Україна вперше завантажила на АЕС американське ядерне паливо замість російського

Фактично відмовившись від російського ядерного палива, Україна не мала на радянські блоки ВВЕР-440 свіжої партії. 

facebook.com/minenergoUkraine

Україна вперше завантажила американське ядерне паливо у радянський реактор ВВЕР-440 одного з блоків на Рівненській АЕС. Про це у неділю, 10 вересня, повідомили Міністерство енергетики України та "Інтерфакс-Україна".

Україна завантажила першу партію американського ядерного палива Westinghouse за участю міністра енергетики Германа Глущенка, президента "Енергоатому" Петра Котіна, президента Westinghouse Патріка Фрагмана і посла Швеції в Україні Мартіна Оберга.

На сьогодні "Енергоатом" став першою у світі енергогенерувальною компанією, що експлуатує реактори радянського дизайну й реалізувала проєкт із диверсифікації ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000 та ВВЕР-440.

Президент НАЕК нагадав, що проєкт початку експлуатації палива Westinghouse планувалося запустити 2025 року, але після початку повномасштабної російської агресії вдалося суттєво скоротити терміни виробництва цього палива у Швеції.

- Фактично відмовившись від російського ядерного палива, ми на ці блоки (ВВЕР-440) не мали свіжої партії. Нині це питання вирішено, — наголосив глава НАЕК.

За його словами, поки що американське паливо працюватиме в активній зоні реактора з російським, із подальшим його повним заміщенням.

Зі свого боку очільник Міненерго зазначив, що ця знакова подія має остаточно зняти всі перестороги європейських країн щодо відходу від російського ядерного палива.

- Далі будемо працювати, щоб взагалі замінити РФ у цьому сегменті. Є вже домовленості з певними країнами, — заявив міністр Галущенко.

Ядерне паливо було виготовлене компанією Westinghouse Electric Sweden AB за участі фахівців НАЕК «Енергоатом». Контракт на постачання відповідних паливних збірок ВВЕР-440 було укладено ще у вересні 2020 року в присутності президента Володимира Зеленського. Наразі в Європі працюють 17 блоків ВВЕР-440, які донедавна не мали альтернативи російському паливу.