Війна в Ізраїлі викликала загрозу нової навали мігрантів у Європі

Тільки зараз понад 300 тисяч палестинців залишили свої будинки через бомбардування.

REUTERS/Kai Pfaffenbach​

Війна в Ізраїлі може спровокувати нову мігрантську кризу в Європі. Як повідомляє німецьке видання Die Welt, на початок жовтня 2023 року в ЄС зареєстровано понад 801 тисячу клопотань про надання статусу біженців. Найбільший приріст мігрантів зафіксовано у Латвії, Естонії та Німеччині.

До Європи захочуть потрапити близько мільйона біженців

А Європейське агентство у справах біженців (EUAA) у своїй конфіденційній доповіді Єврокомісії повідомило, що кількість прохань про захист, поданих до 27 країн Євросоюзу, Швейцарії та Норвегії у 2023 році, мабуть, перевищить один мільйон людей. Це найвищий показник за аналогічний період із 2016 року. Найбільше заяв зафіксовано у Латвії (+168%) та Естонії (+119%).

На третьому місці - Німеччина. Тут відмічено приріст у річному обчисленні на рівні 74%. Водночас у Франції кількість клопотань збільшилася на 37%, а в Італії – на 63%.

За даними EUAA, у Німеччині майже кожне третє прохання надходить від громадян Сирії (27%). На другому місці - претенденти з Афганістану (17%), а на третьому – з Туреччини (16%). Зважаючи на все, жителі цих країн побоюються або навіть знають про можливе загострення ситуації на всьому Близькому Сході.

У Європарламенті також пророкували нову хвилю міграції до ЄС через війну в Ізраїлі. Депутат Європарламенту від Польщі Адам Белан заявив, що події в Ізраїлі ініціюють нову хвилю біженців до Європи, міграційний тиск на Європейський Союз стане значно сильнішим.

«Будь-який хаос або війна на Близькому Сході означатиме хвилю біженців, які захочуть потрапити до Європи через Середземне море. Цей міграційний тиск буде набагато сильнішим», - заявив Белан. Він зазначив, що у зв'язку з війною в Ізраїлі ЄС чинитиме тиск на країни організації, щоб забезпечувати дотримання механізмів примусового переселення мігрантів. За даними Організації Об'єднаних Націй, понад 338 тисяч осіб були змушені залишити свої будинки в секторі Газа через масовані ізраїльські бомбардування.

Навіть Ілон Маск прогнозує війну в Європі через біженців

Президент Польщі Анджей Дуда також заявив, що ескалація палестино-ізраїльського конфлікту викличе нову хвилю міграції, яка звалиться на Європу. «Це, боюсь, викличе подальший міграційний тиск на Європу. У нас, мабуть, знову буде хвиля мігрантів із Близького Сходу», - сказав він, коментуючи ситуацію в Ізраїлі.

Урядова рада із закордонних справ та оборони Греції (KYSEA) зараз обговорює останні події у війні між Ізраїлем та ХАМАС на тлі ризиків нових хвиль міграції та потенційного прибуття до країни терористів. Новинний сайт iEidiseis процитував урядові джерела, які зазначили, що Греція та Кіпр зазнаватимуть тиску через нові хвилі біженців безпосередньо із сектора Газа, Західного берега річки Йордан та Лівану.

А американський підприємець, засновник Tesla та SpaceX Ілон Маск у своїй соціальній мережі X (раніше Твіттер) повідомив, що збереження існуючих тенденцій у міграційній політиці європейських країн може призвести до того, що громадянська війна в Європі стане неминучою. Так він відповів на пост британського блогера та політичного оглядача Костянтина Кісіна про те, що у містах Європи «тисячі людей святкують» дії палестинського угруповання ХАМАС. "Якщо нинішні тенденції збережуться, громадянська війна в Європі неминуча", - відповів йому Маск.

Думка експертів

Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:

- В секторі Газа, де зараз точаться бойові дії, проживає 2,5 мільйона палестинців. Куди вони кинуться? Спочатку – до Єгипту. Але чи зможе він прийняти стільки біженців? Скоріш за все - ні. Тому вони вирушать до Європи.

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

- У багатьох країнах Європи є великі палестинські громади, і мешканці сектору Газа можуть спробувати перебратися до них. А крім цього, у цих процесах діє такий принцип: частина палестинців переселяється до сусідніх країн і чинить тиск на місцеве населення. А воно зі свого боку посилює міграційні процеси. Це як кинутий у воду камінь, від якого розходяться кола. Але нова мігрантська криза ще не є такою очевидною. Бо палестинців можуть не випустити із регіону.