Реставратор старих хат із Вінничини: Стіни затирала глиною з піском та кізяками

Олена Присяжнюк збирається розвивати у глушині етнотуризм.

instagram.com/motanka__

У грубці палахкотить полум’я, у повітрі пахне свіжоспеченим хлібом, на ліжку акуратною гіркою красуються вишиті подушки. Все, як в дитинстві! Це і є володіння Олени Присяжнюк. Вже кілька років поспіль жінка реставрує старі хати-мазанки. Яка мета такої діяльності та скільки коштує купити і відреставрувати стару хатину, дізнавалася KP.UA.

Першою та особливою є прабабина хата

Жабокрич. Невеличке село на півдні Вінницької області, звідки родом наша героїня. Саме тут знаходяться п’ять хатинок-мазанок Олени Присяжнюк. Та першою і особливою є домівка її прабабусі.

Почалося все в 2020 році. На той час Олена давно жила в Крижополі, хоча рідне село не забувала. Більш того, так часто навідувалася у Жабокрич, що кілька років тому вирішила придбати там стару хатину. Хотіла, аби її маленький син мав змогу полежати на печі, як і вона колись у дитинстві.

- Розповіла рідним про свій задум, а моя бабуся каже: «Ти ж маєш хатину прабабусі», - згадує Олена Присяжнюк. – Дійсно! В хаті ніхто не жив, адже прабабуся давно померла.

Олена вирішила не лише відремонтувати хату, а й відтворити той самий інтер’єр, який пам’ятала з дитинства. Та спочатку треба було привести до ладу стіни, підлогу, вікна і ще багато чого. Всі роботи зайняли приблизно рік.

- Ми не використовували ніякої шпаклівки чи якоїсь сучасної штукатурки, - каже Олена. – Тільки глину, пісок і, як сполучний матеріал, кізяк. Все! Моя бабуся любить мати справу з глиною, розуміється на ній. Тому керувала: "до цієї глини треба більше піску, а в цей заміс – більше води". Взагалі допомагали всі рідні. Хоча спочатку зі здивуванням сприйняли мою ідею, та під час роботи увійшли в азарт.

У прабабиній хаті залишилося багато речей, які використали в інтер’єрі: посуд, гасові лампи, старовинна скриня. А щось, наприклад, килим у червоних квітах, який прикрашає одну зі стін, сім’я Присяжнюків купила. Деякі речі Олені дарують люди.

Також в хатині зберігається колекція старовинних вишитих сорочок і рушників, які Олена збирає вже кілька років. Сорочок – близько пів сотні, а про рушники взагалі каже – "багато". Зберігає усе у скринях, а одягає хіба що для фотосесії.

Свою діяльність показує в соцмережах

Після першої такої масштабної роботи Олена викупила ще три хатини по сусідству. Ці будинки давно стояли порожніми та закинутими, їх ніхто не хотів купувати. Крім Олени. А п’яту хату подарував чоловік.

- Ця мазанка знаходиться на околиці села, біля соснового лісу, - розповідає Олена. – І так мене той ліс завжди вабив… Якось між іншим сказала чоловікові, що там таке хороше місце, так мені там подобається, навіть, проїжджаючи повз, сфотографувала ту хату. А наступного дня він з якогось дивної причини запропонував поїхати в Жабокрич. Зупинився біля омріяної хати і вручив мені ключі. Чи ж треба казати, як я плакала від щастя і сміялася (сміється)?

Усі реставраційні роботи в хатинах, а також сільські будні вінничанка транслює у своєму блозі в Інстаграм. Каже, почала це випадково, але побачила шалений фідбек від читачів. Люди пишуть Олені, надсилають голосові повідомлення, дякують за те, що показує красу українського села, повертає їх у дитинство.

- Заряджаю людей на купівлю таких хаток - пишуть і скидають мені фото, а я тішуся, - каже Присяжнюк. – Навіть якщо хату відновлюють сучасними матеріалами, це також добре. В такому домі будуть жити люди, і це прекрасно.

Скільки ж коштує нині хата-мазанка? Олена стверджує, що такі закинуті будівлі є в кожному українському селі, але вартість залежить від багатьох факторів. Наприклад, в Карпатах старий дім буде в рази дорожче за мазанку в центральній частині України. Дешевше можна придбати хатину в маленькому селі, подалі від дороги. Але маючи хоча б 2 тисячі доларів США, можна сміливо обирати мазанку. До того ж хати продають з хорошим шматком землі.

«Це не музей, а жива оселя»

Вінничанка мріє, аби українське село оживало. І впевнена, що купівля старої хати-мазанки з подальшою її реставрацією – це чудова інвестиція у майбутнє.

- З початком війни багато українців зрозуміли, що в селі є перспективи, - каже Олена. – Навіть без благ цивілізації тут ти можеш мати воду з криниці, замість електрики - запалити свічку, замість опалення - нагріти піч, спуститися в погріб по картоплю чи сало. Не пропадеш!

Хатини Олени Присяжнюк вже стали своєрідною візитівкою її рідного села. Та жінка зупинятися не збирається. Планує розвивати зелений туризм.

- Мою хату чомусь нарекли музеєм, але це не так, - підкреслює реставраторка. – Це не музей, а жива оселя. Ми часто тут відпочиваємо, готуємо їжу, збираємося сім’єю за столом, приймаємо гостей. Якщо хочуть люди приїхати, відчути сільську атмосферу, полежати на тій же печі – нехай приїздять і насолоджуються. Я тішуся тому, що люди повертаються в село. Своїми роботами я показую цінність села, закликаю цінувати старовинні речі, реставрувати їх, берегти нашу спадщину.

До речі

Підмуровка і глиняні стіни

Отож, якщо обрали і вже купили хату – приступайте до роботи. Перш за все необхідно підмурувати фундамент.

- Це основа основ, і якщо є підмуровка, то вважайте, що вам пощастило: буде в рази менше роботи, - каже Олена. – Після цього йдіть в хату, оглядайте стан грубки, стін.

Якщо необхідно, грубу перекладають. Стіни: перш за все треба здерти стару глину, покрити-затерти свіжим глиняним замісом. Побілити, пошкурити-пофарбувати підлогу, двері, вікна. І ремонт хати-мазанки завершений!

Це цікаво

П’ять проєктів, які реставрують старі хати та розповідають про самобутню українську архітектуру

"Спадщина.ua" 

Організація заснована в 2018 році. Як вказано на сайті компанії, «місія – давати архітектурним перлам України нове життя». Учасники організації реставрують занедбані будинки, палаци, замки як в Україні, так і за межами. До речі, відновлені хатини можна купити.

"Дерев’яне мереживо Чернігова" 

Специфічний дерев’яний візерунок є родзинкою Чернігова. Волонтери проєкту відновлюють старовинні будинки міста і популяризують унікальні орнаменти. З 2018 року існує онлайн-музей, присвячений дерев’яному мереживу хатинок у Чернігівській області.

«Бабусина хатка» 

Це відремонтована столітня хатина на Черкащині. Автори проєкту відтворили у хаті стародавній інтер’єр. Будиночок можна орендувати для відпочинку. На сайті booking.com вартість оренди хати коштує 1650 грн за добу.

Old khata project 

Автори проєкту подорожують Україною, фотографують будинки та записують інтерв’ю з господарями. Таким чином хочуть привернути увагу людей до української культури, показати цінність нашої архітектури. Всі знімки та історії оформили у вигляді книги, яку можна придбати онлайн.

"Занесло в село"

Проєкт про життя у волинському селі. Це світлини, краєвиди, традиції, старі хати з їхньою цікавою архітектурою та побутом. Але перш за все - цей проєкт про людей та їхні життєві історії.