Четверте змагання міжнародного рівня для випускниці івано-франківського ліцею №5 Діани Зазубик - і четверте успішне. У 2022 році - два призові місця: срібло на Міжнародній олімпіаді з астрономії та астрофізики, яка проходила в Грузії, та бронза на Міжнародній олімпіаді з фізики, яка проводилась онлайн. У червні цього року у переможній скарбничці Діани з'явилася срібна медаль, здобута на Міжнародній олімпіаді з фізики у Токіо. Нагороду вручав нобелівський лауреат з фізики Амано Хіросі.
І от, нарешті, довгоочікувана перемога! Діана здобула золоту медаль Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики в польському Хожуві. У серпні цього року вшіснадцяте зібралися юні вчені з 53 країн світу – всього приїхало 250 учасників. Від України – п'ять, і четверо з них стали переможцями.
«За 27 років таких учнів не було»
Діана Зазубик може похвалитися значними успіхами у фізиці та астрономії – знання Діани, на переконання її викладача Тараса Головатого, давно вийшли не лише за шкільний рівень, а й навіть за рівень університету.
– На міжнародній олімпіаді були такі завдання, які навіть до університетських програм не входять, – пояснює KP.UA Тарас Головатий. - Астрономія в нашому ліцеї викладається лише пів години на тиждень лише один семестр в 11-му класі. Усього 16 годин – цього замало. Протягом моєї кар'єри, а я працюю 27 років, у мене ще не було таких учениць чи учнів – Діана перша. Були лише призери українських олімпіад. Взагалі не пам'ятаю, коли Україна мала перше місце на міжнародній олімпіаді з астрономії.
Запорука успіху Діани, на думку вчителя, це надзвичайна цілеспрямованість та працездатність, уміння максимум часу віддавати задля досягнення мети.
Телескоп сучасному астроному не потрібний
Завдання, які на олімпіаді у Польщі виглядали найпростіше, розповідає KP.UA переможниця, насправді виявлялися найскладнішими.
- Тільки в першому теоретичному турі треба було вирішити більше десяти завдань з астрономії та фізики, починаючи від рентгенівських джерел і до мікролінзування (єдиний відомий метод, здатний виявляти планети на великих відстанях від Землі. – Авт.), – розповідає Діана. – Визначала точну відстань до Великої Магелланової хмари (найбільша і наймасивніша галактика-супутник Чумацького шляху. – Авт.), обчислювала відстань між супутниками та інше... Крім теоретичної, було два спостережних тури та тур у планетарії.
Незважаючи на поширене романтичне переконання, що астрономи проводять ночі під зоряним небом біля телескопа, записуючи спостереження, це не так.
– Для моєї роботи це не дуже потрібно, – зазначає Діана. – Астрономія – велика галузь, багато даних отримують онлайн із телескопів, які знаходяться не на Землі. Не все можна зробити за допомогою наземних телескопів. Але ті, хто спостерігає за кометами, об'єктами Сонячної системи, багато працюють з телескопами.
Великий інтерес для Діани представляє космологія (розділ астрономії, що вивчає еволюцію та властивості Всесвіту. – Авт.) раннього Всесвіту.
– Телескоп Джеймса Вебба якраз був створений для того, щоб спостерігати далекі галактики – якщо ми дивимося дуже далеко, то бачимо те, що було дуже давно, – ділиться Діана Зазубик.
Космічний телескоп Джеймса Вебба - це орбітальна інфрачервона обсерваторія і найбільший космічний телескоп з тих, що будь-коли існували. З його допомогою, розповідає Діана Зазубик, відбулися останні відкриття у цій галузі – наприклад, виявили нову галактику з червоним зміщенням.
- Це означає, що вона утворилася в дуже ранньому Всесвіті, її вік - близько 500 мільйонів років, - пояснює Діана.
Також нещодавно вчені, за словами Діани, отримали зображення акреційного (газового. – Авт.) диска навколо Чорної діри. Чорна діра - це область простору-часу, гравітаційне тяжіння якої велике настільки, що її не можуть покинути навіть об'єкти, що рухаються зі швидкістю світла - у тому числі кванти самого світла. Кордон цієї області в астрофізиці називається горизонтом подій.
Починала з «АстроПісочниці»
Інтерес до астрономії у Діани виник у сьомому класі – під час уроків фізики. Тоді ж вона взяла участь у першій олімпіаді з фізики і невдовзі зрозуміла, що це саме те, чим вона хотіла б займатися.
Крім астрономії, Діана займається бальними танцями, а також веде два гуртки з астрономії – «Кванта», де більше уваги на олімпіадну астрономію, і другий – в «АстроПісочниці». Це спільний проєкт із Київським політехнічним інститутом при Інституті аерокосмічних технологій. Робота онлайн, вона оплачується. У «Кванті» Діана працює вже рік, в «АстроПісочниці» – півтора. Дівчина каже, що цей проєкт допомагає тим, хто цікавиться астрономією.
– Ми допомагаємо розвивати олімпіадну астрономію серед молоді, це крутий проєкт, – зазначає Діана. – В Україні взагалі дуже хороший рівень астрономії останніми роками.
За словами дівчини, фізики та астрономи часто залишаються в тіні більш відомих та популярних колег, хоч і мають дуже багато заслуг та відкриттів.
- Ми вихваляємо Енштейна, Ніколу Теслу, Стівена Хокінга - так, вони досягли багато чого, але є дуже велика кількість вчених, які працюють не менш плідно, - зазначає Діана. – Загалом це групова наука з дуже довгою перевіркою часом та експериментами. Усі відкриття робляться командами. Ми знаємо жінку, яка написала програму для запуску на Місяць чи програму для знімку Чорної дірки – але це ж не могла зробити одна людина? Піар-кампанією займаються не всі астрономи.
Які загадки космосу вона розгадуватиме в майбутньому, Діана поки що не думала.
- Якщо залишуся в астрономії, напевно, займатимусь чимось, що пов'язано з космологією, або працюватиму з даними з віртуальних позаземних телескопів, - розмірковує дівчина. - Якщо ні – піду до медичної фізики.
Батьки Діани – медики, тож ця галузь їй близька.
– Це поєднання фізики та біології, – пояснює Діана Зазубик. – Медична фізика передбачає дослідження за допомогою медичних апаратів, способи доставки ліків до певних органів, способи впливати на макромолекули в організмі... До неї відноситься, наприклад, променева терапія.
Цього літа дівчина стала першокурсницею фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка – обрала групу «Астрономія».
Є ПИТАННЯ!
Астероїди – найбільша небезпека космосу для Землі
Зіткнення галактик, яким періодично лякає інтернет, як запевняє юний астроном Діана Зазубик, нам боятися не варто – це можливо, але найближчим поколінням людей не світить стати свідками цієї космічної події.
- І навіть якщо це станеться, то ймовірність того, що щось станеться на Землі, дуже низька, - заспокоює Діана.
Але все ж таки космос таїть у собі небезпеку для землян. Основна з них – це астероїди, які можуть падати на планети Сонячної системи.
– З місією DART (проєкт НАСА, запущений у 2021 році для перевірки технології захисту Землі від падінь великих астероїдів. – Авт.), яка змінює орбіту астероїдів, треба бути дуже обережними, – вважає дівчина. - Якщо тіла Сонячної системи проходять поблизу Землі, вони трохи змінюють свій імпульс, а при зміні імпульсу вони можуть увійти до потенційно небезпечної для нашої планети зони. Ось тоді може бути зіткнення із Землею. Якщо це станеться, частина Землі стане непридатною для життя, також це призведе до великих торнадо, землетрусів, коливань температури від підвищення до зниження.