Президент Азербайджану заявив про відновлення контролю над Нагірним Карабахом

Азербайджан заяви про відновлення суверенітету завдяки «антитерористичним заходам» у Нагірному Карабаху.

REUTERS

Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що відновив суверенітет країни та відновив контроль над територією Нагірного Карабаху завдяки «антитерористичним заходам». Про це Алієв заявив під час звернення до нації, яке тривало понад годину.

- За добу Азербайджан досяг усіх цілей у Карабаху і відновив суверенітет. Терористів покарано. Будь-яка їхня провокація зустріне гідну відповідь. Більшість армії Вірменії, яку та не вивела з території Азербайджану, було знищено. На території Азербайджану знаходяться понад 100 танків та бронетехніки, понад 200 артилерійських знарядь, що належать Вірменії, - сказав Алієв.

Азербайджан повідомив міжнародним партнерам, що "вірменські бойовики" готові прийняти всі умови. Алієв запевнив, що вірменському населенню у Карабаху нічого не загрожує.

- Ті, хто відмовився піти нам назустріч, погодились приїхати на переговори у Євлах. Там ми донесемо плани нашого співіснування. Вірменія несподівано виявила політичну компетентність. Ми це бачимо, і це обнадіює. Вірю, що події, що відбулися сьогодні та вчора, позитивно вплинуть на мирний процес між Азербайджаном та Вірменією, - сказав Алієв.

Міноборони Азербайджану 19 вересня оголосило про проведення «антитерористичних заходів» у Нагірному Карабасі для «відновлення конституційного ладу». Наступного дня влада невизнаної республіки заявила, що прийняла пропозицію "російських миротворців" про припинення вогню, роззброєння армії та виведення військової техніки із території Нагірного Карабаху.

Довідка Коротко про

Більшість країн, включно з Україною, визнає Нагірний Карабах територією Азербайджану. Етнічно там переважає вірменське населення. Фактично частину території Нагірного Карабаху контролює так звана "республіка Арцах", самопроголошена 2 вересня 1991 року. Офіційна позиція Вірменії багато років зводилася до того, що жителі Нагірного Карабаху мають право на самовизначення.

У Нагірному Карабасі час від часу активізуються бойові дії між арміями Вірменії та Азербайджану. Останнє загострення ситуації відбулося у 2020 році, у результаті якого Вірменія втратила частину контрольованії раніше території. 9 листопада Вірменія, Азербайджан та Росія підписали тристоронній договір про повне припинення вогню та бойових дій. Договір передбачав введенння на територію Нагірного Карабаху російських "миротворців" сроком на 5 років. Статус Нагірного Карабаху цим договором не регулювався.