Голосували грошима за «Мавку» та «Барбі»: найуспішніші фільми українського кінопрокату-2023

Яке кіно «зайшло» українцям у 2023 році і що варто подивитись в 2024-му.

facebook.com/MAVKA.MOVIE

Напередодні нового року KP.UA запитала в українських кінопрокатників, як минув цей кінорік, що найбільш цікаве та успішне вийшло у 2023-му і чого ж очікувати в 2024-му.

Краще, ніж у 2022 році і навіть у 2020-му

Кінотеатри і, зрозуміло, кінопрокатники – це та галузь, яка почала зазнавати збитки ще в період пандемії. Велика війна ситуацію ще погіршила, але глядач продовжує ходити в кінотеатри. І навіть став робити це активніше. Це можна пояснити і тим, що в українських кінотеатрах регулярно виходять світові прем’єри (і інколи раніше, ніж в інших країнах), і якісним українським дубляжем, і цікавістю до українського кіно, ну і, звичайно, тим, що бодай на 1,5-2 години можна відволіктись від буденності.

І хоч умови роботи кінотеатрів під час воєнного стану в Україні дуже відрізняються від тих, що були раніше, проте у 2022 році запровадження правил роботи під час повітряної тривоги (а також блекаутів, які тривали й на початку 2023-го) дало позитивний ефект. 

Як відмічає представниця компанії-прокатника «Кіноманії» Світлана Хомич, порівняно з минулим роком, кількість глядачів зросла.

- У 2022 році фільми, які в прокат випускала дистриб’юторська компанія «Кіноманія», загалом подивилось понад 3 мільйони глядачів. Цього року ця цифра вдвічі більша, а рік ще не закінчився, - каже Світлана Хомич. - На жаль, кіноринок України має пройти довгий шлях, щоб оговтатися не лише від наслідків пандемії COVID-19, а тепер ще й оперативно реагувати на обставини воєнного часу. За нашими оцінками, у 2023 році український кіноринок буде вдвічі меншим, ніж на своєму піку - у 2019 році.

Але факти дають надію дивитись в майбутнє кінопрокатного ринку зі стриманим оптимізмом.

- Ринок 2023 року випереджає за своїми об'ємами ринок 2021-го (тим паче - 2020 та 2022), у тому числі завдяки й «Барбігеймеру», й феномену «Мавки», й 200-мільйонним зборам «Аватара», вітчизняним «Довбушу» та «Люксембург, Люксембург», а також багаточисленним студійним тентполам (проєкти з великим виробничим та рекламним бюджетом». - Ред.) та низці незалежних проєктів, - розповідає представниця кінопрокатника Adastra Cinema Ольга Лебєдєва.

«Мавка», «Барбі» і «Довбуш»

Назвати жанр, який би найохочіше відвідували глядачі, досить важко, кажуть кінопрокатники, адже цього року успішними були й анімації, і фільми про супергероїв, і пригодницькі стрічки, та навіть жахи. В цілому, як каже Ольга Лебєдєва, український глядач продовжує цінувати франшизи, коли вони не розчаровують фанатів своєю якістю.

- Або високобюджетне кіно від відомих режисерів, як у випадку з останніми фільмами Крістофера Нолана, Кеннета Брани, Мартіна Скорсезе та Рідлі Скотта. Український глядач у тренді світової тенденції і вимагає якості фільмів в першу чергу, і за цю якість готовий платити грошима та любов'ю, - каже Ольга.

За її словами, результати прокату могли б бути ще кращими, але, приміром, через виїзд багатьох дітей за кордон анімаційні фільми, за виключенням «Мавки», не досягають своїх попередніх результатів.

Найбільш успішним з кількості проданих квитків став липень (не тільки за 2023-й, а й в цілому за весь період з початку повномасштабного вторгнення). Незважаючи навіть на те, що літо в українському кінопрокаті традиційно - пора затишшя. Як пише видання Media Business Record, кінотеатри продали майже 1,827 млн квитків на загальну суму 276,87 млн грн. Це на 70,5% більше, ніж, наприклад, у червні (у червні бокс-офіс становив трохи понад 162,44 млн грн). Такий сплеск цілком логічний, якщо згадати, що саме в липні вийшли найгучніші прем’єри року – «Барбі» та «Оппенгеймер», а окрім цього, в прокаті стартували бойовик «Місія неможлива: Розплата. Частина перша», горрор «Астрал: Червоні двері», а з 29 червня (ці збори теж вже логічніше віднести до липневих) вийшла остання частина пригодницької картини «Індіана Джонс і реліквія долі».

В липні (та, зрештою, й за результатами року) найбільш успішним зарубіжним у прокаті проявив себе фільм Ґрети Ґервіґ «Барбі». Але, що дуже приємно, його обігнала українська «Мавка».

Як розповідає Світлана Хомич, за результатами 2023 року (станом на 13.12.2023), у «Кіноманії» п’ятірка переможців виглядає так:

Ольга Лебедєва відмічає, що компанії Adastra Cinema у 2023-му було дуже важливо все-таки випустити, хоч із запізненням, "оскароносні" проєкти студії А24 - "Все завжди і водночас" та "Кит".

- Кожен проєкт для нас надзвичайно важливий, але ця осінь з релізами "Пила Х" та "Голодні ігри: Балада про співочих пташок і змій" - це точно період становлення компанії, - каже Ольга.

На жаль, дані бокс-офісу таких очікуваних і гучних прем’єр, як «Оппенгеймер» та «Вбивць квіткової повні» (прокатник B&H), у нас є лише за місяць їх виходу, але й з цього можна зробити висновки, що їх обійшли інші картини. Так, в протистоянні «Барбі» і «Оппенгеймера» (обидві вийшли 20 липня) перемогла «Барбі» - бокс-офіс за липень фільму Ґрети Ґервіґ становив 76,73 млн грн проти 59,32 млн фільму Крістофера Нолана.

У жовтні, коли вийшла драма Мартіна Скорсезе «Вбивці квіткової повні», вона зібрала в прокаті 24,02 млн грн, поступившись першим та другим місцем горрору «Ночі живих мерців» (45,41 млн грн, зверніть увагу, фільм 1968 року!) та мультфільму «Щенячий патруль: Мегакіно» (26,94 млн грн, прокатник B&H).

У листопаді, за підсумками прокату, пише MBR, перше місце посіла теж одна з найбільш гучних та очікуваних прем’єр – «Наполеон» Рідлі Скотта (прокатник B&H), яка зібрала майже 28,6 млн грн. Приквел «Голодних ігор» - «Голодні ігри: Балада про співочих пташок та змій» зайняв друге місце – 26,8 млн, а на третьому «Марвели» (прокатник «Кіноманія») - 21 млн грн.

Втім, рік ще не закінчився. Серед знакових прем’єр у грудні вийшов фільм «Вонка» з Тімоті Шаламе у головній ролі, з 21 грудня можна дивитись «Аквамен і загублене королівство» з Джейсоном Момоа та 28 грудня фінальну картину Вуді Аллена «Щасливий випадок».

До речі

Що принесе 2024-й?

- Як і більшість кіноманів, ми чекаємо на стрічку «Дюна. Частина 2». Це фільм режисера Дені Вільньова, який можна буде побачити на великих екранах уже з 29 лютого, - каже Світлана Хомич. - Пишаємося тим, що наступного року у нашому репертуарі будуть і чудові українські фільми. Назвемо кілька з них: «Уроки толерантності», «Смак свободи» та «Конотопська відьма».

Також Світлана рекомендує неодмінно переглянути «Думками навиворіт 2». 

- Це – продовження популярного мультфільму про людські емоції. До речі, тизер-трейлер «Думками навиворіт 2» став найуспішнішим запуском анімаційного трейлера в історії Disney, обігнавши багаторічного лідера "Крижане серце 2", - продовжує Світлана. - І звісно ж, у 2024 році сподіваємося побачити продовження таких блокбастерів, як «Дедпул» та «Джокер». 

Ольга Лебедєва, в свою чергу, пропонує також звернути увагу, що деякі цікаві проєкти вийдуть вже в січні.

- Наступного року на глядача чекає багато цікавих новинок, наша компанія готується до випуску українського фестивального хіта - драми "Як там Катя?" у січні (планується 25 січня. - Ред.). І принаймні у перший квартал 2024-го на глядача чекає багато цікавого вітчизняного кіно від різних дистриб’юторів, - говорить Ольга.

Взагалі в прийдешньому році очікується багато продовжень відомих франшиз: «Дюна», «Джокер», «Дедпул», «Іжак Сонік», «Паддінгтон», приквел «Тихого місця» та спін-офф «Джона Уіка» - «Балерина».

- Серед недатованих цікавих проєктів: горрор-мейкер Майк Фленаган випустить екранізацію Стівена Кінга «The Life of Chuck» (Життя Чака, - Ред.), яка ближча до такої класики, як «Зелена миля» та «Втеча з Шоушенка», а режисер «Великого шоумена» Майкл Грейсі готує нестандартний музикальний байопік про британську поп-зірку Роббі Вільямса. Можливо, Рідлі Скотт встигне навіть дозняти продовження «Гладіатора», а в наступному грудні ми таки побачимо нового «Володаря перснів», - розповідає Ольга Лебедєва.

Крім того, свої нові стрічки випустять режисери Тім Бертон («Бітлджус 2»), Пон Джун Хо («Міккі 17»), Роберт Еггерс («Носферату»), Джозеф Косінскі («Untitled Formula One Racing Movie»), Алекс Гарленд («Громадянська війна»), Стівен Содерберг («Presens») та інші.

- Студії після страйків ще формують розклад наступного року, але глядачів чекає дуже насичений 2024 рік навіть після вимушених пауз у виробництві, - резюмує Ольга.