Україна критично залежить від західної фінансової та військової допомоги. Від того, наскільки допомагатимуть нам наші союзники у світі в цілому, залежить весь результат військової кампанії. Партнери України допомагають нам із початку російської агресії. Чи вистачить їм можливостей для подальшої підтримки нашої країни?
KP.UA з'ясовувала, хто і як допомагатиме Україні у 2024 році та які є проблеми у цьому напрямі.
Париж дасть більше снарядів, а Берлін – удвічі більше грошей
Франція має намір збільшити постачання боєприпасів Україні у 2024 році. Про це повідомляє пресслужба міністерства оборони з посиланням на інженер-генерала з питань озброєння, голову Фонду підтримки України Жана-Франсуа Дока, який у складі французької делегації відвідав Київ минулого тижня. Він наголосив, що країна докладає «всі можливі зусилля, щоб допомогти Україні».
«Наш Фонд підтримки намагається покрити частину витрат на придбання деяких запчастин та озброєння для української сторони. Ми розуміємо українські потреби, тому наступного року Франція збільшить постачання боєприпасів», - сказав Жан-Франсуа Док.
А міністр оборони Франції Себастьян Лекорню оголосив, що Париж виділить ще 200 млн євро у фонд підтримки нашої країни.
Франція є одним із головних союзників України, підтримала нашу країну на початку повномасштабного вторгнення російських окупантів. Протягом війни Париж надає нам не лише гуманітарну, а й військову допомогу.
Видання Bild із посиланням на міністерство оборони Німеччини повідомило, що Берлін має намір удвічі збільшити фінансову допомогу Україні. Замість чотирьох мільярдів євро тепер буде виділено вісім.
Спочатку міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер передбачив у федеральному бюджеті на 2024 рік лише чотири мільярди євро на військову допомогу Україні. Проте майже всі ці кошти були спрямовані на вже обіцяні проєкти. На нову допомогу міністерству оборони залишилося лише 120 млн євро.
У свою чергу міністр оборони Борис Пісторіус вимагав надання додаткових 5 млрд євро в ході поточних бюджетних переговорів. Крім того, міністерству оборони буде дозволено витратити два мільярди євро як про асигнування на зобов'язання за довгостроковими контрактами на озброєння.
Крім того, в уряді Німеччини заявили, що виділяють Україні 200 млн євро, які підуть на відновлення країни.
Данія та Фінляндія збільшать фінансову допомогу
Данія до 2027 року збільшить допомогу Україні на понад 3 млрд євро. "Усього на військову підтримку України в 2023-2028 роках у рамках Фонду буде виділено 60,4 млрд данських крон", - йдеться в повідомленні міноборони цієї країни.
"Протягом усієї війни Данія була вірним прихильником України, і коли ми зараз посилюємо нашу підтримку, ми надсилаємо чіткий сигнал, що українці можуть розраховувати на підтримку Данії у довгостроковій перспективі", – заявив міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен.
Нещодавно Данія виділила Україні новий пакет фінансової допомоги на загальну суму понад 40 млн доларів, які підуть на відновлення. А наприкінці жовтня Копенгаген виділив пакет військової допомоги Україні на суму понад пів мільярда доларів. До нього увійшли танки, боєприпаси та дрони.
Фінляндія також може збільшити допомогу Україні у 2024 році. Уряд Фінляндії пропонує збільшити майже на 96 мільйонів євро верхній ліміт видатків на потреби оборони на період 2024-2028 років, щоб покрити закупівлю 19-го пакету військової допомоги для України. На 2024 рік фінансування Києва зросте на 20,7 мільйона євро.
Крім того, у контексті підготовки плану відновлення України уряд Фінляндії визначив фінансові рішення для сприяння участі фінських компаній у відновленні, для чого просить збільшити на 25 мільйонів євро витрати на інвестиції та кредитування в Україні.
Варшава посилює військовий потенціал ЗСУ
Польща в 2024 році має намір передати Україні понад пів сотні самохідних гаубиць Krab. 18 із них уже прибули до України. Між Києвом та Варшавою підписано відповідний контракт.
"AHS Krab - самохідна гаубиця на гусеничному шасі виробництва Huta Stalowa Wola SA. Польща передала Україні з резервів Війська Польського 18 таких машин", - йдеться у повідомленні польського агентства РАР.
Польща з початку військових дій РФ проти України передала ЗСУ переносні зенітно-ракетні комплекси Piorun, карабіни Grot, танки PT-91, Т-72, Leopard 2, літаки МіГ-29. Готується постачання самохідних мінометних систем Rak, бойових машин піхоти Rosomak (у кількості 100 штук).
У Європі «зависли» 50 мільярдів для України
Але поряд із цими позитивними для Києва новинами є й проблеми з питань, пов'язаних за допомогою України.
У червні 2023 року Європейська комісія запропонувала створити для України спеціальний механізм, за яким буде надано гранти та позички на суму до 50 млрд євро на період до 2027 року. Але зараз видання Financial Times повідомляє, що Україна може не отримати великого пакета фінансової допомоги в 50 млрд євро від країн Євросоюзу через низку розбіжностей усередині ЄС.
За даними видання, суперечки всередині ЄС щодо виділення коштів Україні ставлять під загрозу важливі обіцянки, дані Києву кілька місяців тому – саме тоді, коли потік фінансової та військової підтримки від США фактично припинився через дискусії у Конгресі.
Джерела Financial Times повідомляють, що країни-члени ЄС далекі від досягнення угоди щодо виділення Україні 50 млрд євро. Зусилля Євросоюзу щодо досягнення компромісу у питанні виділення допомоги Україні ускладнюються перемогою правої партії на виборах у Нідерландах та нещодавнім рішенням суду Німеччини про обмеження запозичень уряду. Джерела також зазначають, що активні дискусії продовжаться до та під час саміту ЄС, який відбудеться 14-15 грудня у Брюсселі.
"Дуже важливо, щоб підтримка України тривала і щоб ми, європейці, грали у цьому важливу роль", - заявив прем'єр-міністр Бельгії Олександр Де Кроо у коментарі виданню.
Є надія на 60 мільярдів від США
Водночас у Конгресі США застряг законопроєкт про виділення допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню та питання безпеки більш ніж на 100 млрд доларів, з яких 60 – мала отримати Україна. Виділення цих грошей зупинилося через протистояння демократів та республіканців. Президент-демократ Джо Байден та його партія виступають за те, щоб надання допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню йшло одним пакетом. Республіканці хочуть розділити його за країнами та цілями. Очікується, що дискусія з цього питання затягнеться до новорічних свят, а рішення буде ухвалено вже після них.
В адміністрації американського президента Джо Байдена попередили лідерів Конгресу США, що виділені кошти для допомоги Україні закінчаться до кінця цього року, і це може сприяти перемогам Росії.
Директор адміністративно-бюджетного управління США Шаланда Янг написала лідерам Республіканської та Демократичної партій: "Без дій Конгресу до кінця року у нас закінчаться ресурси для закупівлі більшої кількості зброї та обладнання для України, а також для надання обладнання із військових запасів США".
Позитивному вирішенню цього питання може сприяти те, що спікер Палати представників США Майк Джонсон кардинально змінив свою позицію щодо допомоги Україні у протистоянні російській агресії у позитивний бік та вважає це "критичним пріоритетом" для США.
Думка експерта
Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:
- Звичайно, якесь коригування фінансової та військової допомоги відбудеться, але не у бік зменшення. Тобто не буде якогось великого провалу в цій допомозі, і вона зберігатиметься як мінімум на достатньому для нас рівні, щоб можна було продовжувати війну, відвойовувати території, займатися модернізацією економіки та відновлювати країну. Щодо пакету допомоги від США, то є надія на те, що його затвердять до кінця цього року, а сама допомога піде вже з початку наступного. Щодо мільярдів від Євросоюзу, то тут усе залежатиме, як країни домовляться щодо бюджету ЄС.