Мінкульт включив пісні голубці до списку нематеріальної культурної спадщини України

Традицію приготування та вживання пісних голубців з картоплею внесено до списку нематеріальної культурної спадщини України.

wikipedia.org

В Україні було додано новий елемент до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини – традиція приготування та вживання пісних голубців із картоплею. Про це повідомило Міністерство культури України.

– Ця традиція зародилася у селі Сонячне, розташованому на Донеччині, і також практикується серед лемків на інших українських територіях та за кордоном, – йдеться у повідомленні.

Ця традиція пов'язана із переселенням бойків і лемків на Донбас у 1951 році, коли вони були змушені залишити свої рідні села у Дрогобицькій області внаслідок обміну територіями між СРСР та Польщею. Новоселенці опинилися у Званівці Бахмутського району, що призвело до перенаселення, тому їх розмістили у кількох селах, включаючи Званівку, Верхньокам'янське, Роздолівку та Красновку (нині Сонячне).

Приготування голубців стало поширеним обрядом у сім'ях лемків. Це не просто страва, а й важлива частина культури. Протягом святкових застіль голубці з картоплею подавалися останніми, сигналізуючи всій сім'ї про настання Святого вечора. Потім слід було підтримувати тишу до самого світанку.

У липні до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини було додано прикраси з бісеру, а саме гердани, що виготовляються на території Прикарпаття.