Президентські вибори в США: Трампу може перешкодити «темна конячка»

Донори Республіканської партії незадоволені кримінальним шлейфом Трампа.

REUTERS

Президентська кампанія до виборів 2024 року вже фактично розпочалася у США. У Республіканській партії триває вибір єдиного кандидата від партії. Це викликано тим, що цього разу в перегонах за висування бере участь рекордна кількість кандидатів – від бізнесменів до мерів, сенаторів та колишніх і нинішніх губернаторів. Офіційно заявили про своє висування 9 осіб, включаючи Дональда Трампа. У середу відбулися перші дебати претендентів на номінацію у президенти США від Республіканської партії.

Участь у дебатах взяли колишні губернатори Нью-Джерсі Кріс Крісті, Південної Кароліни - Ніккі Хейлі та Арканзаса - Аса Гатчинсон, губернатори Флориди Рон ДеСантіс і Північної Дакоти - Даг Бургум, ексвіцепрезидент в адміністрації Дональда Трампа Майк Пенс, бізнесмен Вівек Рамасвамі та сенатор від Південної Кароліни Тім Скотт.

Трамп задер носа

Але головний претендент від республіканців Дональд Трамп демонстративно проігнорував їх. Він заявив, що не братиме участі в них, оскільки і так значно випереджає всіх інших і не бачить сенсу боротися за популярність. І справді, опитування CBS показує, що експрезидент випереджає свого найближчого суперника – губернатора Флориди Рона Десантіса – на 46 відсотків.

"Громадськість знає, хто я такий і яким успішним було моє президентство із забезпеченням енергетичної незалежності, міцних кордонів та сильних збройних сил, найбільшими в історії скороченнями податків, відсутністю інфляції, найпотужнішою економікою в історії. Тому я не братиму участі в дебатах", - підкреслив Трамп.

Відмова Трампа викликала різну реакцію в Республіканській партії. «Сюрприз, сюрприз… хлопець, звільнений під заставу у чотирьох юрисдикціях і який не може захистити свою ганебну поведінку, злякано біжить та ховається від сцени дебатів. Трамп - невдаха з посвідченням та перевірений боягуз», - заявив ще один кандидат від республіканців колишній губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті.

Але є й інша версія відмови Трампа – вона може бути пов'язана із турботами його штабу в зв'язку із кримінальним переслідуванням та небажанням відповідати на незручні питання на цю тему. Проти Трампа вже порушено 4 кримінальні справи. Процедура по одній із справ передбачає, що Трампа помістять до слідчого ізолятора, щоб дочекатися суду у справі про спробу скасувати результати виборів 2020 року в цьому штаті. Але експрезидент домовився про звільнення під заставу 200 тисяч доларів.

Сам Дональд Трамп використовує кримінальне переслідування проти себе з рекламною метою. Мовляв, його, такого хорошого, ні за що переслідують політичні противники. І як свідчать останні соцопитування, це працює. Багато американців, які підтримують Республіканську партію, вважають його жертвою політично вмотивованого переслідування. І кримінальні процеси проти Трампа – саме та причина, через яку республіканці хочуть бачити його президентом знову.

Майже всі кандидати – "за" Україну

Учасників республіканських дебатів запитали, чи підтримають збільшення фінансування підтримки України. Переважна більшість потенційних республіканських кандидатів у президенти США підтримала надання військової допомоги Києву.

«Той, хто думає, що ми не можемо вирішувати проблеми тут, у США, і водночас бути лідером вільного світу, має дуже обмежене уявлення про найбільшу країну на землі», – сказав Майк Пенс.

І лише бізнесмен Вівек Рамасвамі був єдиним, хто відкрито заявив, що не підтримуватиме виділення додаткових коштів для України, зазначивши, що "Україна не є пріоритетом для США". Це викликало докір з боку іншого претендента - Нікі Хейлі, яка розкритикувала його за брак зовнішньополітичного досвіду і за те, що він віддав перевагу президентові Росії Володимиру Путіну, а не інтересам США. "Путін - вбивця, і ви віддаєте перевагу вбивцеві, а не демократичній країні", - сказала вона.

До речі, деякі американські експерти прогнозують, що у разі перемоги Трампа Вівек Рамасвамі стане віцепрезидентом США. Тим більше що погляди на підтримку України вони мають однакові.

Трамп офіційно не має конкурентів, але він «грає з вогнем»

Загалом у Республіканській партії наразі є 9 осіб, які хочуть стати кандидатами у президенти США. До наступного раунду дебатів кількість учасників скоротиться, вони відсіюватимуться на підставі відповідності кваліфікаційним вимогам.

Серед республіканців-претендентів на номінацію найвідомішими широкому загалу є сам Трамп, ексвіцепрезидент США Майк Пенс, губернатор Флориди Рон ДеСантіс і колишній постпред США при ООН Ніккі Хейлі. Але вони приголомшливо програють Трампу. Наразі Дональд Трамп – безумовний лідер перегонів. За даними опитувань New York Times, його підтримують близько 54% ​​республіканців у всій країні. Його найближчий переслідувач Рон ДеСантіс набрав 16%, на третьому місці - Майк Пенс із 5%.

Але з іншого боку, і сам Трамп грає із вогнем. На думку видання Politico, відмова Дональда Трампа від участі у внутрішньопартійних дебатах може зіграти проти нього. Згідно зі статистикою, дебати в рамках праймеріз справді дозволяють найкращим кандидатам набрати близько 10% голосів. У 2016 році намір виборців голосувати за Трампа після кожного з двох турів дебатів зростав приблизно на 11%. А тепер він може їх втратити.

Мільярдери, спонсори республіканців, – проти Трампа

Але разом із цим деякі американські ЗМІ повідомляють, що головні спонсори республіканців не зовсім задоволені Трампом та розглядають варіант висування інших кандидатур на місце кандидата у президенти. Ними можуть стати губернатор Вірджинії Ґленн Янгкін та губернатор Джорджії Браян Кемп, які, за даними видання Axios, вже одержують відповідні пропозиції від спонсорів партії.

Axios повідомляє, що серед донорів Республіканської партії, які розглядають можливість підтримки Янгкіна у разі його участі, є мільярдер Рональд Лаудер. Інший мільярдер, Томас Петерффі, навесні підтримував ДеСантіса, але пізніше передав 2 мільйони доларів у фонд Spirit of Virginia Янгкіна. Медіамагнат Руперт Мердок, власник Fox News та New York Post, у приватних розмовах висловив бажання побачити Янгкіна у гонці за президентство. Хоча Мердок поки ще не робив публічних заяв на підтримку Янгкіна, губернатор часто з'являється на Fox News цього літа.

Інші великі спонсори Республіканської партії також тихо виявили інтерес до Янгкіна, висловили обурення стосовно чотири рази звинуваченого Трампа.

У демократів все спокійно

У Демократичній партії проблеми з вибором кандидата немає, тому що там лише один претендент – чинний президент Джо Байден. Хоча багато членів партії сподівалися, що Байден поступиться місцем молодшому кандидату, але серйозного претендента на номінування у президенти в партії наразі не знайшлося.

Про наміри висунути свої кандидатури від Демократичної партії заявляли Роберт Кеннеді-молодший, син та племінник убитих братів із відомої політичної династії (сенатора Роберта Кеннеді та президента Джона Кеннеді), а також письменниця-демократ Маріанна Вільямсон. Однак ці заявки не є явною загрозою або серйозною конкуренцією для чинного президента.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Незважаючи на шлейф кримінальних справ та опозицію в особі спонсорів партії, Трамп має непробійний аргумент – його рейтинг. Він залишив далеко позаду всіх інших претендентів на пост кандидата у президенти всередині партії. А кримінальні справи ще більше працюють на його імідж. Чимало виборців вважають його жертвою політично вмотивованого переслідування.

Що ж до демократів, то тут все просто. За партійними правилами чинний президент автоматично вважається кандидатом у президенти. І партійний з'їзд лише затверджує його. Тож він точно братиме участь у виборах. А його конкурентом буде Дональд Трамп. Якщо, звісно, ​​його не посадять за кримінальними справами.