"Вибори" в окупації: 10 вересня "виборцям" можна не приходити - без них обійдуться

На непідконтрольних територіях знову і з великим розмахом влаштовують псевдовибори.

автор

На 10 вересня у непідконтрольних регіонах України заплановано вибори до «парламенту республік і місцевих органів влади». І дивлячись на те, як іде підготовка до цього «найважливішого» плебісциту, можна констатувати: щодо організації виборчих паноптикумів і голосувань у стилі цирку-шапіто рівних Росії немає в усьому світі.

Хто всі ці люди?

Суть у тому, що того ж дня в самій Росії обиратимуть собі нові обличчя до Держдуми, хоч і без старих вона не залишиться. У «нових регіонах», якими Росія вважає ОРДЛО та окремі райони Запорізької та Херсонської областей, теж когось виберуть, але менше ніж за місяць до голосування виборці до ладу і не знають, кого і куди вони мають обирати. І навіщо.

Якщо в нормальних країнах виборча кампанія починається щонайменше за пару місяців до дня Х і супроводжується всіма відповідними заходами: презентації кандидатів, поїздки в регіони, дебати, то в «нових регіонах» все по-новому. Ніхто нікуди не їздить, і поки що все, що нагадує про якісь вибори, – це білборди з більш-менш пізнаваними обличчями. Місцеві лікарі, вчителі та інші «представники народу Донбасу» посміхаються з плакатів, ніби закликаючи не ставитися аж надто серйозно до майбутнього акту обрання когось кудись.

– Все відомо заздалегідь. Вибиратимуть «главу ДНР» - їм залишиться Пушилін, напевно, просто приберуть літери «в. о.» перед його титулом. Так само з «ЛНР», де залишиться правити Пасічник, і з окупованими районами Запорізької та Херсонської областей – Балицький та Сальдо відповідно. Ось такий широкий вибір! – іронічно каже донеччанин Юрій Кузьменко. – Щодо нинішньої «народної ради», то її взагалі ніхто ніколи не вибирав, це у 2014 році люди захопили обласну адміністрацію та назвали себе «депутатами». Хто вони, звідки і чим займаються – ми не маємо жодного уявлення.

За словами донеччанина, жодного інтересу до виборів місцеві жителі не виявляють. Їх турбують інші, куди більш буденні речі: подорожчання продуктів і ліків, відсутність води, обстріли, спроби влади змусити дітей вийти з дистанційного навчання на очне, прихована мобілізація чоловіків, що залишилися…

І кого вибирати?

За кількістю нововведень плебісцит на окупованих теренах України обіцяє бути безпрецедентним.

Наприклад, голосувати можна буде і без російського паспорта, який змушують оформлювати всіма правдами та неправдами. Зійдуть так званий «паспорт ДНР/ЛНР», паспорт України з позначкою про реєстрацію на непідконтрольній території «ДНР/ЛНР» до 30 вересня 2022 року, адресна довідка від «Міграційної служби МВС регіону», військовий квиток, права водія та інші документи.

- Не вперше, - пояснює наш співрозмовник. – Пам'ятаю, що на псевдореферендумі 11 травня 2014 року якісь студенти із заліковими книжками приходили – і їм дозволили голосувати. Навіть без документів люди були – їм також дозволяли. Зрозуміло ж було, що профанація, але деякі ставилися до цього серйозно.

Також донеччани дивуються: щоб продати квартиру в окупації, потрібно мати паспорт РФ в обов'язковому порядку плюс переоформити всі документи з нерухомості на російські. А щоб голосувати за важливі, загалом, речі, зійде будь-який папірець з фото та реєстрацією. Хоча ні, не дивуються вже, для РФ подібний цирк – норма.

Далі - цікавіше. Яких депутатів обиратимуть 10 вересня – також велика таємниця. Поки що відомо, що будуть списки від партій. Звичайно ж, нікуди не подітися від «Єдиної Росії» - кажуть, у Донецьку вона вже з'явилася, але де і чим займається – нікому не відомо.

Список російських партій, які беруть участь у голосуванні, може викликати сміх. На «офіційному сайті ЦВК ДНР» є їхній перелік. Як вам дві компартії: Комуністична партія Російської Федерації, Комуністична партія "Комуністи Росії"? Відчувається різниця? А три «справедливі»: «Справедлива Росія – Патріоти – За правду», партія «За справедливість!» та «Російська партія свободи та справедливості»? Є ще дві «зелені» партії, що особливо пікантно після того, як Росія визнала небажаними всесвітні природоохоронні організації… Решта – застарілий шлак на кшталт партій «Яблуко», ЛДПР, партії прогресу, соціального захисту, патріотів (штуки три). І назва кожної партії – як глузування, у кожному слові хочеться ставити лапки, тому що в Росії є такий «прогрес», «соціальний захист» і такі «патріоти», яких бажано тримати в смиренних сорочках і не підпускати до нормальних людей.

Коли хочеш – тоді й голосуй

Ще новеньке з життя плебісцитів: якщо хтось думав, що для голосування виділяється один призначений день (якому передує «день тиші», наприклад, коли заборонено будь-яку агітацію, а люди визначаються з вибором), то це не для окупованих територій. Тут можна голосувати весь тиждень – з 31 серпня до 7 вересня. Щоправда, це стосується лише міст Донецьк, Волноваха, Макіївка, Ясинувата та Горлівка. Мовляв, це небезпечні міста через обстріли, тож нехай люди оберуть день і, ризикуючи життям, збігають на виборчі дільниці.

Або не збігають: окупанти всерйоз розглядають можливість голосувати не виходячи з дому. Зайшов на сайт, натиснув кнопку – вільний.

- Питання - навіщо взагалі голосувати за щось? - уже прямо висить у повітрі. Результати давно зрозумілі, а люди їм навіщо? - дивується донеччанин. – Зробити видимість 99-відсоткової явки? Для кого, для росіян? Так їм байдуже. Для всього світу? Так йому теж байдуже, жодних плебісцитів на окупованих територіях ніхто не визнає.

Показуха цвіте пишним цвітом. У «Л/ДНР» уже домовилися до того, що, мовляв, активно люди повертаються. Наприклад, у Дебальцеве та Світлодарськ. Ці містечка сильно постраждали від бойових дій, але – треба ж! – до них активно повертаються мешканці. Нехай не всі будинки відновлені та жити ніде – але повертаються!

«Ситуація в містах стабілізується... грамотно збудована робота з набуття громадянства РФ», - пишуть пропагандисти у своїх пабліках, мабуть, вважаючи всіх читачів ідіотами. Виявляється, заради того, щоб проголосувати, повертаються до Донецька та Макіївки – з Москви та Сочі!

Втім, тут усе зрозуміло: чим більше людей – тим більше фінансування заходу. «Розпилювати» бюджет на виборах росіянам сам бог велів, а тим більше на «сірих територіях» Донбасу – ніхто не скаже точно, скільки людей тут залишилося насправді. Результати проведеного у 2019 році перепису населення «ДНР» приховані, окупанти лише повідомили, що на окупованих територіях Донецької області залишилося 2,2 млн осіб (у 2014 році було 4,1 млн). Але вірити цим цифрам не можна, як і всьому, що робить та каже Росія. А очі місцевих жителів бачать протилежне: після лютого 2022 року відтік людей із сірої зони Донбасу тільки зріс. І його поки що не компенсували «іноземними фахівцями» з Якутії та Бурятії.

І в результаті?

Підсумки виборів – велике "нічого". Нічого не зміниться, не зрушить, не стане краще. Усі, кому належить, отримають по 136% голосів виборців і, можливо, пустять щасливу сльозу перед соратниками. Кому не належить - як втішний приз дадуть якусь шахту на розграбування. Глядачі цього фарсу залишаться ні з чим - дай боже, щоб безплатною гречкою перед виборами побалували.

А ось чого реально варто чекати – то це відновлення вже не прихованої мобілізації. У РФ готуються і начебто планують набрати пів мільйона «м'ясних голів» до березня 2024 року. Звісно, ​​сюди потраплять і жителі «нових регіонів Росії» – ті, хто вцілів під час торішнього лову. Отже, всі розмови про те, що РФ натякає на мирні переговори або готується здатися, це порожні слова. Росія чіпко тримається окупованих територій та має намір воювати на виснаження ресурсів України, не шкодуючи людей. Всі ці псевдовибори – просто тавро загарбника на українських територіях. Яке скоро буде стерте...