Після рішення Міносвіти та КМУ про ліквідацію Національного авіаційного університету, сам заклад було позбавлено статусу національного та розділено на два: Київський авіаційний інститут та Українську державну льотну академію в Кропивницькому. Наразі в НАУ працює ліквідаційна комісія, яка уповноважена за 90 днів провести повну реорганізацію закладу. Однак, студенти та викладачі й досі не розуміють чого їм очікувати у підсумку. Натомість в НАУ скаржаться на безпідставні звільнення вже кількох десятків співробітників, на затримки зі стипендіями, на вимагання у контрактників оплати за навчання наперед і не тільки.
Так, як стало відомо редакції, нове тимчасове керівництво НАУ в особі ліквідаційної комісії вже звільнило кількох проректорів та ще кілька десятків інших співробітників без пояснення причин. При цьому коштів на виплати при звільненні в університеті вже не вистачає. А дехто зі звільнених освітян, не погоджуючись з рішеннями "нової влади", мають наміри оскаржувати їх до суду.
"Фінансові проблеми в НАУ почалися на етапі заходів з дестабілізації роботи закладу. Щойно МОН почав погрожувати ліквідувати університет, контрактники перестали сплачувати за навчання. Ніхто й досі не розуміє, що очікує на студентів, які вступали в Національний авіаційний університет, обирали його, прагнули отримати відповідні дипломи. Звісно, що оплачувати наперед ніхто не поспішає, та вже накопичилися й значні борги. Дуже багато студентів шукають інші заклади для переведення туди на навчання. Їх обурюють не лише те, як МОН повів себе з НАУ, але й скандальна репутація нового керівництва", - розказує одна з викладачів колишнього НАУ.
Також, через брак грошей в закладі наразі постало питання "чим платити стипендії". Як адміністрація планує вирішення цієї проблеми, "ніхто нікого не інформує", додає співрозмовниця.
З часу ліквідації НАУ пройшло менше ніж місяць. Однак МОН вже призначив нового т.в.о ректора, звільнивши попереднього, попри його службу у ЗСУ. Така ситуація фактично гарантує майбутні судові спори. Тимчасовим керівником колишнього НАУ при цьому стала особа з дуже скандальною репутацією.
Міністр освіти Оксен Лісовий підписав наказ про призначення т.в.о ректора Володимира Шульгу. Це колишній губернатор Сумської області, який свого часу перебував під домашнім арештом за підозрою у шахрайстві, розтраті та привласненні коштів, шляхом зловживання своїм службовим становищем. Ба більше, ці злочини були інкриміновані Шульзі в той час, коли він вже одного разу працював в НАУ на посаді проректора.
Загалом, як кажуть студенти, з якими вдалося поспілкуватися редакції, у напівліквідованому НАУ наразі панує "атмосфера колапсу". Нова адміністрація зі студентством не спілкується, жодних гарантій отримання "національних" дипломів ніхто не дає, а низка програм міжнародного обміну для студентів були зупинені.
"Реально у мене просто відчай. Я була на зустрічі студентів з заступником міністра освіти Михайлом Вінницьким. Він не відповів конкретно на жодне наше запитання. Він просто сказав, що це такий експеримент, і що це все з НАУ придумав не МОН, а президент Володимир Зеленський. Дуже дивно було це чути. Склалося враження, що просто хтось вирішив переділити чи вплив, чи гроші. Я не знаю, якщо чесно. Як можна руйнувати університет в розпал війни...? З нового року буду забирати документи", - каже студентка 2 курсу Анастасія.
Яка доля міжнародних сертифікатів, що отримував НАУ, яка доля представництва ICAO, яке діяло на базі університету, поки що, з'ясувати не вдалося. Крім того, у підвішеному стані наразі перебувають й усі навчальні програми закладу.
Нагадаємо, 16 жовтня з ініціативи МОН, КМУ прийняв рішення про ліквідацію НАУ та утворення на його базі двох закладів освіти. В самому НАУ такі дії чиновників називали незаконними та анонсували оскарження розпорядження про реорганізацію до суду.
У МОН, своєю чергою, заявляли про ліквідацію НАУ нібито з причин його неефективності, зокрема, через те, що університет не розробляв дронів.
За прикладом НАУ, в рамках "експерименту", у МОН мають наміри ліквідувати ще кілька національних ЗВО. Про які саме заклади мова, поки не розголошують.