Як показує війна в Україні, все більш затребуваними є роботизовані системи зброї, які дозволяють вести бій без безпосередньої участі людини. І сьогодні, крім закордонних поставок, у нашій країні йдуть активні розробки та впровадження в армію своїх таких систем.
Дистанційне управління "ШаБлею" зберігає життя бійців
Так, наприклад, в Україні вперше були законтрактовані (замовлення до виробництва. – Ред.) роботизовані турелі "ШаБля". Це куленепробивна автоматизована система під кулемети. Вона допомагає військовим дистанційно знищувати ворога, пояснив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. "Саме завдяки дистанційній роботі турель зберігає життя та здоров'я кулеметників", - написав він у соцмережах.
Українські воїни вже використовують на фронті кулеметну турель «ШаБля», встановлену на автоматизовану платформу «Рись», яка перевозить цю кулеметну установку.
GNOM майже непомітний
Українська роботобудівна компанія Temerland випустила роботизовану розвідувальну платформу під назвою GNOM. Це протимінна машина, переважно призначена для оперативних бойових підрозділів.
Нова безпілотна розробка GNOM є багатофункціональною роботизованою платформою для вирішення наступних завдань:
- ведення спостереження та розвідка;
- доставка боєприпасів, продовольства та евакуація поранених;
- репітер для збільшення дальності радіозв'язку та управління;
- сателіт для більших роботизованих платформ.
Завдяки невеликим габаритам і майже беззвучному переміщенню GNOM може вести приховане спостереження за допомогою кругової оглядової камери на щоглі. Система зв'язку та запас енергії дозволяють вести розвідку та спостереження на віддаленні до 5 км.
Оптимальні габарити та вантажопідйомність дозволяють виконувати практично непомітну доставку боєприпасів та продовольства в умовах ведення бою без ризику для особового складу. Також GNOM може транспортувати поранених за допомогою спеціального транспортного візка.
«Скорпіоном» можна керувати з відстані два кілометри
Інша українська компанія TEMERLAND - military solutions створила безпілотний роботизований комплекс "Скорпіон-2". Фактично це багатофункціональний наземний дрон, який може стати ефективним засобом для ослаблення та поразки сил противника.
Споряджена маса робота складає 750 кілограмів. Він має 1,2 метра завширшки і близько 2 м завдовжки. Дальність керування – до 2 кілометрів, і що важливо – на низьких частотах.
Крім того, на озброєнні стоїть кулемет калібру 12,7 міліметра, що дозволяє вести вогонь на відстань до 2 км. І що найпрекрасніше – усім цим можна керувати дистанційно з безпечної для оператора дистанції.
Цей робот призначений для вогневої підтримки, логістики, оборонних бойових дій та штурму. Він може використовуватись піхотою, а також співпрацювати з іншими роботами-сателітами.
"Саме в оборонних операціях ця річ може допомагати досить сильно, тому що дистанція управління – 1000-2000 метрів, тобто оператор перебуватиме у відносній безпеці. Це дуже важливо для збереження саме людського ресурсу", – зазначає представник компанії TEMERLAND.
"Скорпіон-2" дозволяє використовувати будь-яке озброєння калібром 7,62. Крім того, наші захисники зможуть модифікувати платформу і турель під інші калібри. Наприклад, на першому "Скорпіоні" - основному бойовому модулі - встановлено автоматичний станковий гранатомет. Отже, у разі потреби подібною опцією можна буде скористатися і на оновленій модифікації.
"Фантом" може вражати на 5 кілометрів
Кілька років тому український Спецтехноескпорт представив на виставці озброєння безпілотних транспортних засобів UMEX в Абу-Дабі безпілотний мінібронетранспортер «Фантом 1 і 2», який належить до класу наземних безпілотних транспортних засобів - UGV (unmanned ground vehicle).
Однією з головних особливостей цієї версії є оснащення протитанковим комплексом «Бар'єр», здатним вражати важко- та легкоброньовані цілі на відстані від 100 до 5000 м. Крім цього, «Фантом» озброєний 12,7 мм кулеметом. Для різних видів озброєння на "Фантомі" передбачена стабілізована поворотна платформа. Всі ці характеристики створюють із малопомітного, мобільного та безпілотного комплексу досить грізну сучасну зброю.
"Фантом 2" побудований на базі 4-вісного шасі, також передбачено оснащення гусеницями. Запас ходу нової безпілотної машини досягає 130 км, швидкість – до 60 км/год, потужність гібридного двигуна – 80 кВт. Загальна вага - 2,6 т. Управління здійснюється за допомогою захищеного каналу радіозв'язку з радіусом дії до 20 км або через оптоволоконний кабель довжиною 5 км. Одна з основних відмінних рис - подовжена платформа, що дозволила збільшити корисне навантаження і розмістити більш потужні бойові модулі. «Фантом-2» озброєний системою залпового вогню некерованими ракетами РС-80 виробництва холдингової компанії «Артем», 23-мм спареним автоматичним кулеметом та двома пусковими установками ПТУР.
Командир та солдати бачитимуть поле бою очима «Дельти»
Минулого року міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив, що Україна розробила «Дельту» - платформу ситуаційної поінформованості, яка допомагає солдатам виявити ворожі війська та дати рекомендації щодо найбільш скоординованої реакції. «Дельта» вже відіграла важливу роль у відвойуванні Херсона. Пізніше Федоров назвав те, що відбувається, «першою світовою кібервійною».
Delta – це онлайн-система, яка в режимі реального часу дає інформацію про тактичну та оперативну ситуацію на полі бою. «Завдяки Delta солдати в режимі онлайн бачать поле бою з розташуванням ворожих сил. До платформи підтягуються дані від аеророзвідки, супутників, безпілотників, стаціонарних камер, радарів, чатів тощо. Delta – важливий компонент під час планування військових операцій», – пояснював віце-прем'єр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Загалом Delta - це не одна програма, а система з декількома складовими. Одна з них – цифрова карта, де відбувається обмін інформацією з різних підрозділів і військ. Ще одна складова – стрімінговий сервіс для трансляції відеоспостереження з дронів та камер.
"Delta розроблялася за стандартами НАТО, і в червні була офіційно підтверджена її взаємосумісність із такими системами. Також протестували 4 протоколи обміну даними, за якими працює більшість сучасного озброєння, одержуваного Україною від західних партнерів. Всі ці зразки новітньої техніки можуть бути інтегровані з Delta і застосовуватися ще ефективніше. Головний протокол, який цього року тестували, - це Link 16. Він дає можливість отримувати дані в Delta зі винищувачів F-16, які так необхідні Україні", – розповів Федоров. Що стосується безпеки, то система розміщена в «хмарі» та побудована за моделлю «нульової довіри».