Нині військова служба – це високий ризик, але й непогане фінансове забезпечення. Нещодавно ми розповідали, на які виплати можуть розраховувати військові та члени їхніх сімей в різних життєвих ситуаціях. Сьогодні кореспондент KP.UA розбиралась з питанням пільг.
На що мають право військові
- Кредити. На період особливого стану військовослужбовці-контрактники мають пільги по кредитних зобов’язаннях. Для мобілізованих вони починають діяти з моменту призову. Військові звільняються від сплати відсотків за позикою, від штрафів чи пені за затримку платежів. Погашенню підлягає тільки взята у борг сумма, тобто тіло кредиту. Але не на всі займи.
– Ця пільга діє в усіх фінансових організаціях – державних та комерційних банках, ломбардах, МФО. Щоб скористатися нею, треба подати до банку заяву та довідку про перебування або зарахування до складу військової частини, - каже адвокат Євген Стеценко. – Документи можуть передати родичі бійця. Якщо відсотки продовжують нараховувати, треба звернутися зі скаргою до керівництва установи, в крайньому разі – до суду. Однак треба пам’ятати, що пільга не поширюється на кредити для придбання житла та автомобіля. - Податки. Мобілізовані ФОП звільняються від податку на доходи фізичних осіб та подання звітності. Всі військовослужбовці звільняються від сплати військового збору.
- Робота. На період проходження служби за військовиками залишається робоче місце, вони не можуть бути звільнені або скорочені. Але положення про збереження і нарахування середньомісячної зарплати для мобілізованого вже не діє.
- Транспорт. Військовослужбовці мають право на безоплатний проїзд залізничним, повітряним, водним та автомобільним (окрім таксі) транспортом, коли перебувають у відпустці, у відрядженні, при переведенні на нове місце служби, дорогою від військової частини до місця проживання при звільненні.
Які пільги у родин
1. Транспорт. Члени сімей військовослужбовців мають часткове право на безоплатний проїзд залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом. Умови мають бути такі:
- проїзд від місця проживання до місця служби військового у зв'язку з його переведенням,
- до місця, де військовослужбовець проводить відпустку або проходить лікування в межах України,
- при звільненні військового зі служби до обраного місця проживання в межах України.
2. Освіта. Дітям військовослужбовців у першочерговому порядку надаються місця в школах та дитячих садках, дитячих оздоровчих таборах, незалежно від форм власності.
Що належить членам сімей загиблих захисників
Крім фінансової допомоги у 15 000 000 гривень, члени сімей військовослужбовців, які полягли на полі бою, мають близько двох десятків пільг, однак реально працюють далеко не всі, а деякі просто втратили сенс.
- Медицина. Безоплатне одержання ліків, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів. Безоплатне першочергове зубопротезування, а також забезпечення санаторно-курортним лікуванням чи одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Щорічне медичне обстеження і диспансеризація.
- Транспорт. Безоплатний проїзд міським, залізничним транспортом.
- Комуналка. 50% знижка по квартплаті, за користування газом, електроенергією та іншими компослугами. 50% знижка вартості палива, в тому числі рідкого.
- Житло. Позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення умов.
- Робота. Переважне право залишитися на роботі при скороченні штату та на працевлаштування в разі ліквідації підприємства. Використання щорічної відпустки у зручний час.
- Лікарняний. При тимчасовій непрацезданості виплачується допомога у розмірі 100% середньої зарплати, незалежно від стажу роботи.
- Освіта. Вступ поза конкурсом до державних та комунальних закладів вищої та фахової технічної освіти на спеціальності, підготовка за якими здійснюється за рахунок бюджетів.
В переліку є також першочергове право на вступ до житлово-будівельних кооперативів, першочергове встановлення стаціонарних телефонів, обслуговування поза чергою в службах побуту, закладах громадського харчування, позачерговий капітальний та поточний ремонт житла. Очевидно, що ці пільги перекочували в сучасні закони із законів радянських часів.
- Реально працюють тільки пільги по комунальних послугах, - коментує голова громадської організації “Серце нАЗОВні” Віра Литвиненко, мати загиблого воїна. – Може, хтось і звертався по безкоштовні ліки, але такого серед нашої спільноти не чула. А щодо безоплатного зубопротезування, то ми знаємо, що це таке. Якби держава уклала договори з приватними клініками, це була б реальна турбота.
За словами Віри Литвиненко, дружинам та матерям загиблих залізничники можуть відмовити в проїзді.
- Кажуть касирки з віконечок на залізниці: “не такий документ” чи “де написано, що ви мама". Одного разу я посвідчення в маршрутці показала, так водій заявив: “Вам 15 гривень шкода?”. Більше бажання показувати немає.
Що стосується забезпечення житлом, то Віра Литвиненко нагадує, скільки сімей полеглих бійців з Маріуполя не те що потребують “поліпшення умов”, а просто втратили своє житло. І ніхто про це навіть не згадує. Єдине, що нав’язливо пропонують чиновники, – це продуктові пайки з вермішеллю, олією і якимись консервами.
Довідка
Статус члена сім’ї загиблого захисника Батьківщини можуть отримати:
- дружина або чоловік,
- батьки,
- діти, які не мають своїх сімей,
- діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття,
- діти, обоє батьків яких загинули,
- утриманці загиблого, яким у зв’язку із втратою годувальника виплачується пенсія.