У харківському "Фельдман Екопарку" намагаються впоратися з горем після отруєння тварин у контактному зоопарку.
- Неприємно усвідомлювати, що вулицями нашого міста ходить людина, нічим не краща за російських військових, які вбивали наших тварин на початку повномасштабної війни, - кажуть в екопарку. - На жаль, започаткований ними екоцид триває, і це чергова ланка.
У неділю, 8 жовтня, під час ранкового обходу працівники екопарку виявили 12 померлих кроликів та шість морських свинок. Викликали поліцію, правоохоронці вважають, що тварин отруїв хтось із відвідувачів.
– У нас сталося вбивство. Так, справжнє вбивство, причому масове. Загинули всі тварини контактної зони для найменших наших відвідувачів: кролики, морські свинки та інші пухнастики, яким так раділи діти. Розтин показав, що тварин отруїли миш'яком. Важко зрозуміти мотиви того, хто це зробив, - написали співробітники "Фельдмана Екопарку" в Instagram.
Незважаючи на трагічну подію, екопарк продовжує працювати, а зараз він готується до настання холодів. Докладніше про це розповів директор "Фельдман Екопарку" Віталій Ільченко.
"Закривати контактний дворик не плануємо"
– Віталію, як так сталося, що на території екопарку сталося вбивство тварин? Виходить, хтось нагодував гризунів кормом із отрутою?
- Виходить, що так. Це були переважно дрібні гризуни для контакту з найменшими дітьми, близько 20 тварин. Більш детальної інформації про них поки що, на жаль, немає.
- Оскільки це контактний зоопарк, отже, можна було годувати тварин із рук?
– Приносити із собою їжу для годування тварин у нас не дозволено. Відвідувачі можуть годувати їх лише кормами, які придбали в екопарку.
- Чи не думали на зиму відмовитися від контактного зоопарку у зв'язку з цим?
- Контактний дворик – важлива частина наших психореабілітаційних програм, зокрема для дітей. Тому закривати його ми не плануємо. Однак після того, що сталося, уважніше стежитимемо за благополуччям наших тварин.
- А як тоді плануєте забезпечити безпеку вашим вихованцям?
– Ми проінструктували наших співробітників та волонтерів, попросили їх уважніше стежити за дотриманням правил та не допускати, щоб тварин годували неперевіреними кормами.
Також ми збільшимо кількість персоналу та найближчим часом встановимо камери відеоспостереження.
До екопарку повернулися вже близько 400 тварин
- Отже, незважаючи на трагедію, "Фельдман Екопарк", та контактний дворик зокрема, продовжить свою роботу, щоб допомагати людям. Як ви готуєтеся до зими?
- Тварини, які вже повернулися до екопарку – їх близько 400, – це переважно види, які не бояться холодів. Однак ми, звичайно, утеплюємо на зиму вольєри, міняємо раціони з урахуванням сезону та погоди, заготовляємо корми.
Складніше із забезпеченням тварин, що знаходяться у різних куточках України. Є багато різних проблем – матеріальних, логістичних, фінансових. Проте нам допомагають наші друзі, меценати та волонтери. Завдяки цій підтримці ситуацію вдається контролювати.
- А щодо поповнення, не приїжджали нові тварини? Може, у когось із мешканців з'явилися дітки?
- Традиційний бебі-бум навесні-влітку, звичайно ж, не оминув наш екопарк, хоч і не в таких масштабах, як до війни. Щодо нових тварин, під час війни ми їх не завозимо.
Нині ми маємо інше завдання – повертати тих, кого ми евакуювали півтора року тому. Ми це робимо постійно. Повернулося багато копитних, але не лише вони. Почали привозити й дрібних хижаків. Наприклад, днями – сервала.
Активно повертаються на озеро Лебедине птахи – ми підготували їм усі умови для зимівлі.
– Кормів на зиму заготовили достатньо?
- У зв'язку з усіма труднощами, з якими зіткнувся наш екопарк, постійно потрібна допомога у забезпеченні тварин кормами. Нам допомагає безліч організацій та звичайних людей, кожному з яких ми глибоко вдячні. Але ми продовжуємо шукати нових друзів та меценатів. Критичної ситуації із заготівлею кормів немає, але щоб вона не виникла, нам усе ще потрібна підтримка.
- Як себе зараз почувають тварини? Як переносять повітряні тривоги та вибухи?
- Усі тварини, яких ми півтора року тому вивозили з екопарку під обстрілами, пройшли реабілітацію, заспокоїлися та вже почуваються нормально. Можемо констатувати, що період стресу, що гостро відчувається багатьма нашими тваринами, залишився позаду.
На щастя, відколи ми почали навесні цього року потроху повертати тварин на територію “Фельдман Екопарку”, його та прилеглі території жодного разу не обстрілювали. Хочеться сподіватися, що жахлива ситуація весни 2022 року більше ніколи не повториться.
- А як у вас із відвідувачами?
– Екопарк користується великою популярністю серед харків'ян та гостей із сусідніх регіонів. Він став місцем, де можна відпочити від війни та турбот, взяти участь у реабілітаційних програмах.
Людей завжди багато, тому ми постійно просимо наших гостей дбати про свою безпеку, не створювати скупчень. Укриття та все необхідне у разі надзвичайної ситуації у нас передбачено.
- З липня, коли ви відкрилися, у вас працювала лише "Долина альпак". Чи відкривали нові локації?
- З 1 жовтня наші гості змогли відвідати і центральну частину екопарку – там відкрився наш традиційний осінній "Бал хризантем". Тут ще багато слідів від обстрілів і бомбардувань, проте ми поступово впорядковуємо все. Найбільша лісова частина "Фельдман Екопарку" поки що закрита для відвідувань, там триває розмінування і йдуть відновлювальні роботи.