Саміт G20: чи стане Індія на бік РФ та Китаю

Україну на захід не запросили, а глава Китаю приїжджати відмовився сам.

REUTERS

9 вересня розпочинає свою роботу дводенний саміт « Великої двадцятки », який пройде у столиці Індії – Нью-Делі. І до нього індійська влада підготувалася дуже ґрунтовно: тільки на охорону заходу вийдуть майже 130 тис. силовиків плюс військово-повітряні сили. Однак, замилюючи очі багатим гостям, прирекла своїх громадян на ще більшу бідність.

Індійська влада збудувала «потьомкінське село»

У Делі через саміт G20 на три дні закрили всі навчальні заклади, офіси, ринки та ресторани. Як повідомляє британське видання The Guardian, жителі Делі скаржаться на те, що влада намагається приховати бідність міста.

Нетрі, де живуть місцеві жителі, почали завішувати величезними зеленими полотнами, які мають приховати злидні від іноземних лідерів та високопосадовців. А деякі бідні райони загалом були знесені.

"Коли настає час виборів, кожен політик приходить до нас. Вони їдять із нами та дають обіцянки. Але сьогодні вони соромляться нашої присутності", - сказала одна з місцевих мешканок британського видання.

На зелених тканинах, якими завішують бідні райони, повісили великі плакати з портретом прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді.

Бідняки в Делі проклинають саміт G20

The Guardian повідомляє, що у Делі, де проживає 32 млн людей, такі дії впливають на дохід. Багато бідних людей отримують заробітну плату за кожен відпрацьований день, тому мешканці міста дуже обурені тим, що можуть втратити денний прибуток.

"Я не пропускаю жодного робочого дня, навіть якщо хворію, тому що не можу дозволити собі втратити гроші. Але що бідні люди, як я, можуть зробити в таких ситуаціях? Тільки проклинати цю подію, тому що ми страждатимемо і голодуватимемо", – каже місцева мешканка Сароадж Деві, яка працює прибиральницею за 3 тис. рупій на місяць (близько 1200 грн), але тепер отримає менше, пише видання.

Місцеві, які мешкають навпроти будівлі, де проходитиме саміт, повідомляють, що поліція кілька днів не випускає їх на вулицю. "З нами поводяться, як із комахами, а не як з людьми", – кажуть вони.

Понад 4 тис. бездомних, які жили під естакадами та на дорогах, переселили до притулків на околиці Делі.

"Ми є п'ятою за величиною економікою у світі, але реальність така, що ми також маємо найбільшу кількість бідних людей. Вигнання великої маси людей, що збідніли, - це спроба скинути завісу з іншого боку економічного процвітання, якою є надзвичайна нерівність", - каже виданню один з активістів громадянського суспільства у Делі.

«Ласкаво просимо», але тільки не Україну

Все це робиться, щоб не розчарувати лідерів найбагатших країн світу. На саміт, окрім глав країн «Великої двадцятки», також запрошені й інші. Окрім 19 країн та Європейського союзу (представленого головою Європейської Ради Шарлем Мішелем та головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн), на захід запросили представників ще 9 країн. Це: Бангладеш, Єгипет, Маврикій, Нідерланди, Нігерія, Оман, Сінгапур, Іспанія та ОАЕ.

Також при саміті будуть представники міжнародних організацій: ООН, МВФ, Світового банку, ВООЗ, Світової організації торгівлі, Міжнародної організації праці, Ради фінансової стабільності, Організації економічного співробітництва та розвитку. Крім того, запросили голів регіональних організацій – AUDA-NEPAD, Африканського союзу, Асоціації держав Південно-Східної Азії тощо. Але на зустрічі не буде президента Росії Володимира Путіна і голови КНР Сі Цзіньпіна, які з різних причин відмовилися туди їхати.

А ось Україну на цей захід демонстративно не запросили. "G20 – це економічний форум, а не форум для геополітичних дискусій", – пояснив причину відмови міністр закордонних справ Індії Субрахманіям Джайшанкар. Хоча на минулий саміт G20 в Індонезії Україна отримала запрошення. Президент Володимир Зеленський тоді по відеозв'язку вперше представив учасникам зустрічі "Формулу миру".

Індія відстоює позицію Росії та Китаю?

Причина небажання індійської влади запрошувати Україну криється в дещо іншому. А саме в тому, що Делі не висловлює жодної критики на адресу Москви, а постійно закликає до дипломатичного рішення "конфлікту".

І навіть зараз Індія, як нинішній голова G20, хоче запропонувати проєкт підсумкової декларації без засудження агресії Росії проти України. Вона прагне подати у спільній заяві «погляди Росії та Китаю», лідери яких не приїдуть до Нью-Делі.

А західні країни вимагають рішучого засудження війни як умови для ухвалення Делійської декларації. При цьому міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, який буде присутній на саміті замість президента Володимира Путіна, заявив, що Москва заблокує підсумкову декларацію, якщо вона не відобразить її позиції.

За даними журналістів, США та союзники наполягають на тому, щоб згадати у підсумковій заяві війну РФ проти України, але Москва та Пекін виступають категорично проти. Саме це і заводить справу в глухий кут. «Якщо на зустрічі в Делі не вдасться ухвалити спільну заяву, це стане першим випадком в історії самітів G20 і потенційно поставить під сумнів життєздатність групи», - повідомляє Reuters.

Думка експерта

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього:

- Індія та низка інших країн G20 не хочуть показувати, що вони займають чийсь бік, вони вважають, що війна в Україні має закінчитися без явних переможців та переможених і за допомогою дипломатії. І для них важливо демонструвати автономію своєї позиції у світі – це основа їхньої зовнішньополітичної концепції. І тут не варто говорити, що вони симпатизують Росії – це їхній зовнішньополітичний курс на нейтральність у конфлікті. І це добре для України, що Індія офіційно не підтримує Росію.

На тему

Саміт охоронятимуть ВПС та 130 тисяч силовиків

Зустріч лідерів G20 проходитиме у відремонтованому конференц-центрі "Прагаті Майдан". Для підтримки правопорядку буде залучено тисячі співробітників державних служб безпеки, зокрема національної гвардії та воєнізованих сил прикордонної безпеки.

Під час саміту кордони міста ретельно охоронятимуться. За словами офіційних осіб, у забезпеченні безпеки мегаполісу буде задіяно майже 130 тисяч співробітників служб безпеки, у тому числі 80-тисячна поліція міста.

Представник ВПС Індії повідомив агентству Reuters, що вони "розгорнуть комплексні заходи щодо інтегрованої повітряно-космічної оборони у Делі та прилеглих районах". Військові також приведуть до бойової готовності системи протидії безпілотникам, щоб запобігти будь-яким загрозам з повітря.