З клабхаузом та триразовим харчуванням: під Києвом американець будує житло для тих, хто втратив дім

Разом з дахом над головою переселенці отримують меблі та домашню техніку.

facebook.com/RuslanKravchenkoKyiv

Колонщина - не велике, але дуже мальовниче село біля Макарова Київської області, про яке розповідають багато легенд. За однією з них саме тут знаходиться Батиєва гора, на якій стояв намет ординського хана. Село славиться ткацтвом, вишивкою, а віднедавна і новобудовою, якій дали назву “Чудо-містечко”.

Зведене за кошти власника американської будівельної компанії Делла Лой Хансена, містечко вже дало прихисток 68 літнім людям, які втратили свої домівки через російську агресію. А невдовзі його населення подвоїться.

Благодійник особисто прибув на відкриття свого дітища, назвавши дивом витривалість українців.

Про проєкт, про те, як він зароджувався і розвивався, kp.ua розповіла директорка фонду To Ukraine with love в Україні Тетяна Рябоволова.

Довічно подароване

- Це наш улюблений проєкт, вони такі зворушливі – наші новосели, - усміхається Тетяна. – Так щиро радіють, так за все дякують! Ми не мали на меті зробити дім для престарілих чи, не дай боже, хоспіс. Ми зводили житло для людей поважного віку, які можуть не дочекатися кінця війни та відбудови і не мають вже сил для самовідновлення.

“Чудо-містечко” – це переклад CO CF MIRACLE VILLAGE з англійської. Перша черга була готова в середині жовтня, офіційне відкриття відбулося 20 жовтня цього року. Для новоселів тут все безкоштовно. І нові меблі, і кухонні гарнітури, і яка хочеш техніка: холодильник, пральна машина, телевізор, мікрохвильова піч, навіть кондиціонер. А на додачу мешканців забезпечують триразовим гарячим харчуванням.

- Поки кухня у нас тимчасова, постійна працюватиме, коли буде заселена друга черга і відкриється клабхауз (місце для пенсіонерських посиденьок і відпочинку. – Ред.). Це має статися в кінці грудня – на початку січня, тоді ж будуть запущені медпункт, стоматологічний кабінет, перукарня.

Магазин в містечку вирішили не відкривати, бо до сільського легко дістатися пішки. А як нема на те сил, то під рукою безкоштовний автобус. Він і на ринок відвезе, і в лікарню, і в собез – по всіх, яких треба, справах. Водій обслуговує “Чудо-містечко” на постійних засадах.

Всі витрати бере на себе фонд To Ukraine with love. Делл Лой Хансен є його інвестором, поки що єдиним.

Зрозуміло, що для людей, які ховалися по підвалах від бомб, вибиралися з жерла війни під обстрілами, поневірялися по чужих кутках, життя зараз виглядає, мов у казці.

От тільки казки, на жаль, не вистачає на всіх, хто її заслужив.

- Ми знаємо, що є ображені. Втратити дах над головою страшно як для старого, так і молодого. Люди дзвонять, питають, чому не потрапили в проєкт... Ми б хотіли допомогти усім-усім, але просто не маємо на те змоги, - розводить руками Тетяна Рябоволова. - Коли оголосили збір заявок, надійшло 700 анкет. У нас працює комісія з восьми людей: четверо з України, четверо з Америки, за кожного поселенця було голосування.

Тетяна каже, що відбирали пенсіонерів, які врятувалися з окупованих територій або із зони бойових дій. Тих, хто зовсім самотній або хоч і має рідних, та ті не можуть про нього подбати або виїхали за кордон.

- Більшість наших новоселів мешкали у модульних будиночках на 12 “квадратів” разом з чужими людьми, бо більше не мали, куди діватися. А у нас одинак має свій будиночок, а як пара – то на дві кімнати. Кухня, санвузол – все своє, все за договором довічно подароване.

Чотири маленькі герої

Фонд To Ukraine with love заснований у березні 2022 року Світланою Міллер, українкою, яка давно живе в Америці, але не пориває зв’язків з батьківщиною. Коли почалася велика війна, Світлана з чоловіком возили в Україну гуманітарну допомогу, ліки. А потім сталося те, про що заговорила вся Америка.

Син Світлани – Чейз разом з трьома друзями витратили всі свої шкільні канікули, щоб зібрати гроші на будинки для українців, які втратили житло через війну. Підлітки просто стукалися в двері, зверталися до багатіїв та бідняків. Хтось жертвував долар, хтось від трьох до восьми тисяч, а був рекорд і у 100 тисяч! Хлопців показували по телевізору, брали у них інтерв’ю. На кінець літа, наслідуючи приклад героїв, гроші збирали вже зо два десятки груп американських школярів, і мали великий успіх.

- Син Світлани приїздив разом з батьками в Київську область, особисто вручав ключі від будинку сім’ям переселенців, - згадує Тетяна. – Ми будували в Макарівському районі на приватних обійстях, які зруйнувала війна. Кошти надходили всю осінь, а перед Різдвом фонд оголосив в Америці акцію: не роби безглузді подарунки своїм рідним, а пожертвуй на будинки для людей, які через війну все втратили.

Директорка українського відділку фонду каже, що чимало домівок вдалося побудувати у грудні – січні, а у лютому запал благодійників почав згасати.

- Світлана подарувала ключі від останніх будинків. Підрядникам із Західної України ми сказали, що даємо вимушену відпустку. Вони були дуже засмучені, для всіх це були важкі хвилини. Світлана зібралася до Америки, але перед тим ми вирішили поїхати до Харкова – перевірити, як працюють наші точки гарячого харчування.

О п’ятій ранку гроші були на рахунку

Дорогою до Харкова сталося диво – Світлані зателефонував Делл Лой Хансен - засновник і генеральний директор компані Wasatch Group, яка інвестує гроші в нерухомість.

Сім’я Міллерів не була знайома з мільярдером. Знали, що такий чоловік є, займається благодійністю, але контактів не мали і навіть не думали шукати. Делл Лой сам знайшов телефон засновниці фонду To Ukraine with love і запропонував допомогу.

- Делл Лой розпитав про нашу програму, задав ще багато питань. Світлана сиділа просто з квадратними очима і тільки показувала мені, що розмова дуже добра. Коли ми зупинилися на заправці, вона сказала, що ось ця людина тільки-но пообіцяла переказати нам 500 тисяч доларів на перші 20 будинків. Чоловік Світлани похитав головою: це занадто добре звучить, щоб бути правдою...

Через довгу розмову до Харкова подорожуючі в той день не дісталися – заночували у Миргороді.

- А коли прокинулися о п’ятій ранку, то гроші вже були на рахунку. Наше будівництво, отримало нове життя, - усміхається Тетяна.

Будемо купувати і будувати

Десь до травня цього року будували, як і раніше, на господарських зруйнованих ділянках.

- Зазвичай ми, коли передавали сім’ї ключі і дарчі документи, виводили її на зв’язок з людьми, які збирали гроші. Для американців це дуже важливо – бачити, що кошти пішли за призначенням. Делл Лой теж був з українцями на зв’язку. Після котрого вже дарування він сказав Світлані: це дуже добре, що ми з вами робимо на Київщині, але як же бути людям, які приїхали з окупованих територій, як їм можна допомогти? Світлана відповіла: на жаль, ніяк, у них немає землі, нема де будуватися. Лой перервав зв’язок, а через кілька годин знову подзвонив: дайте Тетяні доручення знайти землю, ми будемо її купувати і будувати для переселенців.

Тетяна згадує, що спершу все здавалося ніби просто: ділянки шукали через земельних брокерів.

- Нам пропонували, ми дивилися, щоб було правильне цільове призначення, щоб можна було провести електрику, комунікації. Але історія виявилася не така проста. Ділянок було багато, але не всі підходили під задумані містечка. Та зрештою вибір було зроблено.

Чотири проєкти

Зараз за підтримки Делла Лой Хансена фонд To Ukraine with love реалізує чотири проєкти. Всі вони починалися влітку цього року, і результат уже маємо восени.

Паралельно з “Чудо-містечком” у Колонщині було відкрито першу чергу “Містечка Хансена” в Тарасівці (Боярська міська громада). Це 16 типових будинків із гаражем на 110 квадратних метрів, 40 двокімнатних квартир та 24 однокімнатних. До кінця року тут планують здати в експлуатацію ще нові будинки, звести дитсадок та школу. Загалом буде побудовано 432 квартири.

У Софіївській Борщагівці під Києвом фонд викупив готовий будинок на 135 квартир, своїм коштом зробив ремонт та меблювання.

- Ці проєкти призначені для працездатних людей, - розповідає Тетяна Рябоволова. – Житло безкоштовне, мешканці сплачуватимуть тільки за комунальні послуги. Але не довічне. Розраховане на п’ять років. На нашу думку, це цілком достатній термін, щоб родини, яким ми даємо добрий старт, змогли стати на ноги, знайти роботу і зібрати принаймні перший внесок на іпотеку. Втім, що буде через п’ять років, ми поки і самі не знаємо. Сподіваємося, що закінчиться війна і люди отримають компенсації.

Нині зводяться та готуються до здачі 48 житлових будинків у селі Бузова Бучанського району. Тетяна каже, що проєкти всіх споруд виконували українські архітектори, однак Делл Лой також брав у тому активну участь, щось пропонував, щось додавав від себе особисто. Будівельні роботи виконувала його компанія Wasatch Group.

Делл Лой Хансен
Досьє Коротко про

Відомий в Америці як меценат, засновник та очільник інвестиційної компані Wasatch Group, власник кількох футбольних клубів та радіостанції. Народив і виріс в штаті Юта, в Школі бізнеса Джона М. Хантсмана при Університеті штата Юта отримав диплом бакалавра з політології.

Перший будівельний бізнес зазнав краху під час кризи 1988 року, однак заснував Wasatch Group, і це виявилось вдалим старом. За даним англійської Вікпедії, у 2013 році компанія керувала 65 об’єктами загальною вартістю 1,3 мільярда доларів.

Крім футболу захоплюється колекціонуванням монет. У його зібранні є винятково рідкісний десятицентовик Barber 1894-S, який Хансен придбав за 1,3 мільйона доларів.