Університети за кордоном: де можна вчитися безкоштовно і які програми у цьому допоможуть

У багатьох країнах світу існує гнучка система здобуття вищої освіти. Ми розбиралися в особливостях.

up-study.ua

У 2024 році на нас чекає масштабна реформа освіти, запланована Кабміном. Обіцяють збільшити кількість бюджетних місць - із 40 до 60%, і взагалі, за словами прем’єра Дениса Шмигаля, планують змінити підхід до фінансування освіти, щоб зробити більш справедливу систему.

А поки зміни почнуть працювати, журналістка «Коротко ПРО» дізнавалась про безкоштовну чи за символічну плату вищу освіту за кордоном.

Три доступні способи

Існують три способи здобути вищу освіту за кордоном або взагалі безкоштовно, або з мінімальними витратами.

1-й спосіб – стипендії. Уряд, фонд або сам університет може компенсувати студенту вартість навчання та покрити витрати на проживання та харчування. Але для цього доведеться доводити, що саме цей студент гідний навчатися безкоштовно: переконати ВНЗ, що він найрозумніший, наймотивованіший і найамбіційніший. Надати атестат із чудовими оцінками, показати знання мови на гідному рівні, мати мотиваційні листи та рекомендації, пройти інтерв'ю для вузу.

Підготовка до цього займає близько року, але, якщо вдасться, наприклад, потрапити до програми Фулбрайта (програма освітніх грантів США), перспективи подальшого життя можна вважати вдалими.

2-й спосіб – вступити до вишу країни, де є безкоштовна вища освіта. Таких країн багато – держави зацікавлені у нових іноземних фахівцях, тому готові оплачувати їхнє навчання з бюджету. Витрати, щоправда, все одно будуть – хоча б на проживання-харчування.

Для цього необхідно підтягнути іноземну мову щонайменше до рівня В2. Причому йдеться не лише про англійську – наприклад, у Чехії, Польщі, Іспанії безкоштовна освіта дається лише державною мовою.

3-й спосіб - "бюджетний", можна заощадити на здобутті вищої освіти - це університети класу "економ". Наприклад, у Пекінському університеті та деяких інших вузах Китаю рік навчання коштуватиме приблизно $4000, у Болгарії – близько $3000, у Туреччині можна знайти і за $1000. Тому спосіб і "бюджетний": не повністю безкоштовно, але витрати невеликі. Для порівняння: за рік у Німеччині студент на стипендіальній програмі все одно витратить на проживання не менше 8000-10 000 євро.

Тобто абсолютно безкоштовно вчитися за кордоном можна, але до додаткових витрат - таких як оплата медичної страховки (без неї навіть візу не дадуть), членство у студентських профспілках, мовні курси тощо - потрібно бути готовим. Ми ж розглянемо особливості навчання в деяких країнах, на які найчастіше звертають увагу наші абітурієнти.

Німеччина

Тут можна здобувати безкоштовну освіту англійською мовою. Іноземці можуть навчатися безкоштовно у всіх університетах Німеччини, крім федеральної землі Баден-Вюртемберг. Але навіть там вартість навчання становить цілком доступні $3300 на рік.

Особливо популярне у іноземців у Німеччині навчання за програмою студентських стипендій DAAD (Німецька служба академічних обмінів). Вона включає стипендії для претендентів з різними кваліфікаціями та інтересами. Є спеціальні програми для тих, хто тільки вивчає німецьку мову, програми для магістрів, аспірантів та викладачів (бакалаврату немає).

На стипендію може розраховувати будь-який іноземний студент, який отримав диплом про вищу освіту (бакалавр, спеціаліст чи магістратура) у своїй чи будь-якій іншій країні не раніше 2016 року, а тепер вступає на програму магістратури (Aufbau- або Masterstudium) у будь-якому державному вузі Німеччини. Також право подавати заявку на стипендію мають іноземні студенти, які навчаються на 1-му курсі магістратури в одному із вишів Німеччини. У такому разі посібник покриватиме не весь період навчання у Німеччині, а лише 2-й курс магістратури.

Прийом заявок на стипендії та гранти DAAD відбувається з липня по листопад. У грудні DAAD інформує претендентів, чи буде подальший розгляд їхньої заявки, у лютому комісія розподіляє стипендії, про які студенти дізнаються у квітні. У серпні можна вирушати до Німеччини та приступати до навчання. Перша виплата стипендії буде у жовтні.

Франція

Вузи Франції займають високі позиції в міжнародних рейтингах, Université PSL та Institut Polytechnique de Paris входять до 50 найкращих університетів світу. З кожним роком у французьких університетах з'являється все більше програм англійською.

Вступити до університету у Франції – легко. Подати заявку можна онлайн через єдиний портал Etudes en France. Достатньо зібрати необхідні документи для вступу.

Вартість навчання іноземних студентів у державних вузах Франції, що навчаються англійською мовою, становить 3000-4000 доларів на рік. Але!

Іноземним студентам, які здобувають освіту у Франції, можна подавати документи на здобуття стипендій та грантів з різних джерел.

Є державна стипендія The Eiffel Excellence Scholarship для найкращих студентів, яка покриває вартість навчання у магістратурі та докторантурі. Є стипендії французького уряду, стипендії післядипломної освіти (для студентів 2-го курсу французьких університетів), стипендії посольств та урядів країн, студенти яких проходять навчання у Франції, а також десятки стипендій від різних фондів.

Вартість проживання у Франції безпосередньо залежить від місця, де студент житиме та навчатиметься. Найчастіше вибір місця навчання залежить від знайденого житла. Наприклад, місцеві студентські гуртожитки заявляють про конкурс на вільне житло ще до наказу про зарахування першокурсника. Тобто майбутній студент, який подав документи до кількох вишів, робить остаточний вибір, уже визначившись із житлом. У середньому ціна на кімнату у Франції коливається від 350 до 500 євро на місяць.

Наприклад, Лотарингія, Овернь та Верхня Нормандія вважаються дешевими регіонами Франції для життя, а от Париж – одне з найдорожчих міст світу.

Італія

У цій країні знаходиться найстаріший виш Європи – Болонський університет, заснований у 1088 році. Вважається, що плата за навчання у вишах цієї країни не найвища, у середньому – від 2000 до 4000 доларів на рік. І навіть незважаючи на таку доброзичливу вартість, в Італії можна знайти купу стипендіальних програм, що дозволяють повністю покрити вартість навчання.

У Болонському університеті видаються стипендії найкращим іноземним студентам до 30 років (стипендія Unibo actions 1&2) або стипендія Collegio Superiore. У Політехнічному університеті Мілана є стипендії для найкращих студентів магістратури, є фінансові бонуси UNITECH, призначені спеціально для інженерних програм. У Римському університеті Сапієнца першокурсникам магістратури до 26 років пропонується заповнити форму-заявку на стипендії у розмірі $4,500. Головна умова отримання однієї з п'яти таких стипендій – висока успішність.

Практично у кожному виші Італії є внутрішні стипендії та гранти, які дозволяють додатково заощадити.

Швейцарія

Вчитися в одній із найдорожчих країн Європи іноземцю буде легше, якщо він знатиме два моменти: навчання у вузах відносно недороге (максимум 4000 доларів на рік) і існують стипендії від держави та фондів, на які можна подавати заяви. Наприклад, у Технологічному інституті Шаффхаузена можна навчатися безкоштовно за програмою SIT STAR Scholarship. А можна і підробляти (але не більше ніж 15 годин на тиждень) або скористатися міжнародними стипендіями.

А де ще

Країни, де можна не платити за «вишку»