Різдвяні ялинки: меценатська у Києві, «підземна» у Харкові і боротьба з «антиялиночниками» у Дніпрі

Багато українських міст відмовилися від зеленого символу Нового року.

suspilne.media

Напередодні зимових свят українці знову запекло дискутують в соцмережах. Причина суперечки: бути чи не бути новорічній ялинці на площах українських міст? Чимало користувачів вважають, що така розкіш не на часі, а «ялинкові» гроші краще віддати ЗСУ. Інші заперечують: навіть під час війни життя триває, і свята треба відзначати.

Отож, які міста будуть із головною ялинкою, а які відмовилися від святкового деревця, а також про те, коли цього року офіційно стартуватиме цикл новорічних свят, – дізнавалася KP.UA.

У Харкові свято переїхало під землю, а в Дніпрі «йолка» буде

Цього року українці святкуватимуть День святого Миколая аж на тринадцять днів раніше, ніж звичайно: 6 грудня замість 19-го. Зазвичай в цей день офіційно запалюють головні ялинки міст. Та, здається, чимало чиновників забули про зміни у церковному календарі. У багатьох українських містах дотепер не вирішили: витрачатися на святковий антураж чи ні.

Звісно, у прифронтових регіонах зараз не до ялинок та вогників, тут аби опалення й електрика були. Хоча минулого року в Миколаєві встановили символічну ялинку у стилі мілітарі, створену з маскувальних сіток. Як буде цього року – поки невідомо.

Зате в Харкові, незважаючи на регулярні обстріли, вже відчувається святкова атмосфера. Щоправда, не в центрі міста, а у підземці. Так, ще 17 листопада святкову ялинку поставили на центральній станції метро «Університет». Харків’яни сумно жартують, що поступово їхнє життя «йде» під землю. Дійсно, місцеві жителі багато часу проводять в укриттях (в місті часті тривоги), школярі навчаються у підземці, новорічні забави також там святкуватимуть.

Незважаючи на важкий час, містяни радіють головній ялинці, активно фотографуються на її фоні. А в міській раді Харкова кажуть, що цього року використали минулорічні декорації. До початку грудня обіцяють прикрасити 5 станцій підземки. А от чи буде святкове відкриття головної ялинки міста – достеменно невідомо.

Встановлять новорічне деревце і у Дніпрі. Тамтешній мер Борис Філатов ще в середині листопада коротко написав у своїх соцмережах, що ««Йолка» буде. Хай навіть «антиялиночники» зійдуть на гівно». Звісно, в коментарях до цього допису користувачі соцмережі не стримували своїх емоцій. Коли стоятиме ялинка у Дніпрі та скільки на неї витратять коштів – поки невідомою.

За гірлянди платять підприємці

А ось на головну ялинку країни, ту, яку встановлять у Києві на Софійській площі, з міського бюджету не взяли ні копійки, за все заплатили меценати. Кажуть, навіть прикраси й генератор для гірлянд купили. Щоправда, поки стиль оздоблення цьогорічної головної ялинки України тримають у секреті. Минулого року лампочки на ялинці були синьо-жовтими.

- Але більше ніяких деталей, все побачите на відкритті, - розказав KP.UA керівник компанії Folk Ukraine Ігор Добруцький.

- А коли планується відкриття? - запитуємо.

- Зараз працюємо над цим, точна дата ще не відома. Але 5 або 6 грудня. До свята Миколая точно встигнемо, - уточнює Ігор Добруцький.

А от фудкортів, як і минулого року, не буде

Багатозначно мовчить і Львів. Місто, де різдвяні свята завжди відзначають з особливими урочистостями, поки без ялинки. Щороку головне новорічне деревце офіційно відкривали в День святого Миколая, який відзначали 19 грудня. Цього року Чудотворець «прийде» раніше, 6 грудня. Тоді ж міський голова Львова Андрій Садовий мав би урочисто увімкнути новорічні гірлянди на ялинці. Та поки що невідомо, чи головне святкове деревце узагалі стоятиме біля Оперного театру.

- На сьогодні такої інформації ми не маємо, - сказали нам у міській раді Львова. – Як тільки з’явиться – одразу повідомимо.

Зате є інформація від міської влади Тернополя. У понеділок, 27 листопада, у місті встановлять штучну ялинку, яку придбали ще раніше. Прикрасять її старими іграшками, а також тими, які вже майструють місцеві школярі. Будуть і гірлянди. За електрику платитимуть підприємці-меценати. Офіційно лампочки на ялинці засвітяться у цьогорічний День святого Миколая.

Штучна ялинка є і в Івано-Франківську, але цього року її вирішили не встановлювати – економлять на освітленні. Тому знову замість новорічного дерева буде патріотична інсталяція.

- Буде символічна ялинка з малюнків дітей, - повідомив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцинків в ефірі радіо «Західний полюс» .

Ще минулого року учні професійно-технічних училищ міста виготовили металевий каркас 5-метрової ялинки. Конструкцію прикрасили дитячими малюнками, янголами, гербами деокупованих міст тощо. Містові ця інсталяція узагалі нічого не коштувала.

У Луцьку також хотіли з фантазією прикрасити ялинку. Міська влада навіть оголосила конкурс на найкращу концепцію оформлення новорічного деревця. Учасники надсилали на розгляд відповідної комісії свої ідеї щодо оформлення, а також детальний кошторис витрат із зазначенням джерел фінансування. Але переможця так і не обрали.

«Жодна з поданих пропозицій повністю не відповідала умовам конкурсу. Окремі з них у наявні терміни технічно реалізувати було нереально, окремі - дуже затратні фінансово», - написав на своїй сторінці в фейсбуці міський голова Луцька Ігор Поліщук. Тому міська влада вирішила прикрасити новорічне дерево оздобленням ще з минулих років. Ялинка у Луцьку також вже є: "тріо" великих дерев росте на Театральному майдані в центрі міста.

Свято не на часі

Чимало українських міст все ж вирішили обійтися без новорічної ялинки. Так, у Чернігові, Черкасах та Чернівцях новорічної ялинки узагалі не буде. В. о. мера Чернігова Олександр Ломако заявив, що новорічних святкувань цього року, як і минулого, не буде.

- Але ілюмінацію треба повісити на Валу, алеї Героїв, у сквері Хмельницького, стометрівці, щоб створити якийсь хоч трошки настрій, - сказав Олександр Ломако на загальноміській нараді.

Нечисельні святкові урочистості зі святим Миколаєм будуть лише для дітей.

Не буде головної ялинки і у Житомирі. Також у місті не проводитимуть новорічні урочистості. Лише для дітей відкриють невеличку резиденцію Святого Миколая та планують дитячі свята у районах міста.

Місто Рівне теж не матиме головного новорічного дерева. Хіба що прикрасять ілюмінацією центральний парк, а про святкові вогники у центрі подбають приватні підприємці. Хоча насправді ялинка в Рівному є – штучна, яку придбали ще до війни нібито за 800 тисяч гривень. Рівняни кажуть, що, мабуть, припадає пилом на якомусь складі...

У Кропивницькому до зими готувалися ще влітку. Так, в липні на засіданні бюджетної комісії Кропивницької міської ради вирішили три мільйона гривень, передбачені на придбання нової штучної новорічної ялинки для міста, яку пошкодив буревій, перенаправити на територіальну оборону.

У Вінниці також не будуть встановлювати різдвяне дерево. А от Одеса, Полтава та Суми поки вагаються: і грошей з міського бюджету шкода, і ялинку хочеться. До речі, в Сумах думають щодо економваріанту і пропонують прикрасити гірляндами за 10 тисяч гривень три "живі" ялинки біля фонтану «Садко», що в центральній частині міста.