Нардеп: Законопроєкт про мобілізацію українців за кордоном з'явиться вже у січні

Після ухвалення документа повістки отримуватимуть ті чоловіки, які виїхали до інших країн.

Суспильне

В Україні розробляють законопроєкт, ухвалення якого дозволить призивати на військову службу українців, які перебувають за кордоном. Про це в ефірі "Радіо Свобода" розповів представник комітету Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Вадим Івченко.

За його словами, проєкт закону буде представлено вже у січні, а саме у перші дні засідання парламенту. Передбачається, що військовозобов'язані українці, які виїхали за кордон, проходитимуть ідентифікацію. Після її успішного проходження чоловіки, які підлягають мобілізації, можуть отримувати повістки.

- Українці за кордоном так само, як і українці тут, в Україні, мають проходити ті ж самі процедури. Тобто ідентифікацію треба буде пройти всім. Якщо ти пройдеш і будеш у переліку тих, хто підлягає мобілізації, ти, звичайно, отримаєш повістку. Це звичайний процес. А далі це вже твій вибір: ти повертаєшся назад чи залишаєшся там, і це вже буде порушенням Закону України. Цей комплексний законопроєкт розробляється і депутатами, і Міністерством оборони, і Генштабом – цілою командою, – розповів Івченко.

За словами Івченка, розробляється "такий собі військовий облік". Згідно з ним, всі чоловіки повинні пройти переідентифікацію у ТЦК та отримати відповідну картку військового обліку, де буде зазначено, підпадає людина під мобілізацію чи ні. Якщо людина не пройшла цієї процедури, їй загрожують відповідні наслідки. Одним із наслідків може бути, наприклад, те, що українцю, який не став на військовий облік, не надаватимуться консульські послуги. Також банки будуть вимагати нову ідентифікацію, в якій має бути посвідчення військового обліку.

Раніше доктор юридичних наук, професор кафедри кримінального та кримінально-процесуального права Києво-Могилянської академії Микола Хавронюк у коментарі KP.UA розповів, як можуть покарати чоловіків, які ухиляються від мобілізації, перебуваючи в інших країнах. За його словами, щоб карати, у кожному випадку потрібно розбиратися, чи було порушення і в якій формі, чи підлягає людина мобілізації, чи отримувала повістку перед виїздом за кордон та ще розглянута багато інших питань.