У ДПСУ пояснили, що змінить для громадян спеціальний прикордонний режим

Відтепер потрібно отримати дозвіл, щоб в’їжджати, перебувати та проводити роботи у межах прикордонної смуги.

facebook.com/DPSUkraine

Днями Кабінет міністрів вніс зміни до постанови "Про прикордонний режим", які регулюють підстави перебування громадян у прикордонних смугах. Згідно з ними, для перебування у прикордонній смузі завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону тепер необхідно мати дозвіл органу Держприкордонслужби. Як і де його отримати, а також які обмеження тепер будуть діяти, пояснив речник ДПСУ Андрій Демченко в коментарі "Українській правді".

За словами Андрія Демченка, ці зміни передбачають обмеження у вільному в'їзді, перебуванні, проживанні, провадженні робіт й пересуванні осіб у прикордонній смузі (це ділянка місцевості завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону). Відтепер громадяни мають отримати дозвіл, щоб в’їжджати, перебувати та проводити роботи у межах прикордонної смуги, у відповідного органу Державної прикордонної служби України (прикордонний загін відповідного регіону. - Ред.). Це стосується як фізичних, так і юридичних осіб. Дозвіл фізичним особам віком до 18 років надається за зверненням одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або іншого законного представника.

Громадяни України, які мають намір в'їжджати до прикордонної смуги, мають подати до прикордонного загону перелік відповідних документів для отримання дозволу або якщо планують анулювати такий дозвіл. Орган прикордонної служби не пізніше 10 робочих днів з дня звернення приймає рішення про надання дозволу, відмову чи про визнання наданого дозволу недійсним. Форма рішення буде встановлена Міністерством внутрішніх справ. Про прийняте рішення орган ДПСУ має повідомити заявника не пізніше наступного робочого дня після ухвалення рішення.

Прикордонники зазначають, що відповідно до законодавства до прикордонної смуги не належать населені пункти і місця масового відпочинку населення. Тому, якщо, наприклад, громадянин України приїжджає на певний курорт, розташований у населеному пункті в межах прикордонної смуги (5 кілометрів), дозвіл ДПСУ йому не потрібен. Водночас, якщо йому захочеться відвідати місцевість поза цим населеним пунктом, дозвіл охоронців кордону йому буде конче необхідним.

Окремо Кабмін визначив категорію осіб, яким дозволи на перебування в прикордонних смугах отримувати не потрібно. Зокрема це:

У ДПСУ наголошують, що авіаційні роботи, будівництво, вирубування дерев і чагарників, водокористування, геологічне вивчення, дорожні та інші дослідження, відео- та фотознімання місцевості, туристичні подорожі і стрибки з парашутів та інша діяльність у межах прикордонної смуги має також проводитися з дозволу та після інформування відповідного органу ДПС. Тобто, якщо вам раптом заманеться стрибнути з парашутом, зануритися під воду, чи "зібрати гербарій" у прикордонній смузі, потрібно отримати дозвіл ДПСУ та попередити прикордонників про свою діяльність як мінімум за 24 години до цього.

Крім цього, встановлено спеціальний прикордонний режим в межах земельних ділянок шириною 30–50 метрів уздовж лінії державного кордону, а вздовж лінії державного кордону України з РФ і Республікою Білорусь – шириною до 2 кілометрів, які надано в постійне користування військовим частинам ДПСУ. Тобто якщо ви мешканець прикордонної смуги (5 кілометрів), для в'їзду в свій населений пункт дозвіл вам не потрібен, лиш якщо ви звісно перебуватимете виключно в межах населеного пункту. Але поза межами НП, якщо ця територія визнана законодавством як така, що її надано в постійне користування військовим частинам ДПСУ, там ви не маєте права ступати і наближатись до кордону. На мирній ділянці кордону ця смуга може бути 30–50 метрів вздовж державного кордону, а в прилеглих територіях до РФ і Білорусі – до 2 кілометрів.