Майже щодня, кажуть у "Фельдман Екопарку", їм на лінію "Доброго дому" приходять повідомлення про перелітних птахів, найчастіше лебедів, які не змогли вирушити на зимівлю до теплих країв.
Робити нічого, треба рятувати пернатих від зимової негоди, вирішили в екопарку та надали притулок водоплавним птахам з усіх куточків Харківської області – лебедям, качкам, гусям, водоплавним курочкам. На Лебединому озері пернатих годують, за ними наглядають фахівці, нещодавно їм облаштували затишні дерев'яні будиночки для зимівлі.
Як птахи обживаються на новому місці, як зимують інші звірі та про останні новини екопарку, KP.UA розповів його директор Костянтин Анісімов.
Рятуємо птахів, що потрапили в крижану пастку
– Кажуть, що вам постійно надходять повідомлення з проханням допомогти птахам, і ви не відмовляєте. Скільки у вас уже набралося пернатих?
- Загалом у "Фельдман Екопарку" зараз близько 500 птахів. З них близько 200 - це водоплавні, що мешкають на Лебединому озері - лебеді, качки, гуси, пелікани, водяні курочки, журавлі, чаплі тощо.
У зооколекції парку представлені як екзотичні жителі інших континентів (зокрема безліч видів папуг, включаючи рідкісних), так і птахи української фауни – наприклад, орли та інші хижаки.
- Звідки вони приїхали до вас?
– Значна кількість птахів – це ті, що жили у нашому парку до повномасштабного вторгнення та були евакуйовані під обстрілами. Тепер вони вертаються додому. Інші – це птахи, врятовані завдяки діяльності нашого Центру порятунку тварин «Добрий дім».
До нас регулярно звертаються небайдужі українці та передають тварин і птахів, які з різних причин потрапили в біду та потребують допомоги і реабілітації. Наприклад, зараз фахівців центру попросили врятувати лебедів, які не змогли перезимувати у теплих краях, та інших перелітних птахів, які потрапили у крижану пастку. По можливості їх забирають на реабілітацію до "Фельдман Екопарку".
Також земноводні з різних куточків Харківської області знайшли притулок у нас на Лебединому озері, тут вони можуть розраховувати на їжу та турботу спеціалістів.
– Розкажіть, що за будиночки їм збудували?
– На Лебединому озері для водоплавних птахів збудовані затишні будиночки, в яких вони всі комфортно розміщуються. Інші пернаті також мають вольєри відповідно до вимог їхнього утримання. Птахи з теплих країв живуть у зимових приміщеннях із обігрівом.
– А тим, хто без обігріву, не холодно у зимовому вольєрі?
- Наші фахівці, зокрема професійні орнітологи, постійно стежать за благополуччям птахів на Лебединому озері. Якщо птахи мерзнуть або починають хворіти, їх переміщають у тепліші приміщення. При необхідності проводять лікування та реабілітацію.
– Випускають когось узимку надвір? Чи всі гріються у своїх хатинках?
- Водоплавні птахи мають вільний доступ до води. У теплішу погоду вони із задоволенням плавають на незамерзлих ділянках озера, а у разі негоди ховаються у своїх будиночках.
– А ось ті птахи, які виходять поплавати, вони самі харчуються чи ви їх годуєте?
- Усі птахи отримують харчування відповідно до розроблених спеціалістів рекомендацій. Зокрема, для значної частини водоплавних птахів - це зернові культури із вітамінними добавками, а також овочі.
“Плануємо все відбудувати та повернути всіх своїх тварин”
– А решта звірів як зимують? Чи вистачає зараз їм кормів?
- Тварини зимують відповідно до умов, до яких вони звикли. Тобто вихідці південних широт – у зимових вольєрах з опаленням, а тварини української фауни та північних регіонів, як правило, – у відкритих вольєрах із утепленими будиночками, де вони можуть ховатися у разі негоди.
Раціон харчування всіх тварин у зимовий період змінюється у бік збільшення калорійності. Поки що проблем із забезпеченням тварин кормом на зиму немає. Хоча за нинішніх складних обставин прогодувати та забезпечити всім необхідним наших вихованців – це надскладне завдання, тому ми вдячні кожному, хто надає нам сьогодні допомогу.
– Взимку вас продовжують відвідувати?
- Так, "Екопарк" відкритий для наших гостей у будь-яку пору року, і відвідувачі в ньому бувають завжди, навіть за примхливої погоди.
Звичайно, взимку можна побачити меншу кількість тварин, ніж в інші пори року, але їх не так вже й мало – багато видів копитних, птахи, деякі хижаки тощо.
Та й просто прогулянка зимовим лісом – це чудове «перезавантаження» у нинішні складні часи, і люди цією можливістю користуються.
- Що ви ще встигли оновити останнім часом? Може, хтось новенький до вас приїхав?
– Відновлення "Фельдман Екопарку" триває постійно. Як тільки спеціалісти-сапери підтверджують безпеку району, туди вирушають наші співробітники.
Приміщення та вольєри реконструюють або будують заново. Коли вони готові прийняти тварин – ми повертаємо наших вихованців. Поки що більшість із них досі перебувають у вимушеній еміграції у різних куточках України.
Нещодавно у відбудований лемурник повернулися лемури. Поступово повертаються й хижаки, серед останніх – каракали.
Плануємо все відбудувати та повернути всіх своїх тварин, щоб стало краще, ніж було.
Гостре питання
- У жовтні була страшна новина, що хтось отруїв кроликів і морських свинок у вашому контактному дворику. Найшли того, хто це зробив?
- Поки що інформація від поліції про результати розслідування загибелі тварин контактного дворика нам не надходила.