Кримінальний шлейф Коломойського: хто, коли і за що подавав позови проти олігарха

Ексгосподар Приватбанку «наслідив» у всьому світі.

REUTERS

В Україні сталося неймовірне. Заарештували Ігоря Коломойського. Шевченківський райсуд Києва обрав йому запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на 60 днів з можливістю внесення застави у розмірі майже 510 мільйонів гривень. Його адвокати вже заявили, що він не платитиме такої застави.

А рік тому Коломойського нібито позбавили громадянства України. І все це сталося за правління Володимира Зеленського, якого вважають креатурою всесильного олігарха. KP.UA підрахувала, скільки «куполів може собі набити» Ігор Коломойський за свої кримінальні справи, порушені проти нього в різних країнах світу.

У США – дорога заказана

19 травня 2020 року Ігор Коломойський став фігурантом кримінальних справ, перебуває під слідством федерального суду США у справі про відмивання грошей на території Америки. Там бізнесмена підозрюють у відмиванні грошей, викрадених із українського ПриватБанку.

Американські правоохоронці вважають, що Коломойський та його партнери купили багато нерухомості та кілька феросплавних заводів у США за мільярди доларів, які незаконно вивели з рахунків Приватбанку. Міністерство юстиції США продовжує відкривати все нові та нові справи. Ігоря Коломойського оголосили персоною нон грата у США, а з ним і всю його родину.

Американські слідчі встановили, що Ігор Коломойський та його партнер Геннадій Боголюбов брали кредити у підконтрольному їм до 2016 року банку та не повертали гроші або повертали лише частково за рахунок нових кредитів, отриманих у Приватбанку. В результаті банк був націоналізований, і його довелося докапіталізувати на 5,5 мільярда доларів. У злочинній схемі, вважає слідство, було задіяно велику кількість компаній у різних юрисдикціях, а над "прикриттям" злочинних операцій у банку працювала ціла армія співробітників, які оформляли операції так, щоб вони мали легальний вигляд.

Міністерство юстиції США подало два позови до окружного суду Південної Флориди у зв'язку з придбанням Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим нерухомості у Луїсвіллі (штат Кентуккі) та Далласі (Техас). Обох бізнесменів підозрюють у тому, що вони придбали нерухомість у США за кошти, виведені з українського Приватбанку в той час, коли ним володів Коломойський.

Мін'юст США домагається конфіскації комерційної нерухомості, яка належить Ігорю Коломойському та його бізнес-партнерам у Далласі (штат Техас) та місті Луїсвілл (штат Кентуккі), ринкову вартість якої американські правоохоронні органи оцінюють у 70 мільйонів доларів США. У Луїсвіллі Коломойському належить 31-поверховий офісний центр, відомий як PNC Plaza. За даними американських слідчих, нинішні власники купили цей будинок у 2010-2011 роках за 77 мільйонів доларів. Тоді ж компанія, підконтрольна Коломойському, купила і другий об'єкт, конфіскації якого добивається Мін'юст США, - земельну ділянку в Далласі майже у вісім гектарів із трьома офісними будівлями та паркуванням. Цей актив було придбано за 47 мільйонів доларів.

На початку березня 2021 року адміністрація президента США ввела санкції щодо Коломойського. Окрім самого олігарха, до списку санкцій потрапили члени найближчої родини - його дружина Ірина Коломойська, дочка та син.

За даними Держдепу США, санкції стосувалися періоду перебування Коломойського на посаді голови Дніпропетровської ОДА. Тоді він нібито "брав участь у корупційних діях, що підривають верховенство права та довіру української громадськості до демократичних інститутів та процесів управління, включаючи використання свого політичного впливу та офіційної влади для особистої вигоди".

Британський суд заарештував усі активи Коломойського

У 2017 році Високий суд Англії видав наказ про всесвітній арешт активів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, а також шести компаній, які, ймовірно, їм належать. "Наказ про арешт активів було видано на підставі детальних доказів, наданих суду, з яких випливає, що пани Коломойський і Боголюбов шляхом проведення низки незаконних операцій вивели з банку майже 2 млрд доларів США, внаслідок чого кошти переказувалися компаніям, які їм таємно належали або перебували під їхнім контролем", - повідомляє пресслужба британського суду.

А у 2018 році Високий суд Лондона продовжив дію наказу про всесвітній арешт активів колишніх власників Приватбанку Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова до чергового відповідного указу суду.

Україні теж заборгував

Українська держава, націоналізувавши Приватбанк у 2016 році, намагається через американський суд стягнути з Коломойського та Боголюбова близько 750 млн доларів. В Україні проти Коломойського порушено справу за статтями 190 та 209 Кримінального кодексу: шахрайство та легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом. СБУ зазначає, що протягом 2013-2020 років Ігор Коломойський легалізував понад пів мільярда гривень шляхом їхнього виведення за кордон, використовуючи при цьому інфраструктуру підконтрольних банківських установ.

У лютому 2023 року Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки проводили обшук в будинку олігарха Ігоря Коломойського у Дніпрі. Тоді було відомо, що розслідування стосується махінацій навколо Укртатнафти та Укрнафти.