На пресконференції 19 грудня Володимир Зеленський розповів, що на Ставці Верховного головнокомандувача Генштаб запропонував мобілізувати до вже діючої армії ще 450 - 500 тисяч чоловік. Президент визнав цю цифру дуже серйозною і зажадав аргументів, щоб її підтримати. В той же час питанням “номер один” Володимир Зеленський назвав демобілізацію та ротацію військових, які в окопах з першого дня повномасштабного вторгнення.
За словами очільника ГУР Міноборони Кирила Буданова, чисельність ЗСУ складає 1,1 мільйона військовослужбовців, і цю цифру необхідно підтримувати. Отже, мобілізація триває і буде тривати, поки йде війна. Ким і як можна поповнювати армію, дізнавалась KP.UA.
Друга вища освіта – не причина для відстрочки
Кілька тижнів в пресі обговорюється законопроєкт, над яким працює група народних депутатів. Але зміст його ще невідомий, бо перш ніж з’явитися на сайті Верховної Ради, документ має бути схвалений військовими, але про деякі його позиції можна говорити вже більш-менш впевнено. Наприклад, про те, що законодавчо буде закріплений рекрутинг – це коли військовозобов’язані отримають змогу через кадрові агенції обирати місце служби відповідно до своїх умінь та навичок. Рекрутинг не замінить мобілізацію, але розвиватиметься як паралельний напрямок і певним чином відіграватиме мотиваційну роль.
Фактично вирішеним можна вважати питання про скасування відстрочки від мобілізації для студентів-очників, які здобувають другу чи третю вищу освіту. Гонитва за додатковим дипломом, і це не секрет, стала популярним способом ухилення від мобілізації. Вищі учбові заклади цього року суттєво розширили списки контрактників.
Відстрочку також хочуть зняти з осіб, які опікуються людьми з інвалідністю ІІІ групи. А щодо І та ІІ груп, то відстрочку по догляду мають залишити тільки для членів сім'ї першого ступеня спорідненості. Тобто догляд за тещою або тестем з інвалідністю не даватиме звільнення від призову.
Верхню планку призовного віку мають знизити на два роки. Це означає, що молодих людей, які не проходили строкову службу і не закінчили військову кафедру, зможуть брати до війська не з 27 років, як зараз, а з 25-ти.
В остаточній редакції законопроєкту можуть з’явитися також інші пропозиції.
- Мобілізаційний резерв у країні є, - каже полковник Владислав Селезньов. - Військовозобов’язаними вважаються чоловіки віком від 18 до 60 років. Звісно, хтось має бронь, хтось – відстрочку, але все це коригується шляхом внесення змін у законодавство.
“Ми ще не торкалися державного сектору”
Президент сказав, що не підпише закон, якщо в ньому буде мобілізація жінок. Але в проєкті, так би мовити, законопроєкту, про це не йдеться. Поки обговорюється питання про взяття жінок на військовий облік. Так, як зараз беруть жінок-медикинь, але до війська не призивають. Втім, перебування на обліку можна дорівняти до перебування в резерві... Але жінки – це точно не питання на сьогодні.
Військовий експерт Олег Жданов впевнений, що 500 000 – це абсолютно реальна цифра, якої можна досягти і без надмірних революційних змін.
- Ми ще не торкалися державного сектору, а він у нас величезний. Самих тільки міністерств – 19, а ще 23 державні та національні служби. Ми не чіпали правоохоронні органи. Тільки в прокуратурі десятки тисяч чоловік, мільйони в поліції, і всі мають бронь. Я не певен, що в кожному випадку вона виправдана. У нас є звідки брати людей, - нагадує експерт. – Інша справа, що Валерій Залужний мав рацію, коли казав, що повальне звільнення всіх обласних військових комісарів було помилкою. Я аніскільки не виправдовую корупційну складову, але не можна рубати всі пальці одночасно. Ми втратили професіоналів, і мобілізація дуже сильно загальмувала.
Буде перегляд броні
До слова, законопроєкт 10209, що передбачає залучення до Збройних сил поліцейських та співробітників інших органів, де посади передбачають вміння використовувати вогнепальну зброю, вже внесено до Верховної Ради. Чи буде він розглядатися як окремий документ, невідомо, але певні положення можуть бути закладені у великий законопроєкт про рекрутинг та мобілізацію. Його активна пропагандистка Мар’яна Безугла уже заявляла про це.
“Також розглядаємо питання часткового зняття броні з держслужбовців, поліцейських та інших правоохоронців. Крім того, перенаправлення зі спецобліків, зокрема, СБУ - в ЗСУ.
Адже чому на оборонних підприємствах бронь часткова, а у поліцейських повна? Загалом буде перегляд броні", - написала вона у фейсбуці.
На думку колишнього керівника Голосіївського райуправління поліції (Київ), а нині офіцера ЗСУ Дениса Ярославського, до 30% особового складу усіх правоохоронних органів можна мобілізувати.
- Це не тільки поліцейські, це митники, працівники міграційної служби, Бюро економічної безпеки, НАБУ. Всі вони підготовлені, регулярно проходять медогляди, вміють поводитися зі зброєю, - каже військовий.
На думку експерта, перегляд доцільності повальної броні допоможе не тільки наситити армію свіжими силами, а й забезпечити ротацію тих, хто майже другий рік не випускає з рук зброю.