Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло китайську групу компаній Alibaba Group Holding Limited до переліку міжнародних спонсорів війни. На одній із платформ компанії AliExpress продаються товари з вивезеної з окупованих територій української міді.
- У квітні 2023-го у ЗМІ з'явилася інформація про те, що китайська компанія Quzhou Nova закупала щонайменше 3220 тонн мідного сплаву на загальну суму $7,4 млн у Дебальцевського заводу металургійного машинобудування, який наразі знаходиться на тимчасово окупованій території та контролюється росіянами. З вивезеної з окупованих територій міді компанія виробляє товари, які продає на платформах Alibaba, - йдеться у повідомленні.
Крім того, Alibaba цензурує український контент на своїх платформах, пов’язаний з війною. У березні 2022 року на AliExpress заблокували профіль українського стрімера з 268 тисячами підписників за допис про війну. Водночас НАЗК зазначає, що проросійські дописи на платформі не видаляються.
На території Росії сайтом AliExpress керує дочірня російська компанія з групи Alibaba ТОВ «Алибаба.КОМ (РУ)». Річний прибуток за 2022 рік склав 16,3 млрд рублів (близько $160 млн).
Потрапляння компаній до переліку міжнародних спонсорів війни від НАЗК фактично не має юридичних наслідків. «Райффайзен Банк» та «Ашан» продовжують свою роботу в Україні незважаючи на потрапляння у цей список. НАЗК створило цей список з метою репутаційного тиску на компанії.
Кого НАЗК внесло до списку міжнародних спонсорів війни:
- Bacardi Limited
- Ашан
- METRO
- Raiffeisen Bank
- Yves Rocher
- Xiaomi
- Unilever (Domestos, Axe, Rexona, Dove)
- Mondelez International (Oreo, Jacobs, Milka)
- DP World (Dubai Port World)
- Unilever
- Zhejiang Geely Holding Group Co
- Dahua Technology
- Leroy Merlin
- Bonduelle
- P&G (Gillette, Ariel, Tide, Lenor, Comet, Fairy, Mr.Proper, Pampers)