Запити України до союзників на далекобійні засоби ураження змусили інші країни замислитися над розробкою нового покоління ракет великого радіусу дії. І зараз у світі розгорнулася своєрідна гонка у цьому напрямку. Що вже пропонує світовий ВПК у цій сфері?
Американці змінюють ATACMS на PrSM, яка б'є на 500-650 км
Сполучені Штати Америки випробували нову далекобійну ракету, яка замінить ATACMS. Журналісти зазначають, що випробування ракети Precision Strike Missile (PrSM) свідчать про те, що США уже на крок ближче до того, щоб отримати нову балістичну зброю. Перший кваліфікаційний політ здійснювався із ракетного комплексу M142 Himars.
"Попередні результати випробувань показують, що ракета Precision Strike Missile Increment 1 справлялася номінально з погляду прогнозованої траєкторії польоту, летальності, вертикального кута ураження та висоти розриву", - йдеться у повідомленні.
Ракета Precision Strike Missile (PrSM) – високоточна ракета дальньої дії нового покоління, розроблена для армії США. Ця нова система озброєння класу "земля-земля" забезпечить розширені можливості для атаки, нейтралізації, придушення та знищення цілей за допомогою ракетного вогню непрямого наведення на відстані понад 499 кілометрів.
Бажана дальність ракети становить 650 кілометрів, але експерти зазначають, що польоти на невеликі відстані складніші для такого озброєння. Precision Strike Missile може маневрувати на великих швидкостях, щоб вразити ціль. "Це випробування перевіряє структурну цілісність ракети та управління траєкторією", – запевняють у компанії Lockheed Martin.
Наразі оборонний гігант виробляє ракети PrSM Increment-1 з дальністю понад 500 км. Наступного року на ракету очікує три випробувальні запуски для демонстрації можливостей. Вже зараз Lockheed Martin планує створити Increment-2, 3 та 4. Друга ітерація ракети отримає багаторежимну головку самонаведення, яка розробляється армійськими лабораторіями.
Версія PrSM Increment-3 буде зосереджена на додаванні інтелектуальних суббоєприпасів та можливості ураження безлічі цілей. І вже Increment-4 буде версією із дальністю поразки до 1000 км.
Французька ракета М51 – представник нового покоління балістики
Франція днями також випробувала нову міжконтинентальну балістичну ракету. Збройні сили Франції здійснили успішний пуск новітньої міжконтинентальної балістичної ракети M51.3.
Про це на своїй сторінці в соціальній мережі X повідомило французьке міністерство оборони. "Перший успішний випробувальний запуск стратегічної балістичної ракети М51.3! Ця розробка увічнює довіру до нашого ядерного стримування та демонструє досконалість нашого сектору пускових установок", - повідомив міністр оборони Франції Лекорню. Водночас міністр оборони Себастьєн Лекорню заявив, що ця розробка підтримує надійність сил ядерного стримування країни та демонструє досконалість її системи запуску.
Міжконтинентальна балістична ракета М51 є представником нового покоління МБР із великою дальністю ураження. Новинка французького оборонпрому була розроблена як заміна для ракет М45. На озброєння ракета почала надходити у 2010 році. Вона складається із десяти незалежних багаторазових цільових ракет. Їхня бойова частина - термоядерні боєголовки TN 75.
Ракета має високу маневреність, завдяки чому її буде нелегко перехопити навіть найсучаснішим засобам протиповітряної оборони. Вага M51.3 складає 52 тонни, а довжина – 12 метрів.
Кім Чен Ин має найбільшу у світі ракету - Hwasong-18
Північна Корея опублікувала відео, де вона запускає міжконтинентальну балістичну ракету Hwasong-18. Hwasong-18 пролетіла понад тисячу кілометрів за 75 хвилин і впала у воду біля Японії. Максимально набрана висота – 6600 км. Hwasong-18 – це тип твердопаливної ракети, яку важко виявити та перехопити. Вперше її випробували у квітні.
У Японії вже назвали це випробування загрозою для нового порядку. "Це - серйозна загроза в іншому вимірі, ніж раніше", - сказав міністр оборони Японії Нобуо Кісі. За його словами, нова міжконтинентальна балістична ракета при звичайній траєкторії запуску здатна подолати відстань понад 15 тис. км і досягти будь-якої точки на території Сполучених Штатів, зокрема на Східному узбережжі.
За неофіційними даними, Hwasong-18 має довжину близько 25 метрів і є найбільш далекобійною зброєю Північної Кореї і, за деякими оцінками, найбільшою у світі дорожньо-мобільною балістичною ракетною системою. Ракета була вперше представлена на військовому параді у жовтні 2020 року.
Північнокорейські ЗМІ заявили, що ракету запустили "через безпрецедентні військові провокації США та її васалів". Також вони заявили, якщо Вашингтон і Сеул "не визнають поразки своєї марної ворожої політики" щодо Пхеньяну, то Кім Чен Ин почне "низку сильних військових наступальних дій".
Індійський BrahMos може розвинути швидкість майже 3000 км/год
Західне командування ВМС Індії повідомило, що військові провели успішний випробувальний пуск крилатої ракети BrahMos з борту нещодавно переданого у розпорядження військово-морських сил есмінця проєкту 15B "Імпхал".
Ракета BrahMos має надзвукову швидкість і може вражати цілі на відстані 280 км.
Швидкість ракети – 2,5-2,8 Маха (майже 3000 км/год), дальність стрільби – до 280 км, вага ракети морського базування – 3000 кг, вага бойової частини – 450 кг. У варіанті мобільного наземного комплексу називається BrahMos-2 і, крім використання в Індії, буде поставлятися на експорт.
Бразилія увірвалася на ринок
Бразильська оборонна компанія Avibras на виставці LAAD Defense & Security 2023 представить дві нові версії своєї ракетної системи ASTROS II - модифікація Mk6, інтегрована з дозвуковою крилатою ракетою AV-MTC і дальністю стрільби до 300 км, і модифікація AFC. Більше ніхто в Латинській Америці не має власних далекобійних ракетних комплексів.
Вперше про адаптацію системи ASTROS II Mk6 під дозвукову крилату ракету AV-MTC стало відомо наприкінці 2019 року, коли Бразилія вперше представила прототип КР. Бразильська AV-MTC має твердопаливну силову установку, комбіновану систему наведення (інерційна + GPS), довжина фюзеляжу – 5,5 м, польотна маса – 1400 кг, зокрема маса БЧ – 200 кг, варіанти спорядження боєголовки на 64 суббоєприпаси.
Якщо говорити про особливості ASTROS II AFC, вони полягають у наступному. На сьогодні системи ASTROS II можуть вести вогонь лише у складі "вогневого батальйону" на 18 машин, при цьому для управління стрільбою потрібні одразу 5 допоміжних машин різного призначення.
А як у нас?
Київ поставив планку 700-1000 кілометрів для своїх ракет
Україна також прагне створювати та виробляти ракети з дальністю ураження ворожих об'єктів на відстані понад 1000 км. Як повідомляє ВВС, це може бути модернізований варіант ракети «Нептун».
Цей ракетний комплекс, розроблений у конструкторському бюро «Промінь» і прийнятий на озброєння лише три роки тому, призначений для ураження кораблів супротивника у відкритому морі. Саме запуск двох ракет "Нептун" 13 квітня 2022 року знищив головний корабель Чорноморського флоту РФ - крейсер "Москва".
Джерела американського профільного видання The War Zone стверджують, що за останній рік українська оборонна промисловість працювала над модифікацією ракет Р-360 «Нептун» для застосування не лише кораблями в морі, а й для наземних цілей. Саме модифікованою ракетою Р-360 було 23 серпня успішно вражено новий російський зенітно-ракетний комплекс С-400, розташований на крайній західній точці окупованого Криму - мисі Тарханкут.
Ціль була розташована на відстані приблизно 150-180 км від українського берега. "Це наш новий виріб, який показав себе абсолютно бездоганно", - заявив секретар РНБО Олексій Данилов.