Після початку повномасштабного вторгнення Юлія Кривенко з Полтави разом із сім'єю перебралася до Англії, а вже у червні 2023 року відкрила ресторан-бістро української кухні Ukrainian Sunflower під Бірмінгемом. Юлія каже, щоб скуштувати популярні українські страви, сюди приїжджають мешканці сусідніх міст.
Про те, які страви користуються найбільшою популярністю серед британців, з якими складнощами довелося зіткнутися у бізнесі та як ресторан допомагає українцям, Юлія розповіла KP.UA.
«На чиюсь допомогу не розраховували. Обходимося самотужки»
На переїзд Юлія наважилася на початку Великої війни. Маму маленького сина лякали тривоги та військові дії неподалік, які будь-якої миті могли перекинутися на рідне місто.
– У Полтаві було неспокійно. Ми постійно бігали в підвал, щоб сховати себе і дитину… Не розуміли, як правильно поводитися, не уявляли, що може статися в ту чи іншу секунду.
У нас, на щастя, не було вибухів, але сама ситуація, події під Харковом та Сумами, військові дії за 5-10 кілометрів від нас пригнічували. Морально було складно, тому вирішили виїжджати.
Спершу приїхали до Німеччини, оселилися у знайомого. В Англію потрапили після того, як відкрили візи за спонсорською програмою. Оскільки я знала англійську, вирішила, що в цій країні нам буде простіше: вивчити німецьку мову все ж таки складніше.
За проведений в Англії час дитина Юлії встигла адаптуватися і навіть вивчила мову.
- Коли ми приїхали, синові було лише 3 роки. Він пішов у дитячий садок, познайомився з мовою. Сьогодні він уже у школі, і англійська для нього вже не проблема. Дітям простіше, та й цілий день він чув англійську мову.
Паралельно сім'я вирішувала питання із відкриттям ресторану.
– Ми вибрали українську кухню зі зрозумілих причин. Україна – наша рідна країна. Крім того, українська кухня сильно відрізняється від англійської, а отже, ми виділятимемося на загальному тлі. Та й хотілося в Англії створити якийсь острівець рідного дому, якщо ми вже від нього далеко.
До відкриття ресторану полтавська родина йшла методом спроб та помилок. Ніхто з родини не мав бізнес-досвіду в ресторанному бізнесі, проте Юля встигла попрацювати в ресторанах як співробітник - і в Україні, і за кордоном.
Щоб йти шляхом найменшого опору, Ukrainian Sunflower відкрили в Уенсбері, у тому місті, в якому жили. Довелося зіткнутися з низкою бюрократичних складнощів, якісь питання з документами вирішуються досі. Тим не менш, Юлія та її сім'я справляються самотужки.
- Як і скрізь, все має бути задокументовано, до того ж правильно. Це не дуже просто, коли не знаєш місцевих законів і не розумієш, до яких структур потрібно звертатися. Питання з документами для нас залишається відкритим – одні документи готові, треба робити нові. Але загалом ми впоралися. Ніхто нам не допомагав, усе робили самі. Ми не особливо розраховували на чиюсь допомогу. Розуміли: у кожного свої проблеми та життєві труднощі.
“Найчастіше замовляють борщ, вареники та пельмені”
Сьогодні Юлія – власник та господиня Ukrainian Sunflower, у її закладі готують українські страви. Особливою популярністю користується борщ.
– Борщ дуже популярний серед наших відвідувачів. У тому числі в іноземців та англійців. Ця страва завжди на першому місці.
Окрім борщу, відвідувачі часто замовляють вареники та пельмені. З напоїв сім'я готує узвар і компот.
- Також у нас є солянка, бограч, вареники з різними начинками – їх ми ліпимо самі. Готуємо і пельмені. Хейтери кажуть, що це не зовсім українська страва, але вона настільки вкоренилася в нашій культурі, що вже важко сказати, чия вона.
Крім того, готуємо чебуреки, голубці, картопляне пюре, котлети, відбивні, стейки, деруни та млинці з різною начинкою – і солоні, і солодкі. Спочатку думали обмежитися млинцями, але потім вирішили розширити кухню. У певні дні готуємо шашлик на мангалі.
Окрім звичайної версії страв, у ресторані пропонують і веганські: від борщу до чебуреків із сиром.
Знайти продукти в Англії, які необхідні для приготування українських страв, за словами Юлії, не так і складно.
– У місцевих супермаркетах досить великий вибір, там можна знайти майже все. А те, чого не знайти, купуємо у місцевій польській крамниці з українським ухилом.
У ресторані Юлії працює лише український персонал, на кухні працюють дві особи.
– Одна з них моя мама, друга – жінка, з якою познайомилися мої батьки на курсах англійської мови, вона теж приїхала до Англії після війни. Я англійську вже знала, тому особливо ніде і ні з ким не спілкувалася. Батьки ходили на курси, там познайомилися з нашою співвітчизницею із сусіднього міста – вона почала працювати з нами з першого дня.
У Ukrainian Sunflower навідався прем'єр-міністр
За словами Юлії, найчастіше до ресторану навідуються іноземці, не лише місцеві англійці.
– Часто до нас приходять поляки. Їм подобається наша кухня, бо українські страви нагадують їм польські. Чимало людей із Молдови, Латвії та Литви. Латвійці нещодавно влаштовували у нас вечірку – відзначали день народження.
А одного разу у ресторані приймали високого гостя – прем'єр-міністра Великобританії Ріші Сунака.
– Але він, щоправда, нічого не їв, – уточнює Юлія. – Він був із візитом у нашому місті, і місцевий член парламенту запросив його до нас подивитися. А ще місцева газета брала у прем'єра інтерв'ю також у нашому закладі.
Відвідувачі не могли відмовити собі у задоволенні сфотографуватися із прем'єром.
– Ріші Сунак сказав, що вони підтримують Україну. А ми подякували і за підтримку України, і українців у Великій Британії.
Українські біженці також бувають у ресторані Юлії, але нечасто.
- У Бірмінгемі багато наших людей, які приїхали після війни. Але оскільки Бірмінгем є досить велике місто, де є все, звідти до нас приїжджають рідко. Найчастіше бувають люди з інших міст. У нашому місті, в Уенсбері, майже немає українців. А ось англійці з українським корінням наші часті гості.
Влаштовують майстер-класи для дітей та збирають донати
Загалом відвідувачі всім задоволені, люди залишають позитивні відгуки. Звісно, трапляються й зауваження. Одні критики кажуть, що порції надто маленькі, інші - що, навпаки, надто великі, у кожного свої очікування. Тим не менш, ми намагаємося завжди прислухатися до думки людей, вдосконалюємо нашу кухню та сервіс. Хочемо, щоб у нас було цікаво та смачно.
Крім популяризації української кухні в Англії, Юлія з сім'єю намагаються допомагати співвітчизникам різними способами.
- У нас є скринька для донатів. Поки скарбничка недостатньо повна, щоб її відкривати. Плануємо передати кошти нашим знайомим військовим – там потрібні чималі суми.
Із цього місяця ми вирішили влаштовувати ланч-тайм для українців. Вони зможуть приходити до нас та спілкуватися з носієм мови. Коли вивчаєш англійську на курсах – це одне, коли спілкуєшся з носієм англійської – це зовсім інше. Плануємо такі зустрічі, на яких українці зможуть почерпнути щось нове.
Плюс влаштовуємо майстер-класи з ліплення вареників та пельменів для дітей. Завдяки таким зустрічам хочемо, щоб діти цікаво проводили час та спілкувалися між собою: знайти друзів у чужій країні не завжди просто, з англійцями у нас досить різні менталітети. У нас уже пройшло два майстер-класи – восени та взимку. Проводимо їх на канікулах, коли діти відпочивають від школи.
Ну а щодо планів на майбутнє, Юля з сім'єю не поспішають їх будувати.
- Дуже важко щось планувати, особливо після того, що переживає сьогодні наша країна. Коли ми жили в Україні, багато що планували, а потім усі плани розсипалися через війну. Поки що живемо так. Що буде далі – тільки Богові відомо.
Подивитися цю публікацію в InstagramПублікація від Restaurant • Ресторан • Ukrainiansunflower23 • West Midlands (@ukrainiansunflower23)