Байден - Зеленський: навіщо президент США покликав главу України на зустріч тет-а-тет

Глава Білого дому таким чином хоче переконати республіканців підтримати допомогу Києву, але не забуває і про свої інтереси.

president.gov.ua

11 грудня президент України Володимир Зеленський розпочинає свій візит до США. А 12 грудня він має зустрітися із президентом Джо Байденом. За повідомленням спікера Білого дому Карін Жан-П'єрго, Байден запросив Зеленського на зустріч, "щоб наголосити на непохитній відданості Сполучених Штатів підтримці народу України, який захищається від жорстокого вторгнення Росії".

Офіційно – президенти говоритимуть про допомогу Україні

Серед ключових тем на переговорах у Вашингтоні буде продовження оборонної співпраці України та США, зокрема спільних проєктів з виробництва зброї та систем ППО, а також координація зусиль двох держав у наступному році”. Байден і Зеленський обговорять нагальні потреби України на тлі посилення російських обстрілів і життєво важливе значення подальшої підтримки з боку США у цей критичний момент.

Також президент України у вівторок виступить перед сенаторами США. Про це повідомив речник республіканців Радж Шах, передає The Washington Post.

Президента України запросили лідери сенатських фракцій Чарльз Шумер (демократи) та Мітч МакКоннелл (республіканці). Також у нього запланована зустріч із спікером Палати представників Майком Джонсоном. "Ключовою перешкодою для збільшення фінансування України є контрольована республіканцями Палата представників, куди Зеленського ще не запросили поговорити з республіканцями Палати представників", - пише WP.

Неофіційно – переконуватимуть республіканців

Навіщо ж американський президент запросив Володимира Зеленського на особисту зустріч, крім того, щоб «підкреслити непохитну відданість Україні» та обговорити надання допомоги Києву. Адже раніше ці питання не вимагали зустрічі двох президентів. Найімовірніше, Джо Байден за допомогою українського лідера хоче переконати республіканців проголосувати пакет допомоги нам.

Конгрес США через внутрішньополітичні розбіжності поки не схвалив фінансування подальшої військової допомоги Україні. В адміністрації президента США Джо Байдена наголошують, що вже виділені гроші на підтримку України практично скінчилися, і закликають конгрес якнайшвидше схвалити новий пакет допомоги.

Експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак припускає, що Байден запросив Зеленського, щоб спільно переконати республіканців схвалити пакет допомоги Україні, який «завис» в американському парламенті.

- Присутність онлайн з сенаторами – це одне, а коли особисто – це зовсім інше. І це може спрацювати. Сенатори зможуть почути особисто від Зеленського, куди конкретно підуть кошти з цього пакета допомоги, який військовий план має Київ, що далі робитиме українська влада, якщо у 2024 році війна не закінчиться, - вважає експерт.

І Зеленський, на думку Івана Ступака, має аргументи, щоб переконати республіканців підтримати допомогу нам. Це успішна боротьба з корупцією, жорсткий контроль за грошима, що виділяються Америкою, єдність політичного і військового керівництва України і те, що у нас є ефективні військові плани.

Політолог-міжнародник Тарас Загородній вважає, що зустріч у верхах – це демонстрація та сигнал усім, що США реально мають намір підтримувати Україну до перемоги. І заклик республіканцям і надалі допомагати Києву.

- Коли президент США приймає лідера іншої країни у Білому домі, це промовистий меседж усім, що Америка за цю країну. Байден таким чином ставить на кін весь авторитет і престиж США. Плюс до цього, Зеленський зустрінеться із сенаторами, їхніми лідерами та всіма потрібними для України людьми у політичному істеблішменті США. І головне - це знак того, що питання підтримки Києва у 2024 році вирішуватиметься, - вважає аналітик.

Щодо пакету допомоги Україні, то об'єктивно зараз республіканці готові об'єднати в одному пакеті допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню. Але не роблять цього, оскільки спочатку намагаються вирішити важливіше для них питання: домовитися з демократами про фінансування захисту південного кордону США від мігрантів із Латинської Америки.

- Справа в тому, що йдеться про зміну електорального поля Америки. Усі мігранти, як правило, голосують за демократів. Тому республіканці і хочуть перекрити їхній потік у країну. Тобто питання України стало заручником майбутніх виборів президента США, де зійдуться демократ Байден та республіканець Трамп, - пояснює Тарас Загородній.