На сайті Верховної Ради з’явився текст законопроєкту про деякі питання у сфері міграції щодо підстав та порядку набуття й припинення громадянства України, про який напередодні говорив президент Зеленський.
Згідно з пояснювальною запискою, метою ухвалення законопроєкту є актуалізація положень законодавства у сфері міграції та громадянства. Йдеться про підстави та порядок набуття і припинення громадянства України особами, які у складі ЗСУ, інших утворених відповідно до законів формувань беруть участь у захисті незалежності та території України.
Поза квотою отримання громадянства дозволять одному з подружжя, якщо другий з подружжя є загиблим (померлим) громадянином України та членом Сил оборони України (незалежно від строку перебування у шлюбі, дійсному на момент загибелі (смерті) при наявності звернення-заяви про надання дозволу на імміграцію у період воєнного стану або не пізніше 6 місяців від дня його скасування.
В'їзд до України та виїзд з України для іноземців, які служать за контрактом у Силах оборони України, відбуватиметься за паспортним документом та військовим квитком.
Іноземці, які служать у лавах Сил оборони, мають обов'язково проживати в Україні понад три роки, щоб отримати громадянство. Вони також повинні будуть визнавати Конституцію України та дотримуватися її, шанувати її закони й історію, а також підтвердити рівень володіння державною мовою.
У разі ухвалення закону має з'явитися декларація про визнання себе громадянином України. Це документ, у якому іноземець під час подання заяви про набуття громадянства України визнає себе лише громадянином України.
Також має бути врегульовано питання можливості подання паспортного документа, термін дії якого закінчився, іноземцями та особами без громадянства, які проходять або проходили військову службу за контрактом у Силах оборони України, для отримання посвідки на тимчасове проживання.
Громадяни деяких країн мають право на спрощений варіант отримання громадянства України. Згідно із законопроєктом, це Австрія, Бельгія, Болгарія, Великобританія, Північна Ірландія, Грецька республіка, Данія, Естонська республіка, Ірландія, Іспанія, Італійська республіка, Канада, Кіпр, Норвегія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, США, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція, Швейцарія, Японія.
- Вранці 22 січня Володимир Зеленський оголосив про намір внести до Верховної Ради законопроєкт щодо введення множинного громадянства. За словами президента, цей документ передбачатиме комплексні зміни до законодавства та впровадження інституту множинного громадянства.
- Навесні минулого року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає складання трьох іспитів для отримання громадянства України: знання основ Конституції України, історії країни та рівень володіння державною мовою.