Після скандалу зі столичним Boho club, де проходили гучні нічні гулянки, Міністерство внутрішніх справ пообіцяло запровадити покарання для закладів, які працюють з порушенням комендантської години. Як відомо із нещодавнього виступу очільника МВС Ігоря Клименка на телемарафоні, такий законопроєкт уже напрацьовано.
Штрафи для підприємців передбачені чималі, та чи налякають вони порушників? І чи треба вводити штрафи за нехтування комендантською годиною для пересічних громадян? Адже заборона на нічні пересування діяла від початку повномасштабного вторгнення, а відповідальності за її порушення досі не було, якось обходились.
Будуть платити, але не в бюджет
Музика, співи, крики на літній терасі Boho тривали кілька місяців, тривожачи сон жителів сусідніх будинків. Поліція була глуха й німа. Лише після втручання журналістів “Української правди” правоохоронці звернули увагу на це зухвальство. Міністр Клименко обіцяє службове розслідування бездіяльності своїх співробітників, але певності, що подібні вечірки не відбуваються в інших районах Києва чи інших містах просто зараз, немає.
Директор Аналітичного центру "Ресторани України" Ольга Насонова вважає, що і запровадження нових штрафів мало вплине на ситуацію.
- Може, зупиняться на кілька тижнів, а далі все піде як було, - коментує експерт для KP.UA. – Кілька закладів, де влаштовують нічні гулянки, є у кожному великому місті, і їхні адреси всім відомі. Такі ресторани чи клуби не будуть платити штрафи, вони платитимуть певним особам у поліції чи місцевій владі. А якщо навіть випишуть штраф, то такі підприємства мають потужні юридичні служби і будуть довго оскаржувати санкції в судах.
Ольга Насонова відмічає, що в підсумку може постраждати доброчесний ресторанний бізнес.
- Отакі акції і такі розголоси кидають тінь на всі заклади. А 99% ресторанів та кафе суворо дотримуються правил.
Голова правління неурядової організації “Правозахисна Ініціатива” Богдан Чумак також не поділяє оптимізму:
- Навіть якщо нічний заклад сплатить штраф, це не підірве його бізнес. Суми малі порівняно з прибутками. Варто було б передбачити позбавлення ліцензії, це б справило більше враження.
Ідея не реалізована, але й не відкинута
Втім, законопроєкт лише у перспективі, до Ради він ще не внесений. Тим часом в українському парламенті уже “забуті” два законопроєкти, якими депутати намагалися ввести адміністративне покарання для любителів розгулювати уночі: від 12.07.2022 №7553 та від 04.10.2022 №8096. Пропонувалися або штрафи, або громадські роботи.
- Наразі за порушення комендантської години покарання немає. Поліція має право лише перевірити документи і наказати йти додому або до бомбосховища, якщо оголошена повітряна тривога. Коли документів немає, порушника мають доставити до відділку для встановлення особи. А потім також відправити додому, - зазначає адвокат Олексій Сиротін.
Законопроєкти не розглянуті, але й не відхилені. Отже, ідея запровадження санкцій остаточно не відкинута, законотворці можуть до неї повернутися.
- В Україні триває повномасштабна війна, вона вимагає упорядкованості по всіх напрямках. Комендантська година – це не забаганка. Це необхідність, обумовлена питаннями державної безпеки. У нас ще достатньо прихильників “руського миру”, яким зручно діяти вночі. Крім того, в нічні години відбувається пересування техніки, - нагадує військовий експерт Ігор Романенко. – Всі громадяни, за винятком власників спецперепусток, зобов’язані дотримуватися комендантської години. А коли є обов’язок, то має бути і відповідальність.
Порушення від порушення різниться
У Києві, більшості міст та областей комендантська година діє від 24.00 до 5.00. Час роботи закладів харчування, концертів, інших масових заходів розраховується так, щоб люди могли погуляти і повернутися додому, в тому числі й персонал закладів. Але бувають нетипові ситуації.
- Маму забрали по швидкій о другій ночі. О третій лікар з реанімації сказав, що я можу йти, і видав список ліків. Мовляв, повернетесь зранку, коли відкриються аптеки. Я не знала, чи працює таксі у комендантську годину, та й не мала на те грошей, - розповідає киянка Ірина Станкова. – На свій страх і ризик пішла пішки з Печерського району в Шевченківський.
Ірина згадує, що її тричі зупиняла поліція, але відпускала, коли показувала паспорт і розповідала історію нічної мандрівки. Порушення від порушення різниться.
- Якщо ми говоримо про штрафи для громадян, в них має бути аргументована логіка. Якщо людина порушує комендантську годину через те, що засиділася в гостях, вештається містом без документів, в неадекватному стані і міліція мусить нею займатися, то логіка у штрафах є, - стверджує Богдан Чумак.- На роботу поліції витрачаються гроші платників податків, порушник має їх компенсувати. Але законодавець обов’язково має передбачити виключення з цієї норми. Наприклад, коли порушення скоєне через обставини, що стосувалися загрози життю та здоров’ю або порятунку. Ми повинні розрізнити вимушене порушення закону і зневажливе до нього ставлення.
Однак у будь-якому разі, зауважує правозахисник, як би не прописували норми про штрафи, застосування їх залежить від розуміння і сумлінності поліцейського, який буде вирішувати, що робити з порушником. Тобто ризик зловживання не можна відкидати.
Конкретно
Як хочуть карати підприємців-порушників:
- 34 000 - 170 000 грн за перше порушення,
- 340 000 - 680 000 грн за повторне протягом року.
Як пропонували карати громадян (законопроєкт від 12.07.2022):
- 170 - 510 грн за перебування у комендантську годину на вулицях, в інших громадських місцях або рух в автомобілі без спецперепустки,
- 850 - 1700 грн – за повторне порушення упродовж року,
- 1700 – 3400 грн – за порушення комендантської години у межах прикордонної смуги.