Вчені виявили в аргентинській пустелі унікальну екосистему, яка може розповісти про життя на Землі та Марсі

На дні лагуни в Пуна де Атакама в Аргентині ростуть зелені кургани строматолітів.

space.com

В аргентинській пустелі Пуна-де-Атакама вчені виявили приголомшливу екосистему кристально чистих лагун та соляних рівнин. Лагуни містять кам'яні насипи, вкриті шарами мікробів, що нагадують ранні форми життя на Землі. Про це пише space.com.

- Екосистема являє собою дванадцять басейнів з кристально чистою водою, оточених горами, і займає площу 25 акрів (10 гектарів). Під поверхнею лагун виявлені живі кургани розміром близько 15 футів у поперечнику, які, можливо, є строматолітами, складними спільнотами мікробів. Ці формації можуть відкрити вікно у раннє життя на Землі і навіть у стародавнє життя на Марсі, — йдеться у повідомленні.

Попередні спостереження вказують на те, що виявлені кургани подібні до архейських строматолітів, які існували на Землі 4–2,5 мільярда років тому.

У цих лагунах дослідники також виявили два типи мікробів: ціанобактерії, що покривають кургани зовні, та археї, що процвітають на їхній поверхні. Це може дати уявлення про те, як розвивалося життя на ранніх стадіях нашої планети, та надати ключові знання для пошуку подібних особливостей на Марсі.

Дослідникам необхідно терміново діяти для підтвердження своїх початкових спостережень, оскільки виявлена ​​унікальна екосистема перебуває під загрозою зникнення через оренду місця для видобутку літію. Існує ризик того, що вся ця унікальна екосистема зникне протягом кількох років.

Вчені виявили 13 видів молекул у стародавніх галактиках, що існували понад 12 млрд років тому.