атомні електростанції на підконтрольній Україні території виробляють понад 55% потреб країни в електроенергії. Однак Київ планує розширити цей сектор, щоб компенсувати втрати, зумовлені простоєм найбільшої атомної електростанції в Європі - Запорізької АЕС, що вже два роки перебуває під контролем Росії.