Цю зиму українські енергетики вже називають у перспективі важкою. І хоча у міністерствах впевнені, що запас міцності у нас є, пам'ятаючи блекаути кінця 2022 року, громадяни знову підшукують будинки у сільській місцевості – хтось на зиму, а хтось і для постійного проживання. Пічне опалення, дрова в найближчому лісі, вода з колодязя і краєвид за вікном можуть скрасити дні в очікуванні весни.
Втім, романтика залишається на другому плані, якщо в першу чергу потрібен дах над головою, на другому місці стоять зручності (світло, газ, водопровід), ну а далі інші складові комфортного життя. KP.UA дізнавалася, які нині ціни на житло за межами мегаполісів.
"Що далі в ліс", то дешевше
Насамперед нас цікавило бюджетне житло, триповерхові хоромини та кілька гектар городу – тема окремої розмови.
У середньому, в центральній частині країни і навіть відносній близькості від великих міст нерухомість для постійного життя знайти можна. Нехай навіть за умов проживання, наближених до спартанських. Ціна стартує від 2000 доларів. Наприклад – у селі Корнилівка (11 км від Корсуня, Черкаська область) за такі гроші продається ще міцний цегляний будинок.
Таких у країні пропонують чимало. І тут працює правило "Що далі в ліс" (поле, степ), то дешевше. Але, налаштовуючись на покупку, потрібно бути готовим вкласти, щонайменше, стільки ж у ремонт.
Наступна цінова сходинка – 5000 доларів. Тут уже, крім стін, можна розраховувати на деякі блага цивілізації. Туалет найчастіше у дворі, але світло зазвичай до такого житла підведено, і свердловина майже напевно десь неподалік викопана. Та й віддаленість від магазинів, пошти, лікарні буде значно меншою. Нам сподобався будиночок навіть не в селі, а в містечку Шпола (Черкаська область). Викладай 5000 доларів - заселяйся та живи!
Чим платити оренду – краще купити своє
Втім, бюджетного сільського житла поступово дедалі менше. І воно стабільно дорожчає. З минулого року зростання цін мало не в половину (більш ніж на 40%) – первинної, вторинної, багатоповерхової та приватної нерухомості. Рієлтори пояснюють це просто – є попит. Особливо це видно на будинках і квартирах у західних та центральних районах України.
- Дешевих будинків – так, щоб можна було заїхати та жити, не замислюючись про проведення газу, води чи електрики, – практично немає. Найдоступніше, що вдалося знайти, – це будинок на Вінниччині за $6500, але там треба вести газ з вулиці та бурити свердловину, щоб не бігати з відрами до колодязя, та й споруда стара, - розповіла Лілія Курій, яка нещодавно купила собі скромне житло у селі. Оплачувати орендовану квартиру в столиці їй уже не по кишені – лише комунальні платежі доходять до 3000 гривень у холодну пору року. Лілія вважає, що краще вигрібти все із заначок, залізти в борги і вкласти гроші в утеплення та оснащення нового (нехай і не найкомфортнішого та логістично незручного), але свого житла.
- Все оформлення документів лягло на нас, покупців, але ми не в претензії, благо документи на дім та землю в порядку. Зиму пережити тут можна – є пічне опалення. Звичайно, хотілося знайти будинок раніше, влітку або на початку осені, але не виходило. Ми переглянули десятки будівель у різних регіонах, переважно ціна починалася з урахуванням наших вимог від 8-10 тисяч доларів і вище, - каже співрозмовниця. – У Києві та під Києвом будинки коштують від $120 тисяч і дорожче.
На Запарпатті дорого, як у Києві
Найдорожчі приватні будинки виявилися у Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях. На продаж виставлені гідні екземпляри, ціни починаються від $20 000 і вище. Є тільки побудовані будинки під чистове оздоблення - їх вартість йде за $50 тисяч, але так там і будинки відповідні.
- Західні області зараз - це символ спокою через віддаленість від зони бойових дій, хоча є ризик ракетного обстрілу, але все одно тут люди почуваються більш захищеними. Поруч кордон із державами Євросоюзу, так що будь-яка купівля нерухомості тут – це гарне вкладення, - каже столичний рієлтор Катерина Лугова. - Порівняно з минулим роком ринок нерухомості взагалі ожив, показує 30-відсоткове зростання. При цьому інтерес покупців трохи змістився з «первинки» на «вторинку» та приватний сектор.
Рієлтори наголошують, що все частіше в умовах придбання квартир чи будинків фігурує слово «укриття». У цьому плані приватні будинки із підвалами дають фору багатоповерхівкам, кажуть фахівці ринку.
- Умовні передмістя потроху забирають покупців у міст. Приблизно така ж ситуація була наприкінці 2014 – 2015 років. У результаті ціни на нерухомість у Закарпатській області зросли більше ніж удвічі, в Ужгороді – більше ніж наполовину, а ось у Чернігові та області зростання практично немає. Покупці одразу кажуть: надто близько кордон із РФ, це «мінус», - додає Лугова.
Портали з продажу нерухомості повідомляють, що мінімальна вартість будинку в Україні – 375 тис. грн ($9300), а максимальна – 78,4 млн грн ($1,9 млн). Знайти вартість квадратного метра нижче за $270 нам не вдалося в жодній з областей.
За даними порталу DIM.RIA, попит на приватні будинки з початку 2023-го зріс на 43%. Від 10 000 грн за кв. метр приватної забудови просять на Київщині, проте найдорожчі будинки, як ми вже сказали, - у західних областях. Там ціна «квадрата» може сягати 41 000 грн (Закарпаття).
Найбільш популярними містами та регіонами для покупки житла рієлтори називають Дніпро, Вінницю та Кропивницький – тут можна знайти будинки у середньому ціновому сегменті. Оскільки ці регіони прийняли кілька хвиль внутрішніх переселенців, саме тут на продаж виставляють недороге приватне житло, що вимагає вкладень.