Світ накрила серія конфліктів та воєн, які до кінця 2023 року далекі від вирішення та закінчення. Росія продовжує війну за володіння українськими територіями, Ізраїль намагається виселити палестинців з їхньої територіальної батьківщини, венесуельський диктатор Мадуро хоче анексувати третину сусідньої держави – нафтоносні райони Гаяни, з дня на день Китай може напасти на Тайвань.
Крім того, на планеті вже сформувалася своя «вісь зла», яка протиставляє себе вільному світу, – це Росія, Північна Корея, Венесуела, Куба, Іран та Китай. Путін знову залишається на посаді президента Росії, і на «підмогу» йому знову може прийти Дональд Трамп. Світ стоїть на порозі нових геополітичних зламів, і чим закінчиться їхня географія – зараз важко сказати. KP.UA намагається розібратися, що рік прийдешній нам і світу готує?
Зло – це «русский мир», ісламський фундаменталізм та атеїстичний комунізм Північної Кореї і Китаю
За часів Другої світової війни блок гітлерівської коаліції отримав назву «вісь зла», до якої увійшли нацистська Німеччина, фашистська Італія та імперська Японія. А після їхньої стрімкої мілітаризації і почалася Друга світова війна. І цього разу історія може повторитися з більш глобальними наслідками - Третьої світової війни.
Росія - Іран - КНДР – ось три країни, які чітко, на рівні заяв своїх лідерів, протиставляють себе і свій духовно-політичний устрій колективному Заходу, насамперед – Сполученим Штатам.
Нерідко до "осі зла" відносять ще й Китай, але офіційно Пекін поки що займає стриману нейтральну позицію, маючи до того ж одну з найбільших економік світу, тісно зав'язану на Сполучені Штати та американський долар.
«Русский мир», ісламський фундаменталізм та атеїстичний комунізм Північної Кореї – саме так виглядає ідейний коктейль, який формує сучасну «вісь зла». Лідер республіканців у Сенаті США Мітч Макконнелл назвав Росію, Китай та Іран новою «віссю зла», з якою Сполучені Штати мають впоратися. Політик також назвав Іран головним спонсором тероризму, який постачає ударні безпілотники Російської Федерації, та звинуватив Китай у підтримці агресорів, нагадавши, що президент КНР Сі Цзіньпін заявив про «нескінченну дружбу з росіянами».
Російський диктатор Володимир Путін під час «прямої лінії» з народом заявив, що для Росії залишаються актуальними завдання щодо так званої денацифікації та демілітаризації України. Коли вони будуть виконані, то запанує "мир". Ще однією загрозою справжньому світу є те, що Путін знову залишиться на посаді президента внаслідок маріонеткових виборів.
Тайвань може стати другою Україною
Днями Китай пригрозив "контрзаходами" США за продаж зброї Тайваню. Представник китайського міністерства закордонних справ Ван Веньбінь зробив цю заяву у відповідь на те, що Держдепартамент США схвалив продаж Тайваню засобів підтримки та обладнання на суму 300 мільйонів доларів. Раніше президент Джо Байден заявляв, що США захищатимуть Тайвань у разі нападу.
На запитання, чи відправлять США свої війська на захист острова, президент відповів: "Так, якщо фактично відбудеться безпрецедентна атака". "Тобто, на відміну від України, щоб внести ясність, сер, - перепитав ведучий, - війська США, американці та американки захищатимуть Тайвань у разі китайського вторгнення?" І на це запитання Джо Байден відповів: "Так".
Іран намагається завадити зближенню США з арабським світом
Також поступово починає руйнуватися ізраїльсько-західний альянс. Адміністрація президента США Джо Байдена приватно тисне на Ізраїль, щоб той обмежив свої авіаудари по південній частині сектора Газа. Про це виданню The Times of Israel стало відомо від представників США та Ізраїлю.
На тлі війни у секторі Газа між Ізраїлем та ХАМАСом зростає потенційно небезпечне суперництво США з Іраном. Відмовившись від методів епохи Дональда Трампа щодо «максимального тиску» на Іран, адміністрація Байдена останніми місяцями намагалася тихо знизити напруженість. Однак сьогодні Іран не лише вітає напади ХАМАС і через своїх маріонеток загрожує американським інтересам. Схоже, що він також діє за мовчазної співпраці з Росією і навіть Китаєм, які входять до угруповання автократій. Це викликає серйозні питання про те, чи Байден зможе виробити нову стратегію для Близького Сходу, зазначає The Economist.
Іран сподівається посилити свій вплив і зруйнувати плани зближення між США, Ізраїлем і країнами Перської затоки, що підтримуються Америкою. Іран дедалі більше співпрацює з Росією і має тісні економічні зв'язки з Китаєм. Проте в США знають, що продовжувати військові дії проти Ірану було б величезною авантюрою. Атака на його ядерні об'єкти в кращому разі затримає програму, а в найгіршому – підштовхне Іран до створення бомби і, ймовірно, розпалить регіональну війну, якої так боїться Америка.
Трамп потирає руки від високих рейтингів
У команді експрезидента США Дональда Трампа впевнені, що до 19 березня наступного року йому вдасться офіційно здобути номінацію у кандидати у президенти США від Республіканської партії.
Команда Трампа вважає, що експрезидент може отримати підтримку 1478 делегатів на той час. Цього буде достатньо, щоб отримати більшість із 2429 делегатів, які обиратимуть кандидата на Національному з'їзді Республіканської партії, що відбудеться у липні в Мілуокі.
Трамп впевнено лідирує на республіканських праймеріз напередодні боротьби за президентство у 2024 році. Опитування громадської думки, проведене Reuters/Ipsos минулого тижня, показало, що 61% республіканців заявили, що проголосують за колишнього президента на праймеріз.
Україна: увага країн-партнерів у будь-який момент може змінитися
Події на Близькому Сході та геополітичні процеси як ризик конфліктів на інших частинах планети знижують увагу до війни в Україні, проте Київ враховує це. Про це заявив секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) Олексій Данилов.
За його словами, українська сторона цілком "тверезо оцінює світові процеси" і усвідомлює, що увага країн-партнерів у будь-який момент може зміститися. Водночас розмови деяких західних держав про необхідність переговорів все ж таки викликають стурбованість.
Росія продовжує бути загрозою для України, Китай є основною загрозою для США, а от союз "Китай - Росія - Іран" - це вже виклик для всієї планети.
У зв'язку з цим, вважає секретар РНБО, настав час щось змінювати на краще, інакше потім доведеться розбиратися з глобальними наслідками. Також не виключено, що військової допомоги для України поменшає.
"Якщо не відбудуться зміни у відношенні Заходу до Росії, зміни у самій Росії, то через 15-20 років у світі з'явиться нова "вісь зла", до якої увійдуть не тільки КНДР, Китай, Іран і РФ, а й деякі європейські країни. На зовнішньому. треку складатиметься непроста для України ситуація. Увага може падати через прогнозовані конфлікти на Близькому Сході, Балканах, Кавказі, Центральній Азії, навколо Арктики та за володіння ресурсами", - вважає Олексій Данилов.
"Світ знаходиться в турбулентності. Відбувається зростання геополітичної конкуренції між Вашингтоном і Пекіном. Все частіше лунають меседжі про новий світовий лад, багатополярний світ і т.п." - заявив Олексій Данилов.
Думка експертів
Тарас Загородній, експерт-міжнародник:
– Світ рухається до великого конфлікту. Протиборчі блоки вже сформувалися: Росія, Іран, КНД та Сирія проти країн вільного світу. Китай також намагатиметься вимотувати США, створюючи різні точки нестабільності. Руками Росії, наприклад, проти НАТО. Ситуація у Південній Америці: Венесуела – Гаяна.
Але з іншого боку, і Захід – Європа - розуміє, що треба вже озброюватись. Водночас Трампа не потрібно так демонізувати. За фактом він робить те саме, що і Байден, тільки грубіше. Перші поставки зброї в Україну пішли саме при Трампі. Так, він мав претензії до Європи, що вона не бере на себе відповідальність та мало витрачає на оборону. Він вимагає, щоб і союзники робили внесок у безпеку. Наразі у всіх країн економіки працюють інтенсивно, і вони більше вкладають у безпеку.
Західний світ відкрив можливості для України, щоб вона стала його частиною. І нам потрібно скористатися цією можливістю. Все залежить від нас. Захід хоче, щоб ми теж ставали самодостатніми – розробляли зброю, переводили економіку на військові рейки та інше. Ось цього і хоче Трамп, який раціонально мислить.
Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:
- «Вісь зла» вже склалася, тут виникає питання - чи зможе скластися «вісь добра», створена вільним демократичним світом. Адже у США розуміють, що від них багато що залежить. Якщо вони залишать Україну, як Афганістан, то це поставить під сумнів їхній статус країни №1. Якщо вони поступляться, то першість у світовій геополітиці займе Китай, і західні союзники «відвалюватимуться» від Америки. Може спалахнути новий світовий воєнний конфлікт. Під час Другої світової війни Потрійний союз – Німеччина Італія та Японія - був об'єднаний ідейно. Нині ж антагоністи Заходу об'єднані ситуативно та грошима. Якщо ситуація зміниться – альянс розвалиться. А загалом ситуація простішою не стає. Можливе загострення навколо Тайваню.
*Термін "вісь зла" запропонував колишній президент США Джордж Буш у 2002 році. Тоді "вісь зла" охоплювала Іран, Північну Корею та Ірак. Останній "вибув" із "осі зла" після війни в Іраку.