Міністерство закордонних справ оприлюднило офіційну заяву через наміри пʼяти країн ЄС самостійно продовжити заборону на імпорт українського зерна після того, як 15 вересня сплине дія заборони Єврокомісії. МЗС вважає це категорично неприйнятним.
- Вважаємо категорично неприйнятним продовження торговельних обмежень на імпорт аграрної продукції України після того, як 15 вересня сплине дія заборони Європейської Комісії, — йдеться на сайті міністерства.
Намір додати до переліку заборонених до імпорту товарів і інші категорії української продукції “викликають повне нерозуміння”, додали в Міністерстві закордонних справ.
У МЗС заявили, що такі односторонні обмеження не відповідають духу і букві Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та принципам і нормам Єдиного ринку ЄС.
МЗС закликало керівництво Євросоюзу та “причетні країни, деякі з яких отримали посилене фінансування відповідних секторів із європейського бюджету”, знайти збалансоване рішення на основі законодавства ЄС та Угоди про асоціацію.
- Лише в дусі солідарності можна протидіяти викликам, спричиненим російською агресією проти України, зміцнювати Єдиний ринок ЄС, — додали в МЗС.
25 серпня міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус заявив на пресконференції про те, що Польща, Словаччина, Болгарія, Румунія та Угорщина підтримують продовження заборони на імпорт українського зерна до кінця 2023 року. За його словами, міністри сільського господарства п’яти держав хочуть, щоб до списку заборон на імпорт були додані й інші продукти, такі як малина у випадку Польщі.
У травні 2023 року Єврокомісія заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії за наполяганням цих країн. 5 червня дію заборони було продовжено до 15 вересня 2023 року.
19 липня міністри сільського господарства п’яти країн ЄС ухвалили у Варшаві спільну заяву, в якій наполягають на продовженні до кінця року ембарго Єврокомісії на ввезення українського зерна, при цьому транзит його зберігатиметься.
19 серпня польська радіостанція RMF FM повідомила, що ЄС може накласти санкції на Польщу, якщо вона продовжить ембарго на зерно з України після 15 вересня. Європейська комісія вважає одностороннє продовження ембарго порушенням європейського права.