Інноваційна ідея міністра Федорова збирати дрони в домашніх умовах, грубо кажучи - на кухні, активно обговорюється уже кілька днів. Людей ідея зачепила: максимально допомогти ЗСУ - зараз справа кожного, і зробити це хочеться максимально ефективно. Зібрати своїми руками дрон, з першого погляду - саме така ідеальна допомога.
Але є питання. По-перше, де брати запчастини? По-друге, скільки вони коштуватимуть? По-третє, чи це зможе зробити дилетант? А може, простіше продовжувати просто донатити чи волонтерити, а дрони нехай збирають професіонали? KP.UA з’ясовує відповіді на ці питання із виробниками дронів.
Готовий ділитися досвідом із новачками
Євген Гнаток, розробник наземного дрона "Сірко"
- Пане Євгене, чи дійсно кожен може зібрати fpv-дрон?
- Так, зібрати fpv може кожен, але лише після того, як навчиться це робити. Це не так просто для новачка, тим паче, якщо є бажання, а практичних знань електроніки нема.
- Які знання слід мати для цього?
- Мінімально розуміти електроніку, вміти паяти, користуватися комп'ютером для налаштування дрона та калібровки, розуміти, який модуль за що відповідає і як правильно під'єднати.
- Де слід брати запчастини для свого дрона?
- Запчастин потрібно багато - це і рами, і акумулятори, польотні контролери, відеопередавачі і т.п. Основний ринок для закупки подібних комплектуючих - це Китай. Але також є й у нас, хоч і в обмеженій кількості та за завищеною ціною, але для одиничної зборки можна і в нас купувати.
- Скільки коштуватиме зробити власний fpv-дрон для ЗСУ?
- Залежить від того, який дрон: якщо fpv 7-дюймова, то до 10-14 тисяч гривень, як пощастить.
- Скільки часу піде у простої людини розібратись в темі "з нуля" і виготовити свій дрон?
- Всі по-різному сприймають інформацію, тож, окрім теоретичної частини, важливо одразу проводити практику, наприклад, включив Ютуб, дивишся і повторюєш, напрацьовуєш пам'ять.
- Хто може допомогти навчитись цій непростій справі?
- Якщо це fpv, то краще повчитися в того, хто вже їх виробляє, щоб зрозуміти всі тонкощі, підводні камені та проблеми цих дронів.
- Чи захоче хтось просто так ділитись знаннями?
- Чесно - тільки і шукають, кому б передати знання, щоб була допомога.
Без РЕБ-захисту дрон довго не "проживе"
Віктор Локотков, представник компанії Airlogix. Він займається розробкою БПЛА, автор модифікацій літаючого "Сірка"
- Пане Вікторе, чи може кожен зібрати робочий дрон?
- Теоретично розвідувальний дрон вдома зробити можна. Всі комплектуючі можна придбати на Aliexpress, включаючи фюзеляж. Але, крім самого БПЛА, потрібна ще наземна станція, а її виготовити складніше. Крім того, варто розуміти, що розвідувальний дрон працює найчастіше під дією дуже сильної РЕБ, і важливо не просто пролетіти, але й повернутись, а для цього потрібні різні «анти-РЕБ» системи на борту, які без потрібних знань і вмінь зробити складно.
- Що треба знати, перш ніж приступити до цього діла? Яка матчастина? І чи потрібна вона?
- Багато чого треба. Починаючи з аеродинаміки, авіаконструювання, радіоелектроніки і закінчуючи банальними знаннями та вміннями в пайці та програмуванні. На розробку нормального БПЛА, який не "помре" на фронті впродовж перших 5 хвилин польоту, треба від 6 до 12 місяців і команду профільних спеціалістів.
- Які запчастини і де їх брати?
- Більшість запчастин для простого БПЛА можна купити в Китаї, деякі можна замовити у виробників в Європі та США. Все впирається в ТТХ та ціну фінального виробу.
- Скільки коштуватимуть запчастини?
- Дуже сильно залежить від потрібних ТТХ. Простий розвідник, дуже чутливий до РЕБ, можна зробити за 300-500 доларів США, більш складний, який не загубиться у перешкодах від РЕБ, буде коштувати від 2000 доларів.
- За скільки проста людина може розібратись і зробити свій перший робочий fpv-дрон?
- Для того щоб «вкурити тему» і почати розбиратись на базовому рівні, потрiбно приблизно пів року.
- Припустімо, я бажаю розібратись і бути в темі, стати корисним. Мої кроки?
- Курси радіоелектроніки, курси основ аеродинаміки, курси основ авіамоделювання. Насправді, є дуже багато закордонних курсів по конструюванню дронів. Вони безкоштовні і є на Ютубі. Єдине, про що вони не говорять, - шифровані системи звʼязку.
До вартості запчастин додайте мінімум $100 на інструменти
Ще один наш співрозмовник - Михайло Дронов зовсім недавно презентував свій новий проєкт, безпілотник, здатний залетіти в тил ворога на кілька сотень кілометрів.
- Пане Михайле, чи є перспектива у ідеї "збирати дрони на кухні". Наскільки це доступно кожному?
- Теоретично може кожен зібрати, так само, як стати мільйонером або полетіти космос, але практично, вважаю, не більше 25-30 відсотків на це здатні у віці від 15 до 60 років. Молоді це простіше буде робити, тому що вона швидше навчається.
- З чого б ви порадили розпочати?
- Треба подивитися курси VictoryDrones (як і казав міністр Федоров), тоді буде вже зрозуміло людині, впорається вона чи ні.
- Що потрібно новачкові, крім запчастин, для літального апарата?
- Перелік запчастин можна також дізнатися у VictoryDrones. Купувати в Україні (в 2 раза дорожче), Китаї (Аliexpress). Якщо почнете сьогодні і купите все в Україні, то знадобиться один-два тижні. Якщо в Китаї, то доставка займе від 30 днів. Також ще потрібні певні інструменти, на покупку яких потрібно щонайменше 100 доларів.
Довідка "KП"
Що таке fpv-дрон?
FPV - це абревіатура від First Person View ("вид від першої особи" - англ.) Це означає, що пілот керує дроном, використовуючи спеціальні окуляри або монітор, і бачить все так, ніби він знаходився прямо на борту дрона. Для здійснення такого польоту на дрон встановлюється камера, відеопередавач та антена.
Конкретно
Що потрібне для FPV?
Ключові компоненти FPV:
- Рама
- Політний контролер
- Мотори
- Пропелери
- Регулятори швидкості (ESC)
- FPV камера
- Відеопередавач (VTX)
- Приймач (Receiver)
Підписуйтесь на наші Телеграм та Facebook