Астрономи виявили диск, що обертається, в іншій галактиці, який живить молоду зірку

Астрономи виявили обертання диска, який живить молоду зірку за межами Чумацького Шляху.

space.com

Астрономи вперше виявили диск матеріалу, який обертається, в іншій галактиці, що надає унікальну можливість вивчити процеси формування зірок і планет за межами Чумацького Шляху. Про це повідомляє space.com.

- Завдяки проєкту ALMA, який використовує 66 антен у Північному Чилі для спостережень у міліметровому та субміліметровому діапазонах, було виявлено молоду зірку HH 1177 у Великій Магеллановій Хмарі, що знаходиться на відстані 160 000 світлових років. Вона має диск, подібний до тих, що зазвичай бачимо навколо молодих зірок нашої галактики, — йдеться у повідомленні.

Відкриття було зроблено після того, як Multi Unit Spectroscope Explorer (MUSE) на дуже великому телескопі ESO (VLT) виявив струмінь матеріалу, що виходить від зірки HH 1177, яка формується. Для підтвердження наявності акреційного диска вченим довелося виміряти рух газу навколо зірки.

Раніше астрономи виявляли акреційні диски навколо надмасивних чорних дір в інших галактиках. Однак виявити подібні диски навколо зірок, від яких можуть виникнути планети, буває складніше, особливо всередині Чумацького Шляху. У цьому випадку у Великій Магеллановій Хмарі умови більш сприятливі для спостереження, оскільки речовина, що формує молоді зірки, містить менше пилу.

Вчені вважають, що це відкриття надає унікальну можливість для вивчення ранніх стадій формування зірок і, можливо, спостереження за процесами, аналогічними тим, що відбувалися у нашій Сонячній системі приблизно 4,5 мільярда років тому.

22 вересня телескоп "Джеймс Вебб" виявив на поверхні супутника Юпітера Європи джерело вуглецю.