«Кровник» росіян та досвідчений переговорник: що відомо про Рустема Умерова

Деталі життя та кар'єри кандидата на посаду голови оборонного відомства.

facebook.com/rustemumerov.ua/

В Україні все вже готове до зміни глави оборонного відомства. Президент Володимир Зеленський підтвердив, що вирішив звільнити міністра оборони Олексія Резнікова, його місце має посісти голова Фонду держмайна Рустем Умеров. І Олексій Рєзніков уже подав до Верховної Ради заяву про відставку з посади міністра оборони України, а Рустем Умеров написав заяву про відставку з посади голови Фонду держмайна.

«Наразі очолити міністерство має Рустем Умеров. Верховна Рада України добре знає цю людину, і пан Умеров не потребує додаткових представлень. Чекаю від парламенту на підтримку цієї кандидатури. Осінь – час для посилення", - сказав президент Зеленський. Тож хто він, майбутній міністр оборони України?

Рустем Умеров має історичний рахунок до Росії

41-річний Рустем Умеров походить із родини кримських татар, яку 1944 року силою депортували з Алушти під час здійсненого сталінським режимом геноциду – примусового виселення етнічного населення півострова. Сам він народився у Самарканді – столиці тодішньої Узбецької РСР, куди було депортовано всю його родину. І Умерови змогли повернутися до Криму лише після розпаду СРСР під час репатріації кримських татар на півострів.

Щодо освіти, то Умеров отримав ступінь бакалавра в економіці та магістра фінансів у Національній академії управління. Брав участь у додаткових навчаннях та програмах обміну.

До приходу в політику Умеров був бізнесменом, інвестором, меценатом, радником Мустафи Джемілєва. Лідер кримськотатарського народу Джемілєв сказав, що знає Рустема «майже з дитинства», і це може бути «найвдаліше рішення президента Зеленського з кадрового питання». «Це винятково порядна людина. У мене жодного моменту не було, щоб засумніватися в цьому. Це людина, яка постійно займається собою, удосконалюється, читає. Постійно бачу у нього різні наукові книги», - зазначив Джемілєв.

На його думку, призначення Умерова може "запалити" зсередини Крим, посилити антиросійські настрої серед кримських татар. «Це певний сенс. У Криму це сприйняли доброзичливо, з великим захопленням. Ви знаєте, у нас таких високих посад кримським татарам не давали. А зараз кримський татарин може стати міністром такої ключової галузі, тим паче у воєнний час. Це, звісно, ​​чудово», - цитує слова Джемілєва телеканал «Громадське».

Міняв Медведчука на «азовців»

Умеров з серпня 2019 року був парламентарієм від фракції «Голос», секретарем Комітету з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій. Під час роботи у Верховній Раді Умеров очолював Тимчасову спеціальну комісію з моніторингу отримання та використання міжнародної матеріально-технічної допомоги. Був співголовою депутатського об'єднання «Кримська платформа» та учасником української переговорної групи з Росією.

У 2021 році Умеров був нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. Так він опинився у списку тих, кого президент Володимир Зеленський відзначив за «значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення обороноздатності, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток української держави, вагомі трудові здобутки, багаторічну сумлінну працю».

Має зв'язки в ісламському світі та досвід переговорів

7 вересня 2022 року Верховна Рада призначила Рустема Умерова новим головою Фонду державного майна України. Попереднього голову ФДМ Дмитра Сенніченка парламент звільнив 17 лютого 2022-го, за кілька днів до початку великої війни з РФ.

Рустем Умеров брав участь у розробці зернової угоди. Він був присутній як на переговорах у Білорусі, так і на етапі переговорів у Стамбулі (29 березня 2022 року), де Україна вперше озвучила ініціативу щодо майбутніх гарантій безпеки.

Рустем Умеров також був одним із тих, хто сприяв проведенню великого обміну полоненими у вересні 2022 року, коли Україна повернула 215 осіб, серед яких було 188 захисників «Азовсталі» та Маріуполя, включаючи командирів «Азова». Росії тоді передали 55 осіб, включаючи Віктора Медведчука.

Крім цього, як стало відомо KP.UA, Рустем Умеров має авторитет у лідерів ісламських держав. Він особисто знайомий із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом та наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом. Також сприяв постачанню зброї Україні з мусульманських країн.

Зміна міністра оборони жодним чином не позначиться на фронті

Як відзначає The New York Times, зміна глави Міноборони – найбільша перестановка в уряді України з початку повномасштабного вторгнення РФ до країни. Відставка Рєзнікова також відбувається на тлі корупційних скандалів у відомстві та українського контрнаступу.

За словами джерела The New York Times в Офісі президента України, перестановки у керівництві Міноборони відбулися з трьох причин: влада України вважає, що необхідне нове військове керівництво через війну, що затягнулася; Рєзніков піддається критиці з боку громадянського суспільства та ЗМІ на тлі корупційних скандалів, крім того, він сам висловлював бажання піти у відставку.

І зміна міністра оборони навряд чи суттєво позначиться на ситуації на фронті. Адже Міноборони України займається забезпеченням армії ресурсами – зокрема, організує мобілізацію та бере участь у переговорах щодо постачання зброї. Потреби у ресурсах визначає Генеральний штаб, а їхнім використанням на полі бою займається Головнокомандувач ЗСУ. З тих, хто безпосередньо воює на полі бою, Міністерству оборони безпосередньо підпорядковується лише Головне управління розвідки (ГУР).

Думка експерта

Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:

- Цілком можливо, що, обираючи Рустема Умерова на посаду голови Міноборони, президент Зеленський покладає на нього певні надії. Насамперед як на переговорника із закордонними партнерами. Рєзніков домігся поставок танків і літаків, а Умеров має не збавляти темпи за цими напрямами, наприклад, домогтися поставок далекобійних німецьких ракет Taurus. І постійно мотивувати західних партнерів підтримувати Україну. Ну і перед ним стоїть завдання навести лад із закупівлями у Міноборони, щоб не було жодних скандалів із цього приводу.