Напередодні 1 вересня: коли можна не ходити до школи і що покласти до шкільного «тривожного» рюкзака

Особливості нового навчального року.

Катинський В'ячеслав/УНІАН

Вже другий навчальний рік в Україні розпочинається під час воєнного стану. На першому плані На перший план знову виходить безпека дітей та викладачів, наявність у навчальних закладах укриттів та можливості змінювати формати уроків з очного на дистанційний без втрати якості.

KP.UA дізналася, що для цього роблять.

За бажанням та можливостями

Нагадаємо, що цього навчального року передбачено кілька форм навчання: очна, дистанційна, сімейна (домашня) або екстернат. Все залежить і від бажання сім'ї та від можливостей шкіл забезпечити захист у разі повітряних тривог.

Якщо споруд цивільного захисту недостатньо для укриття всіх школярів, вчителів та співробітників, то освітній процес можна організувати позмінно: протягом дня, тижня чи семестру. Про це заявили у Міністерстві освіти та науки, додавши, що останнє слово залишається за обласними військовими адміністраціями. До речі, шкільних укриттів досі недостатньо скрізь, а гроші на їхнє обладнання було виділено ще у квітні всім регіонам України.

Укриття: де і як

Три чверті шкіл в Україні мають укриття. Якщо місця для всіх там не вистачає, навіть якщо діти навчаються у дві зміни, або якщо укриттів немає взагалі, то дітей переведуть до навчальних закладів, де укриття є. Місця у «рідних» школах за ними збережуться. Як тільки в них будуть створені всі умови для офлайн-навчання, діти зможуть повернутись до звичних класів.

Вже відомо, що навчальні заклади Миколаївської, Запорізької та Херсонської областей працюватимуть переважно дистанційно. У Харківській та Сумській – у змішаному форматі. У Харкові розглядають варіант занять для учнів початкової школи у метро кілька разів на тиждень.

За рекомендаціями Державної служби з надзвичайних ситуацій в Україні школи можуть використовувати як найпростіші укриття підвальні приміщення. Вони повинні бути комфортними та безпечними, розрахованими на те, щоб у ньому можна було перебувати щонайменше 48 годин. На кожного присутнього має припадати не менше 0,6 кв. метри площі. А якщо укриття розраховане більше ніж на 50 осіб, то в ньому має бути два виходи.

Крім того, школа може використовувати як укриття підземні станції метро, ​​паркінги, підземні торгові центри та інші будівлі. Головне, щоб відстань від школи до них була не більш як 100 метрів.

Вчитися до кінця червня

На сьогодні ухвалено рішення, що навчальний рік розпочнеться 1 вересня та триватиме до 31 травня 2024 року, коли пролунають останні дзвінки. Якщо буде необхідність, то навчальний заклад може продовжити заняття для компенсації прогалин в освітньому процесі (наприклад, надолужити пропущений через обстріл або відключення електроенергії матеріал), а також для атестації до 28 червня 2024 року.

Осінні канікули будуть 23-29 жовтня, зимові – 23 грудня–7 січня, весняні – 25-31 березня 2024 року. Безумовно, цей графік може бути скоригований у будь-який бік залежно від ситуації у конкретному навчальному закладі, місті чи регіоні.

Перший урок – про ментальне здоров'я

Міністерство освіти та науки вже презентувало сценарій уроку для старту нового навчального року. Це буде заняття на тему «Ти як? Повертаємося до школи!», яке навчить дітей кільком технікам саморегуляції, щоб подолати страх чи тривожність, заспокоїтися, розслабитися та підтримати себе як під час навчання, так і за стінами школи. Психологи у своїх відеозверненнях розкажуть дітям, як працюють людські емоції, покажуть прості вправи для стабілізації у скрутні моменти. Матеріали уроку було розроблено у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

Дитина йде до школи

Вже не один раз за минулий навчальний рік повітряні тривоги лунали вночі, а вранці діти приходили до школи не виспавшись і не могли сконцентруватися на уроці. Міністр освіти та науки України Оксен Лісовий вважає, що нічого страшного не станеться, якщо цього року дитина пропустить перший урок після нічної тривоги.

- Потрібно бути реалістами і розуміти, що дитина, яка втомилася, навряд чи зможе сприймати матеріал на уроці і мати необхідний рівень концентрації, - повідомив Лісовий. Він порекомендував надолужувати пропущені знання на освітніх платформах, а якщо пропущеною виявилася самостійна чи контрольна робота, школярі повинні мати можливість її здати в інший час.

Звичайно, у класних керівників повинні бути всі дані про стан здоров'я кожної дитини з їхніх класів, особливо дані про хронічні захворювання та групу крові з резус-фактором. По-доброму, ці ж дані мають бути і у кожного школяра – записані на аркуші паперу.

ВАЖЛИВО!

Що робити дорогою до школи і назад

Батькам варто обговорити з дитиною його маршрут до школи та назад, особливо подивитися, які укриття можуть бути на його шляху. Повітряна тривога або обстріл можуть застати дитину поза приміщенням – і вона точно повинна знати, що робити. Наприклад:

 

КОНКРЕТНО

Що покласти школяру в рюкзак

Тепер, окрім підручників і зошитів, рюкзак носитиме у собі запас «тривожних речей» - всього того, що може знадобитися дитині в укритті. Співробітники Національної поліції України радять покласти в нього такі предмети:

Решту – їжа, вода, засоби гігієни, покривала, ліхтарики, універсальна аптечка тощо - мають заздалегідь підготувати та забезпечити навчальні заклади. Тож батькам варто уточнити у викладачів своїх дітей, чи все на місці. Не варто перевантажувати дитину зайвим вантажем та речами.